On bir rubrikadan ibarət olan buraxılışda öz sahəsinin peşəkar mütəxəssisi olan elm adamlarının, həmçinin Aİİ-nin tələbə və məzunlarının yazıları yer alıb.
Jurnalın budəfəki sayı “Rəsmi guşə” rubrikası ilə başlayır. Rubrikada “Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin Şuşada hərbçilər qarşısında çıxışı” və “Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın Zəfər Günü münasibətilə xalqa təbriki” başlıqlı yazılar yer alıb.
“Təhsil” rubrikasında Aİİ rektoru Aqil Şirinovun “Dünyəvi dövlətdə din təhsili” sərlövhəli məqaləsi dərc edilib.
“Cəmiyyət və din” rubrikasında “Məhəmməd peyğəmbərin əxlaqı: bugündən baxış”; “Qlobal mənəvi böhran və İslamın dözümlülük anlayışı”; “Kərbəla”; “Azad təfəkkürün hekayəsi: İbrahim peyğəmbər” adlı məqalələr dərc olunub.
“Uşaqların dini təlim-tərbiyəsinin psixoloji aspektləri” başlıqlı məqalə jurnalın “Psixologiya” rubrikasında yer alıb.
“Müasir müəllimin fəaliyyətində yaradıcılıq amili”; “XX əsrdə din və maarifçilik”, “Əndəlüsdə elm və onun Avropaya təsiri” sərlövhəli məqalələr “Tədris” rubrikasında dərc edilib.
“Erməni faşizmi”; “O payız nur yaydı aləmə”; “Keçdi xəyalımdan öz gözəl yurdum”; “Poladqəlbli, Mübarizbaxışlı Vüqar” mövzusunda yazılar “Vətənpərvərlik” rubrikasında yerləşdirilib.
“Dəyərlərimiz” rubrikasında “Din – mənəvi dəyər kimi” başlıqlı məqalə verilib.
“Fəlsəfə” rubrikasında “İslam fəlsəfəsinin müasir dövrdəki problemləri”; “İnsana üç fərqli baxış, yaxud ruh, zəka və bədənmərkəzlilik” başlıqlı məqalələr yer alıb.
“Azərbaycan və ərəb dilləri üzrə tərcümə: nəzəriyyə, təcrübə və problemlər”; “İslam nasist Almaniyasının siyasətində (1939-1945)” kitabının müəllifi ilə müsahibə”; “Nizami Gəncəvi yaradıcılığı: Azərbaycandan dünyaya doğan Günəş” sərlövhəli yazılar “Ədəbiyyat və tərcümə” rubrikasında dərc olunub.
Aİİ tələbələrinin “Allahın varlığına dair əxlaq dəlili”; “Quranda oruc ibadəti”; “Təvəkkül”; “Qədr gecəsi”; “İslam asanlıq dinidir”; “Quranda təkəbbür haqqında”; “Mömin kimə deyilir”; “Qurani-Kərimdə Qurban”; “İnfaq”; “Təqva”; “İslam qanunlarına görə evlilik” başlıqlı məqalələri jurnalın “Baxış bucağı” rubrikasında yer alıb.
“Pakistan-Azərbaycan dostluğunun tarixi” sərlövhəli yazı “Dostluq” rubrikasında dərc olunub.
Jurnalın sonuncu – “Düşüncələr” rubrikasında “Mənim Ana dilim, mənim can dilim” mövzusunda məqalə verilib.

Опубликован 5-ый выпуск научно-публицистического журнала "Илахийат"
Опубликован очередной — 5-ый выпуск научно-публицистического журнала Азербайджанского Института Теологии (АИТ) "Илахийат".
В журнале, состоящем из десяти рубрик, опубликованы статьи ученых, являющихся специалистами в своей области, а также студентов и выпускников АИТ.
Этот номер журнала начинается с рубрики "Официальный уголок".
В данной рублике представлены следующие статьи: “Выступление Президента Азербайджана, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Ильхама Алиева перед военными в городе Шуша” и “Поздравление Первого вице-президента Мехрибан Алиевой по случаю Дня Победы"
В рубрике "Образование" опубликована статья ректора АИТ Агиля Ширинова “Религиозное образование в светском государстве”.
В рубрике "Общество и религия" опубликованы статьи “Нравственность пророка Мухаммеда: взгляд из сегодняшнего дня”; “Глобальный духовный кризис и концепция толерантности и исламе”, “Кербела”, “История свободной мысли: пророк Ибрагим”.
Статья под заголовком “Психологические аспекты религиозного воспитания детей” опубликована в разделе “Психология”.
В разделе “Обучение” опубликованы следующие статьи: “Творческий фактор в деятельности современного учителя”, “Религия и просвещение в ХХ веке”, “Наука в Андалусии и ее влияние на Европу”.
Статьи под заголовками “Армянский фашизм”, “Эта осень осветила мир”, “Ты в мыслях моих, моя прекрасная страна”, “Вугар с сердцем Полада и взглядом Мубариза” опубликованы в разделе “Патриотизм”.
В разделе “Наши ценности” опубликована статья “Религия как моральная ценность”. В рублике “Философия” опубликованы следующие статьи: “Проблемы исламской философии в современном мире”, “Три различных взгляда на человека либо сосредоточение духа, разума и тела”.
Статьи под заголовками “Перевод на азербайджанский и арабский языки: теория, практика и проблемы”, интервью с автором книги “Ислам в политике нацистской Германии (1939-1945)”, “Творчество Низами Гянджеви: Солнце, светящее всему миру из Азербайджана” опубликованы в разделе “Литература и перевод”.
Статьи студентов АИТ на темы “Моральное свидетельство существования Бога”, “Поклонение во время поста в Коране”, “Упование”, “Ночь аль-Кадр”; “Ислам - религия непринужденности”, “О высокомерии в Коране”, “Мумин – кто это?”, “Жертвоприношение в священном Коране”, “Инфак”; “Благочестие”, “Брак по законам Ислама” опубликованы в рублике “Точка зрения”.