“Azərbaycanda Ərəb dilinin tədrisi sahəsində mövcud vəziyyət və perspektivlər” mövzusunda konfransın materialları çapdan çıxıb
23 Avqust, 2019
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) təşkilatçılığı ilə keçirilən “Azərbaycanda Ərəb dilinin tədrisi sahəsində mövcud vəziyyət və perspektivlər” mövzusunda konfransın materialları çapdan çıxıb.
Kitabda 12 alimin Ərəb dilinin mövcud vəziyyət və perspektivləri mövzusunda müxtəlif məqalələri dərc olunub.
Topluda AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu Qədim dövr Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri professor İmamverdi Həmidovun; Bakı Dövlət Universiteti Ərəb filologiyası kafedrasının professoru, Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Ədəbi mərasimlər və nəşrlər şöbəsinin müdiri Aida Qasımovanın; AMEA akademik Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu Şərq-Qərb şöbəsinin müdiri dosent Məmmədəli Babaşlının; Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Dinşünaslıq kafedrasının müdiri dosent Elnurə Əzizovanın və digər alimlərin məqalələri yer alıb.
Kitaba “Ön söz” yazan Aİİ rektoru i.f.d. Ceyhun Məmmədov qeyd edib ki, ərəb dilinin təkamülü İslam dininin yayılması və müsəlmanların Müqəddəs Kitabı – “Qurani-Kərim”lə bağlıdır.
C.Məmmədov daha sonra bildirib ki, Ərəb dili qədim İslam müdrikliyinin xəzinəsidir. Şair, filosof və alimlər dilin gücünü və gözəlliyini əxz edərək, bəşəriyyətin inkişafına misilsiz töhfələr vermişlər.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda təşkil olunan konfrans barədə bəhs edən Aİİ rəhbəri, həmçinin vurğulayıb ki, ali təhsil müəssisəsində Ərəb dilinin tədrisinə xüsusi önəm verilir. İlahiyyat fakültəsində tədris edilən Qurani-Kərim, Siyər, Əqaid, Təfsir, Hədis, Fiqh, Kəlam, Təsəvvüf kimi İslam elmlərinin öyrənilməsində, Orta əsr mənbələrinin tədqiqində ərəb dilinin önəmi danılmazdır.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu elmi kitabların çapına xüsusi önəm verir. Gələcəkdə “İlahiyyat nəşrləri” adı altında layihə nəzərdə tutulur ki, buraya müəllimlərimizin və bu sahədə çalışan mütəxəssislərin kitablarının, müxtəlif dillərdən tərcümə olunan əsərlərin nəşri daxildir.

The proceedings of the conference on Current Situation and Perspectives of Teaching the Arabic Language in Azerbaijan have been published
23 August, 2019
The proceedings of the conference on Current Situation and Perspectives of Teaching the Arabic Language in Azerbaijan organized by Azerbaijan Institute of Theology have been published.
Various articles by 12 authors on the current state and perspectives of the Arabic language have been published in the book.
The collection presents the articles by different authors such as Professor Imamverdi Hamidov, Head of the Department of Ancient Azerbaijani Literature of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS; Aida Gasimova, Head of Literary Ceremonies and Publications at the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS; Associate Professor Mammadali Babashli, Head of the East-West Department of the Institute of Oriental Studies named after Academician Z.M Bunyadov of ANAS and Associate Professor Elnura Azizova, Head of the Department of Religious Studies at Azerbaijan Institute of Theology. AIT rector who wrote preface for the collection, said that the evolution of the Arabic language is associated with the spread of Islam and the Holy Quran.
J.Mammadov stressed that Arabic is the treasury of ancient Islamic wisdom. Poets, philosophers and scholars have made a unique contribution to the development of mankind recognizing the power and beauty of the language.
Speaking about the conference organized by Azerbaijan Institute of Theology, AIT rector also emphasized that Azerbaijan Institute of Theology attaches particular attention to the importance of teaching Arabic in the Institute. The importance of the Arabic language in the study of Islamic sciences as well as in the study of the Quran, Siyar, Aqaid, Tafseer, Hadith, Fiqh, Kalam, Tasawwuf and medieval sources are undeniable.
Azerbaijan Institute of Theology attaches special attention to the publication of academic materials. In the future, books by our teachers and professionals working in this field, translated from various languages are expected to be published under the title of Theological Publications.