İlahiyyat İnstitutunda “Vikipediya” Metodik Mərkəzi fəaliyyətə başlayır
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) “Vikipediya” Metodik Mərkəzinin təşəbbüsü ilə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) “Vikipediya” Metodik Mərkəzi fəaliyyətə başlayır. Yeni yaradılmış mərkəzin könüllüləri MEK “Vikipediya” Metodik Mərkəzinin təlimlərinin iştirakçılarıdır. Onlar “Vikipediya”da dini və digər mövzularda məqalələrin yaradılması və redaktə olunması ilə məşğul olacaqlar.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov “Vikipediya” könüllüləri ilə görüşərək onlara uğurlar arzulayıb. Bildirib ki, İnstitutda “Vikipediya” Metodik Mərkəzinin fəaliyyətə başlaması Azərbaycan həqiqətlərinin, tolerant və multikultural mühitin təbliği, ilahiyyat elmləri sahəsində müxtəlif məqalələrin yerləşdirilməsi baxımından əhəmiyyətlidir. C.Məmmədov “Vikipediya”nı müasir dünyamız üçün önəmli ensiklopedik resurs adlandırıb: “Bu vasitə ilə Azərbaycan həqiqətlərini dünyaya çatdırmaq üçün mütləq fəal olmalıyıq. “Vikipediya” qeyd etdiyim fəaliyyət yönündə bizə yeni imkanlar yaradır”. O, eyni zamanda, tələbələrə fərdi bilik və bacarıqlarının artırılması, intellektual səviyyələrinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilən layihələrdə aktiv olmağı tövsiyə edib.
Məlumat üçün bildirək ki, hazırda “Vikipediya” Metodik Mərkəzi Tədris; Beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi; Monitorinq; Məsləhət xidməti; İnformasiya təminatı; Təbliğat; Elmi-tədqiqat bölmələri üzrə fəaliyyət göstərir. Mərkəzin könüllüləri Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti və milli-mənəvi dəyərləri ilə bağlı müxtəlif məqalələr hazırlayarılar.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu tələbələrinin ictimai fəaliyyətdə fəal iştirakını təmin etmək, onların fərdi bacarıqlarının, intellektual səviyyələrinin, polemika qabiliyyətinin artırılması məqsədilə müxtəlif layihələr həyata keçirir.

В Институте Теологии начинает действовать Методический Центр «Википедия»
По инициативе Методического Центра «Википедия» Центральной Научной Библиотеки (ЦНБ) Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА) в Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) начинает свою деятельность Методический Центр «Википедия». Волонтеры недавно созданного центра являются участниками тренингов Методического Центра «Википедия» ЦНБ. Они будут заниматься созданием и редактированием статей на тему религии и других тем в «Википедии».
Ректор АИТ Джейхун Мамедов встретился с волонтерами «Википедии» и пожелал им успехов. Он сказал, что начало деятельности Методологического Центра «Википедия» в Институте важен с точки зрения пропаганды азербайджанских реалий, толерантной и мультикультуральной среды и публикации различных статей в области теологических наук. Дж. Мамедов назвал «Википедию» важным энциклопедическим ресурсом для нашего современного мира: «Мы обязательно должны быть активными, чтобы донести миру правду об Азербайджане. «Википедия» предоставляет нам новые возможности для этой деятельности». Он также посоветовал студентам активно участвовать в проектах, направленных на улучшение их индивидуальных знаний и навыков, повышение их интеллектуального уровня.
Напомним, что в настоящее время Методологический Центр «Википедия» работает в следующих направлениях: Обучение; Изучение международной практики; Мониторинг; Консультационные услуги; Информационная поддержка; Пропаганда; Научные исследования. Волонтеры Центра готовят различные статьи по истории, культуре и национально-духовным ценностям Азербайджана.
Отметим, что Азербайджанский Институт Теологии реализует различные проекты, направленные на обеспечение активного участия студентов в общественной деятельности, повышение их индивидуальных навыков, интеллектуального уровня и полемических способностей.