Qars Qafqaz Universitetinin professoru Aİİ tələbələri üçün onlayn vebinar təşkil edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) tələbələri Qars Qafqaz Universitetinin professoru Hacali Nǝcǝfoğlunun təqdimatında onlayn vebinarda iştirak ediblər. “Həndəsi naxışlar olaraq islami isimlər və müqəddəs ifadələr” mövzusunda baş tutan vebinar “ZOOM” proqramı üzərindən təşkil edilib.
Tədbirdə Aİİ tələbələri və əməkdaşları iştirak ediblər.
Professor İslam tarixi boyu mədəniyyətin və incəsənətin inkişafından söz açaraq, dövrümüzə gəlib-çatan abidələrdə islami isimlər və müqəddəs izlər barədə araşdırmasından bəhs edib. H.Nəcəfoğlu dünyanın müxtəlif ölkələrində yerləşən abidələrdən nümunələr göstərərək, həndəsi naxışların islami yöndən izahını verib.
İslamda həndəsi naxışların hansı formada olması, hər fiqurun izahını açıq şəkildə şərh edən professor dünyanın müxtəlif ölkələrinin – Azərbaycan, Türkiyə, İran, Hindistan, Suriya və qədim Azərbaycan yurdu İrəvan torpaqlarında olan abidələrindən fotolarla nümunələr göstərib.

Профессор Кавказского университета Карса организовал для студентов АИТ онлайн вебинар
Студенты Азербайджанского института теологии (АИТ) приняли участие в онлайн вебинаре, организованном профессором Кавказского университета Карса Гаджали Наджафоглу. Вебинар на тему «Исламские имена и священные изречения как геометрические узоры» был проведен в программе ZOOM.
В мероприятии приняли участие студенты и сотрудники АИТ.
Профессор рассказал о развитии культуры и искусства на протяжении истории ислама, исследовании исламских имен и священных следов в памятниках, дошедших до наших дней. В качестве примера Г. Наджафоглу упомянул образцы некоторых памятников, расположенных в различных странах мира, и дал пояснение геометрических узоров в контексте ислама.
Профессор дал подробную информацию о форме геометрических узоров, истолковал значение каждой фигуры в исламе и показал фотообразцы памятников, расположенных в Азербайджане, Турции, Иране, Индии, Сирии и древней азербайджанской земле Иревани.