İlahiyyat İnstitutunun bir qrup tələbəsi şəhid ailəsini ziyarət edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) bir qrup tələbəsi 2016-cı ilin Aprel döyüşlərində qəhrəmanlıqla şəhid olmuş Fəxrəddin Qurbanlının ailəsinə baş çəkib.
Tələbələr daha sonra Fəxrəddin Qurbanlının məzarını ziyarət edərək, Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda gedən döyüşlərdə şəhidlik zirvəsinə yüksəlmiş igidimizin əziz xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Qeyd edək ki, şəhid Fəxrəddin Qurbanlı 13 yanvar 1994-cü il tarixdə Bakı şəhərində anadan olub. Orta təhsilini 2011-ci ildə başa vurub və Azərbaycan Universitetinin Sosial iş fakültəsinə daxil olub.
Fəxrəddin Qurbanlı 2016-cı il aprelin əvvəllərində ermənilərin təxribatının qarşısını alarkən qəhrəmancasına həlak olub. Aprelin 9-da o, doğulduğu Bakı şəhərinin Sabunçu rayonunda son mənzilə yola salınıb.
Şəhidimiz ölümündən sonra göstərdiyi igidliyə görə, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə "Hərbi xidmətdə fərqlənməyə görə" III dərəcəli medalı ilə təltif edilib.
Məlumat üçün bildirək ki, Azərbaycan tarixinin qürurverici səhifələrindən biri olan 2016-cı il Aprel döyüşləri Prezident, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin uğurlu siyasəti nəticəsində Azərbaycan Ordusunun hərbi potensialına, döyüş qabiliyyətinə, təchizatına görə qüdrətli ordular sırasında olduğunu bir daha göstərdi. Ermənistan silahlı qüvvələrinin növbəti təxribatına qarşı uğurlu əks-hücum əməliyyatı həyata keçirən Azərbaycan Ordusu minlərlə hektar torpağı işğaldan azad edərək, həmçinin strateji cəhətdən mühüm ərazilərə sahib oldu.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstititutu gənclərin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə edilməsi, milli-mənəvi dəyərlərin təbliği, şəhidlərimizin əziz xatirəsinin uca tutulması istiqamətində ardıcıl tədbirlər, görüşlər, “dəyirmi masa”lar təşkil edir.

AIT students visited the martyr’s family
A group of students from Azerbaijan Institute of Theology (AIT) visited the family of Fakhraddin Gurbanli, who was martyred in April Battles in 2016.
The students further visited Fakhraddin Gurbanly’s grave and paid tribute to the memory of the martyrs who lost their lives for the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan in April of 2016.
Fakhraddin Gurbanli was born on January 13, 1994 in Baku. He completed his secondary education in 2011 and entered the Faculty of Social Work at Azerbaijan University.
Fakhraddin Gurbanli died heroically during the suppression of the Armenian provocation in early April 2016. On April 9, he was buried in Sabunchu district of Baku, where he was born.
According to the Order of the President IlhamAliyev the medal for his distinction in military service was awarded to the martyr posthumously.
April Battles once again demonstrated that under the supervision of Supreme Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev, the Azerbaijani Army was among the mighty armies for its military potential, combat capability and supply. Carrying out a successful counter-attack against the next incursion of the Armenian armed forces, the Azerbaijani Army freed thousands of hectares of land from invasion and returned strategically important areas.
Azerbaijan Institute of Theology consistently conducts events, meetings and roundtables in the direction of development of youth in the spirit of patriotism, promotion of national-moral values and remembrance of the memory of the martyrs.