“İlahiyyatçı” qəzetinin növbəti buraxılışında
Mətbu orqanın birinci və ikinci səhifələrində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Dünya dini liderlərinin II Bakı Sammitində iştirakı və nitqi yer alıb.
Qəzetin üçüncü səhifəsində Bakı Dövlət Universitetinin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin nitqi əksini tapıb.
“İlahiyyatçı” qəzetinin 4-cü səhifəsində “17 Noyabr – Milli Dirçəliş Günüdür” sərlövhəli yazı verilib.
“Müsəlman alimlərinin elm və texnologiyanın inkişafına töhfələri” mövzusunda elmi-praktik konfrans” sərlövhəli xəbərdə 29 noyabr 2019-cu il tarixdə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu və Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun birgə keçirdiyi konfrans haqqında məlumat əks olunub.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun 9 Noyabr – Dövlət Bayrağı Günü münasibətilə ənənəvi olaraq Cocuq Mərcanlı səfəri haqqında məlumat qəzetin səkkizinci səhifəsində yer alıb.
Qəzetin müxtəlif səhifələrində İnstitutun rəhbər heyəti, müəllim və əməkdaşlarının “Mövlud”; “Vasim Məmmədəliyevin yetirməsinin xatirələri”; “Tariq ibn Ziyad və İspaniyanın fəthi”; “İslam əxlaqının mahiyyəti” başlıqlı məqalələr yer alıb.
Qəzetin növbəti səhifələrində Aİİ tələbələrinin “Multikulturalizmin inkişafında Heydər Əliyevin rolu”; “Dalğalansın bayrağımız”; “Hafiz olduğum günün sevinci ilə yaşadıqlarım”; “Xoşbəxtlik və ədalətə gedən yol mötədillikdən keçir”; “Vətəni sevmək imandandır” başlıqlı məqalələri yer alıb.
Mətbu orqanın noyabr buraxılışında, həmçinin “France 2” telekanalı Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda”; “Aİİ rektoru Beynəlxalq Elmi Konfransda iştirak edib”; “Tələbələrlə görüş”; “Orta əsr İslam fikrində din və fəlsəfə” monoqrafiyası işıq üzü görüb”; “Ventzeslav Sabev ilə görüş”; “VI ümumrespublika bilik yarışında iştirak edən tələbələrlə görüş”; “Vətən məndən başlanır” adlı sosial layihənin təqdimatı”; “Azərbaycanlı olmaq, yaxud etnik, dini və milli kimlik nədir?” mövzusunda seminar”; “Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri seçildi”; “650 min ağac əkilməsi təşəbbüsünə qoşulduq”; “Oxu günü layihəsi – “Kimyagər”; “Misirli qonaqlar Aİİ-də”; “Həzrət Məhəmmədin dünyaya bəxş etdiyi ümumbəşəri əxlaqi dəyərlər”; “Amerikalı din xadimi Aİİ-ni ziyarət edib”; “Aİİ-nin müəllimi beynəlxalq konfransda iştirak edib”; “Hər rəngində mən varam” filmi nümayiş olunub”; “Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Günü qeyd edildi”; “Aİİ-nin kataloqu xarici dillərdə nəşr olunub” başlıqlı məqalələr dərc olunub.

The latest issue of the newspaper Theologian
The first and second pages of the newspaper present the speech of President Ilham Aliyev in the 2nd Summit of World Religious Leaders in Baku.
The third page of the newspaper reflects President Ilham Aliyev’s speech at the event dedicated to the 100th anniversary of Baku State University.
The 4th page introduces an article entitled “November 17 is a National Salvation Day”.
The news entitled “Conference on Contribution of Muslim Scholars to the Development of Science ad Technology” contains the information about the conference held on November 29, 2019 jointly by Azerbaijan Institute of Theology and Yunus Emre Baku Institute.
Traditional Jojug Marjanli visit of Azerbaijan Institute of Theology dedicated to November 9, the Flag Day, has been published on the 8th page.
The various pages of the newspaper present articles such as “Mawlid”, “The Memoirs of Vasim Mammadaliyev’s Student”, “Tarig ibn Ziyad and the Conquest of Spain” and “The Essence of Islamic Morality” written by the Institute administration and academic staff.
Other pages reflect the articles such as “Heydar Aliyev’s Role in the Development of Multiculturalism”, “Let our Flag Wave”, The Joy of the Day I became Hafeez”, “The Road to Happiness and Justice Passes through Mutazilah” and “The Love for Country is Faith” written by AIT students.
The November issue of the newspaper also presents the articles such as “Television Channel France 2 team at Azerbaijan Institute of Theology”, “AIT rector has attended an international conference”, “Meeting with students”, “Religion and Philosophy in Medieval Islamic Thought”, “Meeting with Ventzeslav Sabev”, “Meeting with the Students participating in the 6th Republic Knowledge Competition”, “Presenting the Social Project Motherland starts from me”, “Seminar on Being Azerbaijani: What is Ethnic, Religious and National Identity?”, “SYO Chair has been elected”, “ We join the initiative to plant 650,000 trees in one day”, “Reading Project: The Alchemist”, “Egyptian Representatives at AIT”, “Universal Ethical Values Introduced to the World by the Prophet Muhammad”, “Religious scholar from the United States visits AIT”, AIT instructor at the international conference”, “The film I am in Every Color has been screened”, “the Constitution Day of the Republic of Azerbaijan has been marked” and “AIT catalogue has been published in foreign languages”.
The primary goal of the newspaper is to inform public about the Institute activities, implemented projects as well as increase students’ patriotic feelings, their intellectual level and contribute to the religious awareness in the country.