İlahiyyat İnstitutu əməkdaşlıq əlaqələrini genişləndirir
Aİİ rektoru Aqil Şirinov qonağı salamlayaraq, onu İnstitutda görməkdən məmnun olduğunu bildirib. İlahiyyat İnstitutunun fəaliyyəti haqqında məlumat verən rektor ali təhsil müəssisəsinin məqsəd və vəzifələri, hədəfləri haqqında ətraflı bəhs edib. Aİİ-nin beynəlxalq əlaqələrə, xarici ölkələrin təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığın yaradılmasına xüsusi önəm verdiyini diqqətə çatdırıb.
İnstitut rəhbəri, həmçinin işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızda erməni vandallarının törətdikləri vəhşiliklər barədə məlumat verərək bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə hazırda həmin ərazilərdə abadlaşdırma və yenidənqurma işləri həyata keçirilir.
Ali təhsil müəssisəsinin rektoru A.Şirinov, həmçinin 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı göstərdikləri mənəvi dəstək üçün Türkiyə xalqına dərin minnətdarlığını bildirib.
Türkiyənin Muş Alparslan Universitetinin rektoru, professor Fethi Ahmet Polat təşəkkürünü bildirərək, İlahiyyat İnstitutu ilə əməkdaşlığın hər iki tərəf üçün faydalı və maraqlı olacağını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra iki ali təhsil müəssisəsi arasında birgə elmi-pedaqoji və tədqiqat işlərinin aparılmasını nəzərdə tutan Əməkdaşlıq Protokolu imzalanıb.
Ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlıq prinsiplərinə uyğun olaraq, elmi-pedaqoji, tədqiqat işlərinin aparılması sahəsində birgə fəaliyyətə əsaslanan Protokolu Aİİ-nin rektoru, dosent Aqil Şirinov və Muş Alparslan Universitetinin rektoru, professor Fethi Ahmet Polat imzalayıblar.
Protokolda hər iki ali təhsil müəssisəsinin fakültə və kafedraları arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığa əsaslanan elmi-tədqiqat işlərinin aparılması; birgə layihələrin reallaşdırılması; professor-müəllim heyəti və təhsilalanlar üçün qarşılıqlı akademik səfərlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Sənəddə təcrübə və araşdırma, tədris prosesinin təşkili ilə bağlı bilikərin bölüşdürülməsi, universitetlərin alim və mütəxəssislərinin iştirakı ilə konfransların keçirilməsi, tələbə mübadiləsi və digər məsələlər yer alıb.

Институт теологии расширяет сотруднические связи
Ректор Университета Муш Альпарслан Турции, профессор Fethi Ahmet Polat побывал в Азербайджанском институте теологии (АИТ).
Ректор Агиль Ширинов поприветствовал гостя и выразил удовлетворенность его визитом в институт. Предоставивший информацию о деятельности Института теологии ректор подробно рассказал о целях и задачах вуза. Он отметил, что АИТ придает особое значение международным связям, сотрудничеству с вузами зарубежных стран.
Ректор также дал информацию о вандализме армян на освобожденных от оккупации землях, и сообщил, что в настоящее время на этих территориях под руководством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева осуществляются благоустроительные и реконструкционные работы.
А.Ширинов выразил глубокую благодарность народу Турции за моральную поддержку, оказанную в ходе 44-дневной Отечественной войны.
Ректор Университета Муш Альпарслан Турции, профессор Fethi Ahmet Polat выразил благодарность и довел до внимания, что сотрудничество с АИТ будет взаимовыгодным для обеих сторон.
Далее вузы подписали Протокол о сотрудничестве, предусматривающий выполнение совместных научно-педагогических и исследовательских работ.
В соответствии с принципами сотрудничества между вузами Протокол, основанный на совместной деятельности в сфере осуществления научно-педагогических и исследовательских работ, был подписан ректором АИТ, доцентом Агилем Шириновым и ректором Университета Муш Альпарслан, профессором Fethi Ahmet Polat.
В Протоколе предусмотрено выполнение научно-исследовательских работ в рамках взаимовыгодного сотрудничества между факультетами и кафедрами обоих вузов; реализация совместных проектов; осуществление взаимных академических визитов для профессорско-преподавательского состава и студентов.
В документе нашли отражение такие вопросы, как обмен опытом, знаниями в сфере исследований, организация процесса обучения, проведение конференций при участии ученых и специалистов университетов, обмен студентами и др.