Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mirniyaz Mürsəlov Bolqar İslam Akademiyasının təşkilatçılığı ilə “Müasir təhsil sistemində islamşünaslıq və İslam teologiyası: problemlər və perspektivlər” mövzusunda II beynəlxalq elmi-praktiki konfransda onlayn formatda iştirak edib.
“XXI əsrdə Azərbaycanda dinin tədrisi” mövzusunda çıxış edən M.Mürsəlov bildirib ki, bütün dövlətlər üçün, xüsusilə də sekulyar ölkələr üçün milli təhlükəsizlik qədər dini təhlükəsizlik çox əhəmiyyətlidir.
Prorektor daha sonra dini maarifləndirmənin əhəmiyyətini vurğulayaraq bildirib ki, dövlət din sahəsini nə qədər sərbəst buraxarsa, bu sahə üzərində nəzarəti azalarsa, fürsətcil radikal qruplar bundan məharətlə istifadə edə bilər.
Məruzəçi XXI əsrdə Azərbaycanda dinin tədrisindən danışarkən 1990-2000-ci illərə diqqət çəkib. Qeyd edib ki, ölkədə ilahiyyat sahəsinin təməli məhz bu mərhələdə qoyulub: “Həssas məsələ olan dinin tədrisinə, ümumiyyətlə, dini fəaliyyət sahəsinə sistemli yanaşma ümummilli lider Heydər Əliyev və onun siyasi kursunun layiqli davamçısı Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən olub. İlham Əliyevin dini fəaliyyət sahəsində apardığı tolerantlığa əsaslanan düzgün siyasət nəticəsində Azərbaycanda yaşayan bütün din mənsublarının etiqad azadlığı təmin olunub”.
Məruzəçi, həmçinin bildirib ki, təhsil müəssisələrində din tədrisinin təşkilində öz ölkəsinin maraqlarını üstün tutan milli kadrlar olmalıdır.

Проректор Азербайджанского Института Теологии принял участие в международной научно-практической конференции
29 Сентябрь, 2021
Проректор по науке и инновациям Азербайджанского Института Теологии (АИТ), доктор философии Мирнияз Мурсалов принял участие во II Международной научно-практической конференции на тему «Исламоведение и исламское богословие в современной системе образования: проблемы и перспективы», организованной Болгарской Исламской Академией.
Выступивший с докладом на тему «Преподавание религии в Азербайджане в XXI веке», М. Мурсалов отметил, что религиозная безопасность имеет столь же высокую значимость для всех стран, в частности светских, как и национальная безопасность.
Затронув тему значимости религиозного просвещения, проректор отметил, что уменьшение государственного контроля в сфере религии может привести к действиям радикальных групп, которые могут, умело воспользоваться подобной свободой.
Говоря о преподавании религии в Азербайджане в XXI веке, оратор ссылался на период с 1990 по 2000 годы. Он отметил, что основы теологии в стране были заложены именно в этот период: «Системный подход к столь чувствительной сфере как преподавание религии, религиозной деятельности, был применен общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и достойным преемником его политического курса Президентом Ильхамом Алиевым. В результате последовательной политики Ильхама Алиева, основанной на принципах толерантности в сфере религиозной деятельности была обеспечена свобода вероисповедания для представителей всех религий, проживающих в Азербайджане»
Докладчик также отметил, что национальные кадры, ставящие интересы своей страны превыше всего должны быть задействованы в сфере организации религиозного образования в учебных заведениях.