İlahiyyat İnstitutu əməkdaşlıq əlaqələrini genişləndirir
Aİİ rektoru Aqil Şirinov qonağı salamlayaraq, onu İnstitutda görməkdən məmnun olduğunu bildirib. İlahiyyat İnstitutunun fəaliyyəti haqqında məlumat verən rektor ali təhsil müəssisəsinin məqsəd və vəzifələri, hədəfləri haqqında ətraflı bəhs edib. Aİİ-nin beynəlxalq əlaqələrə, xarici ölkələrin təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığın yaradılmasına xüsusi önəm verdiyini diqqətə çatdırıb.
İnstitut rəhbəri, həmçinin işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızda erməni vandallarının törətdikləri vəhşiliklər barədə məlumat verərək bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə hazırda həmin ərazilərdə abadlaşdırma və yenidənqurma işləri həyata keçirilir.
Ali təhsil müəssisəsinin rektoru A.Şirinov, həmçinin 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı göstərdikləri mənəvi dəstək üçün Türkiyə xalqına dərin minnətdarlığını bildirib.
Türkiyənin Muş Alparslan Universitetinin rektoru, professor Fethi Ahmet Polat təşəkkürünü bildirərək, İlahiyyat İnstitutu ilə əməkdaşlığın hər iki tərəf üçün faydalı və maraqlı olacağını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra iki ali təhsil müəssisəsi arasında birgə elmi-pedaqoji və tədqiqat işlərinin aparılmasını nəzərdə tutan Əməkdaşlıq Protokolu imzalanıb.
Ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlıq prinsiplərinə uyğun olaraq, elmi-pedaqoji, tədqiqat işlərinin aparılması sahəsində birgə fəaliyyətə əsaslanan Protokolu Aİİ-nin rektoru, dosent Aqil Şirinov və Muş Alparslan Universitetinin rektoru, professor Fethi Ahmet Polat imzalayıblar.
Protokolda hər iki ali təhsil müəssisəsinin fakültə və kafedraları arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığa əsaslanan elmi-tədqiqat işlərinin aparılması; birgə layihələrin reallaşdırılması; professor-müəllim heyəti və təhsilalanlar üçün qarşılıqlı akademik səfərlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Sənəddə təcrübə və araşdırma, tədris prosesinin təşkili ilə bağlı bilikərin bölüşdürülməsi, universitetlərin alim və mütəxəssislərinin iştirakı ilə konfransların keçirilməsi, tələbə mübadiləsi və digər məsələlər yer alıb.

AIT expands its international relations
Professor Fethi Ahmet Polat, Rector of Mush Alparslan University in Turkey, paid a visit to Azerbaijan Institute of Theology (AIT).
Welcoming the guest, AIT rector Agil Shirinov expressed his pleasure to see the guest at the Institute. The rector spoke in detail about the goals and objectives of the institute. He stated that AIT places a high value on international relations and collaboration with foreign educational institutions.
The institute rector also spoke about the atrocities committed by Armenian vandals in our liberated lands and stated that reconstruction work is being carried out in those areas under the leadership of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
A. Shirinov also thanked the Turkish people for their moral support during the 44-day war.
Professor Fethi Ahmet Polat, Rector of Mush Alparslan University in Turkey, expressed gratitude and stated that collaboration with Azerbaijan Institute of Theology would be beneficial and interesting for both sides.
The two institutions then signed a protocol of cooperation, which calls for joint scientific-pedagogical and research efforts.
The Protocol was signed by AIT rector Associate professor Agil Shirinov, and the rector of Mush Alparslan University, Professor Fethi Ahmet Polat, in accordance with the principles of cooperation between higher education institutions.
The protocol intends to carry out research work based on mutually beneficial cooperation between the faculties and departments of both higher education institutions in the protocol, to implement joint projects, to exchange teachers and students as well as to carry out academic visits.
The document includes experience and research, knowledge distribution on educational process organization, holding conferences with university scientists and specialists, student exchange, and other issues.