“İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumu panellərlə davam edir
“Çar Rusiyasının Qafqazda İslam siyasəti” mövzusunda təşkil edilən panel Gürcüstan İliya Dövlət Universitetinin müəllimi, G. Sereteli adına Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, professor George Sanikidze və Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Dinşünaslıq kafedrasının müdiri dosent Elnurə Əzizovanın moderatorluğu ilə keçirilib.
Paneldə “XX əsrin əvvəllərində müsəlman cəmiyyəti və onun Qafqazda və Avropa Rusiyasındakı islahatlar planı”; “Rus çarizminin Azərbaycanda müsəlman ruhaniliyinin təşkili istiqamətində strateji planları”; “Şimali Azərbaycanda Çar Rusiyasının din siyasətinin sosial-psixoloji aspektləri”; “Çar Rusiyasının Azərbaycan türklərinin assimilyasiyasına yönələn anti-İslam siyasəti”; “1801-1917-ci illərdə çarizmin Cənubi Qafqazda İslam siyasəti (arxiv materialları əsasında)”; “XIX-XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanda İslam dininin vəziyyəti haqqında” mövzularında məruzələr dinlənilib.
“Qafqaz alimlərinin İslam dünyasında dəqiq, təbiət və humanitar elmlərin inkişafında rolu” mövzusunda baş tutan ikinci paneldə moderatorluğu Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu İslamşünaslıq kafedrasının müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazov və İstanbul Sabahattin Zaim Universiteti Tarix fakültəsinin müəllimi, professor Muhammed Harb edib.
Məruzəçilər “Hasan Melik Zerdabi'nin İslam Hakkındaki Görüşleri”; “Hikmətli mütəaliyə fəlsəfi cərəyanının azərbaycanlı nümayəndələri”; “İslam sivilizasiyasının inkişafında Azərbaycanın rolu”; “Orta əsrlər müsəlman Şərqində hürufilik təliminin ideya-siyasi və fəlsəfi aspektlərinə yenidən baxış”; “Abdürreşid İbrahim ve Azerbaycan matbuatı (1903 – 1905)”; “Məhəmməd Əmin Sədrəddin Şirvani və əxlaq fəlsəfəsi”; “Azərbaycan maarifçilik hərəkatında maarifçi qadınlar”; “Qafqaz alimlərinin İslam dünyasında dəqiq, təbiət və humanitar elmlərin inkişafında rolu”; “Azərbaycan İslam fəlsəfəsinin bir bölgəsi kimi” mövzularında çıxışlar ediblər.
Qeyd edək ki, II Beynəlxalq Simpoziumda 100-dən çox məruzəçinin məruzələri 11 paneldə dinlənilib.
Konfransın məqalələrinin xülasələri “İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumunun materialları (Tezislər)” başlığı altında kitab şəklində Azərbaycan dili ilə yanaşı, ingilis və rus dillərinə tərçümə olunaraq dərc edilib.

II International Symposium on Islamic Civilization in Caucasia continues with panel discussions
The 2nd International Symposium on Islamic Civilization in Caucasia continues with panel discussions.
The panel discussion on Islamic Policy of Tsarist Russia in the Caucasus was conducted by Professor George Sanikidze, Director of the Georgian Institute of Oriental Studies named after G. Sereteli and Associate Professor Elnura Azizova, Head of the Department of Religious Studies at Azerbaijan Institute of Theology.
The attendees delivered speeches on "Muslim community in the early 20th century and its reform plan in the Caucasus and Europe”; “Strategic plans of Tsarist Russia in the organization of Muslim clergy in Azerbaijan”; "Socio-psychological aspects of the religious policy of Tsarist Russia in North Azerbaijan"; "Anti-Islamic policy of Tsarist Russia directed at the assimilation of Azerbaijani Turks"; "Activities of Tsarist Russia concerning Muslims in the South Caucasus in 1801-1917 (based on archival materials)" and “The Situation of Islam in Azerbaijan in 19th and early 20th centuries”.
The second panel dedicated to The role of Caucasian scholars in the development of natural and human sciences in the Islamic world was conducted by PhD Ahmed Niyazov, Head of the Department of Islamic Studies at Azerbaijan Institute of Theology and Professor Mohammad Harb, Fellow from the Faculty of History at Istanbul Sabahattin Zaim University.
Speakers discussed topics such as "Hasan Melik Zardabi's views on Islam"; " Azerbaijani representatives of the philosophical trend of transcendent theosophy”; "Role of Azerbaijan in the development of Islamic civilization"; " A new approach to the ideological, political and philosophical aspects of hurufism in the medieval Muslim East"; " Abdurreshid Ibrahim and the Azerbaijani press (1903-1905)"; " Mohammed Amin Sadraddin Shirvani and his moral philosophy "; " Women educators in the educational movement of Azerbaijan "; " Role of Caucasian scientists in the development of exact, natural and human sciences in the Islamic world " and "Azerbaijan as a part of Islamic philosophy".
More than 100 speakers delivered speeches at the symposium in 11 panels.
The materials of the symposium will be published in English and Russian along with the Azerbaijani language under the title of “Proceedings of II International Symposium on Islamic Civilization in Caucasia”.