Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mirniyaz Mürsəlov Bolqar İslam Akademiyasının təşkilatçılığı ilə “Müasir təhsil sistemində islamşünaslıq və İslam teologiyası: problemlər və perspektivlər” mövzusunda II beynəlxalq elmi-praktiki konfransda onlayn formatda iştirak edib.
“XXI əsrdə Azərbaycanda dinin tədrisi” mövzusunda çıxış edən M.Mürsəlov bildirib ki, bütün dövlətlər üçün, xüsusilə də sekulyar ölkələr üçün milli təhlükəsizlik qədər dini təhlükəsizlik çox əhəmiyyətlidir.
Prorektor daha sonra dini maarifləndirmənin əhəmiyyətini vurğulayaraq bildirib ki, dövlət din sahəsini nə qədər sərbəst buraxarsa, bu sahə üzərində nəzarəti azalarsa, fürsətcil radikal qruplar bundan məharətlə istifadə edə bilər.
Məruzəçi XXI əsrdə Azərbaycanda dinin tədrisindən danışarkən 1990-2000-ci illərə diqqət çəkib. Qeyd edib ki, ölkədə ilahiyyat sahəsinin təməli məhz bu mərhələdə qoyulub: “Həssas məsələ olan dinin tədrisinə, ümumiyyətlə, dini fəaliyyət sahəsinə sistemli yanaşma ümummilli lider Heydər Əliyev və onun siyasi kursunun layiqli davamçısı Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən olub. İlham Əliyevin dini fəaliyyət sahəsində apardığı tolerantlığa əsaslanan düzgün siyasət nəticəsində Azərbaycanda yaşayan bütün din mənsublarının etiqad azadlığı təmin olunub”.
Məruzəçi, həmçinin bildirib ki, təhsil müəssisələrində din tədrisinin təşkilində öz ölkəsinin maraqlarını üstün tutan milli kadrlar olmalıdır.

Mirniyaz Mursalov,Vice-Rector for Science and Innovations of Azerbaijan Institute of Theology (AIT), attended II International Scientific-Practical Conference on Islamic Studies and Islamic Theology in the Modern Education System: Problems and Prospects organized by the Bulgarian Islamic Academy.
M. Mursalov, speaking on Teaching Religion in Azerbaijan in the Twenty-First Century, stated that religious security is as vital as national security for all countries, particularly secular countries.
The vice-rector, emphasizing the importance of religious enlightenment, stated that the more the state frees the sphere of religion, the less control it has over it, and the more skilled radical groups can use it.
Talking about teaching religion in Azerbaijan in the twenty-first century, the speaker focused on the years 1990-2000. “A methodical approach to the teaching of religion, which is a sensitive topic in general, was in the sphere of religious activity by national leader Heydar Aliyev and a worthy successor of his political course, President Ilham Aliyev, at this point in the country,” he said. Freedom of religion has been ensured for all members of religion living in Azerbaijan as a result of Ilham Aliyev's consistent policy based on tolerance in the field of religious activities.
The speaker also stated that educational institutions should employ national staff who prioritize their country's interests in religion education planning.