“Azərbaycanda Ərəb dilinin tədrisi sahəsində mövcud vəziyyət və perspektivlər” mövzusunda konfransın materialları çapdan çıxıb
23 Avqust, 2019
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) təşkilatçılığı ilə keçirilən “Azərbaycanda Ərəb dilinin tədrisi sahəsində mövcud vəziyyət və perspektivlər” mövzusunda konfransın materialları çapdan çıxıb.
Kitabda 12 alimin Ərəb dilinin mövcud vəziyyət və perspektivləri mövzusunda müxtəlif məqalələri dərc olunub.
Topluda AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu Qədim dövr Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri professor İmamverdi Həmidovun; Bakı Dövlət Universiteti Ərəb filologiyası kafedrasının professoru, Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Ədəbi mərasimlər və nəşrlər şöbəsinin müdiri Aida Qasımovanın; AMEA akademik Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu Şərq-Qərb şöbəsinin müdiri dosent Məmmədəli Babaşlının; Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Dinşünaslıq kafedrasının müdiri dosent Elnurə Əzizovanın və digər alimlərin məqalələri yer alıb.
Kitaba “Ön söz” yazan Aİİ rektoru i.f.d. Ceyhun Məmmədov qeyd edib ki, ərəb dilinin təkamülü İslam dininin yayılması və müsəlmanların Müqəddəs Kitabı – “Qurani-Kərim”lə bağlıdır.
C.Məmmədov daha sonra bildirib ki, Ərəb dili qədim İslam müdrikliyinin xəzinəsidir. Şair, filosof və alimlər dilin gücünü və gözəlliyini əxz edərək, bəşəriyyətin inkişafına misilsiz töhfələr vermişlər.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda təşkil olunan konfrans barədə bəhs edən Aİİ rəhbəri, həmçinin vurğulayıb ki, ali təhsil müəssisəsində Ərəb dilinin tədrisinə xüsusi önəm verilir. İlahiyyat fakültəsində tədris edilən Qurani-Kərim, Siyər, Əqaid, Təfsir, Hədis, Fiqh, Kəlam, Təsəvvüf kimi İslam elmlərinin öyrənilməsində, Orta əsr mənbələrinin tədqiqində ərəb dilinin önəmi danılmazdır.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu elmi kitabların çapına xüsusi önəm verir. Gələcəkdə “İlahiyyat nəşrləri” adı altında layihə nəzərdə tutulur ki, buraya müəllimlərimizin və bu sahədə çalışan mütəxəssislərin kitablarının, müxtəlif dillərdən tərcümə olunan əsərlərin nəşri daxildir.

Из печати вышли материалы конференции «Текущая ситуация и перспективы в области преподавания арабского языка в Азербайджане»
23 Августь, 2019
Опубликованы материалы конференции на тему «Текущая ситуация и перспективы в области преподавания арабского языка в Азербайджане», организованной Азербайджанским институтом теологии.
В книге опубликованы различные статьи 12 ученых о текущей ситуации и перспективах в области преподавания арабского языка.
В сборнике представлены статьи заведующего отделом Литературы древнего Азербайджана Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, профессора Имамверди Гамидова, профессора кафедры Арабской филологии Бакинского государственного университета, заведующей отделом Литературных церемоний и публикаций Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви Аиды Гасымовой, заведующего отделом Восток-запад Института востоковедения имени академика З. М. Буньядова НАНА, доцента Мамедали Бабашлы, заведующего кафедрой Теологии Азербайджанского института теологии, доцента Эльнура Азизова и других ученых.
В предисловие к книге ректор АИТ, д.ф.и. Джейхун Мамедов отметил, что эволюция арабского языка связана с распространением ислама и Священной книгой мусульман - Кораном.
Далее Дж. Мамедов пишет, что арабский язык - сокровищница древней исламской мудрости. Поэты, философы и ученые внесли уникальный вклад в развитие человечества, признавая силу и красоту языка.
Рассказывая о конференции, организованной в Азербайджанском институте теологии, руководитель АИТ также подчеркнул, что высшее учебное заведение придает особое значение преподаванию арабского языка. Важность арабского языка в изучении таких исламских наук, как Коран, Сияр, Агаид, Тафсир, Хадис, Фикх, Калам, Тасаввуф, преподаваемых на факультете теологии, а также в изучении средневековых источников неопровержима.
Отметим, что Азербайджанский институт теологии уделяет особое внимание публикации научных книг. В будущем предусмотрен проект под названием «Теологические издания», который включает в себя издание книг наших преподавателей и специалистов, работающих в этой области, а также произведений, переведенных с различных языков.