İlahiyyat İnstitutunun müəlliminin kitabı nəşr olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) müəllimi, AMEA Şərqşünaslıq İnstitutunun aparıcı elmi işçisi fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Elvüsal Məmmədovun “Orta əsr İslam fikrində din və fəlsəfə” adlı monoqrafiyası nəşr olunub.
Monoqrafiyada Orta əsrlər İslam fikrində din-fəlsəfə münasibətləri klassik və müasir mənbələr əsasında kompleks şəkildə öyrənilib. Orta əsrlər İslam rasional fikrinin təşəkkülü tarixi; rasional proseslər və din-fəlsəfə münasibətləri; Qurani-Kərimdə rasional düşüncə tərzinə, ağla verilən əhəmiyyət; Peyğəmbər və səhabələrin yaşadıqları dövrün rasional mənzərəsi; erkən İslam dövründə rasional düşüncə tərzinin təşəkkülü və ilk rasional təlimlərin yaranmasında daxili və xarici amillərin rolu; qeyri-fəlsəfi rasional İslam fikrində iman-ağıl münasibətləri və bu zəmində ortaya çıxmış ziddiyyətlərin səbəbləri; rasional-dini təlimlərin metodoloji bazasında dinin ehkamlarının yeri; sufilik, “Saflıq qardaşları” və işraqilik təlimlərində iman-ağıl məsələləri; İslam fəlsəfəsi – məşşailikdə isə din-fəlsəfə problemi öyrənilib, əlaqədar ideya və konsepsiyalar təhlil olunub. Həmçinin müəllif məşşai filosofların din-fəlsəfə münasibətləri problemini həlli cəhdlərinin ilahiyyatçılar tərəfindən tənqid edilməsinin səbəblərini, din-fəlsəfə münasibətləri probleminə bəzi ənənəvi baxışların qeyri-obyektivliyini, İslam fikrində dinlə rasional təfəkkürün əksliyinin qeyri-mümkünlüyünü göstərib.
Aİİ-nin rektoru ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədov “Ön söz”də qeyd edib ki, müəllif bu cür mürəkkəb problemi işləyərkən araşdırmanın elmi əhəmiyyətini artırmaq üçün Orta əsrlər İslam filosofları və mütəfəkkirlərinin, ilahiyyatçılarının mövzu ilə əlaqəli əsərlərindən istifadə edib, tutarlı müqayisələr aparıb, müddəalar irəli sürüb, bəzi qaranlıq məqamlara öz münasibətini bildirib. Həmçinin əsərin zəngin faktiki material və nəzəri ümumiləşdirmələri əhatə etdiyini və dinşünaslıq sahəsində İslam fikrində din-fəlsəfə münasibətləri probleminin nəzəri cəhətdən öyrənilməsinə həsr olunan tam tədqiqat işi olduğunu qeyd edib.
Məlumat üçün bildirək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu kitab və dərsliklərin nəşri ilə bağlı bir sıra layihələr həyata keçirir. “İlahiyyat nəşrləri” adı altında layihəyə müəllimlərimizin və bu sahədə çalışan mütəxəssislərin kitablarının nəşri daxildir. Eyni zamanda, İnstitutun qarşısına qoyduğu məqsədlərdən biri də ilahiyyat sahəsindəki problemləri araşdırmaq, beynəlxalq standartlara cavab verən tədqiqatlar aparmaq və onları nəşr etdirməkdir.

AIT instructor's book has been published
The monograph Religion and Philosophy in Medieval Islamic View by Elvusal Mammadov, Instructor at Azerbaijan Institute of Theology (AIT), Researcher at the Institute of Oriental Studies of ANAS, has been published.
The monograph studies religious-philosophical relations in the medieval Islamic view in a complex way based on classical and modern sources. It analyzes the history of medieval Islamic Renaissance, rational processes and religious-philosophical relations, rational thinking in the Quran, the importance given to wisdom, rational view in the time of the Prophet and his Companions, the development of rational thinking in the early Islamic period and the role of internal and external factors in the formation of the first rational principles, the relationship of faith and wisdom in the non-philosophical rational Islamic view, the causes of the contradictions in this setting, place of religious dogmas in the methodological basis of rational religious studies, Sufism, faith and wisdom relations in the doctrines of The Brethren of Purity and Ishragi philosophy, the problem of religion and philosophy in meshshai teachings and other related ideas and concepts. It also shows the reasons why theologians criticize meshshai philosophers’ attempts to solve the problem of religious-philosophical relations, the inaccuracy of some traditional views on this problem, and the impossibility of contradiction in rationality and religion in Islam.
AIT Rector Jeyhun Mammadov notes in the preface that working on such a complex problem, the author used the works of medieval Islamic philosophers, thinkers and theologians to enhance the scholarly significance of the research, made critical comparisons, put forward several doctrines and elucidated various obscure moments. He also noted that the work contains a bulk of factual material and theoretical generalizations and is a complete research work on the theoretical study of the problem of religious-philosophical relations in Islamic studies.
Azerbaijan Institute of Theology carries out several projects concerning the publication of books and textbooks. Theological Publications project includes the publication of books by the Institute teachers and experts working in the field. Moreover, the Institute aims to investigate problems in theology, conduct and publish researches meeting international standards.