Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun təşkil etdiyi “Qış məktəbi” ziyarət və seminarlarla davam edir
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) Qəbələ rayonunda təşkil etdiyi “Din, mədəniyyət və cəmiyyət-2” mövzusunda “Qış məktəbi” ziyarət və seminarlarla davam edib.
“Qış məktəbi”nin növbəti günü tələbələr Qəbələ Rayon Mərkəzi Məscidini ziyarət ediblər. Məlumat verilib ki, burada eyni vaxtda 450 kişi, 150 qadın olmaqla, ümumilikdə, 600 mömin ibadət edə bilir. Məscidin divarlarına müqəddəs Qurani-Kərimdən surələr yazılmış, sütunları isə Azərbaycan nəqqaşlıq məktəbinin və Şərq ornamentlərinin nadir nümunələrindən istifadə olunmaqla dini rəmzlərlə bəzədilib. Məscidin həyətində isə axund, dərs, kitabxana, mərasim, qadın və kişilər üçün dəstəmaz otaqları və digər köməkçi tikililər inşa olunub.
Tələbələr Soltannuxa Kənd Türbəsinə təşkil olunmuş ekskursiya zamanı ziyarətgah haqqında geniş məlumat əldə ediblər. Ziyarətçilərə məlumat verilib ki, türbənin, təxminən, 200 ilə yaxın tarixi var. Burada, təxminən, 179 il əvvəl “Şeşpər” adlı din xadiminin yaşadığı, onun İslam dininə böyük xidmətlər göstərsə də, əsər yazıb-yazmamasına dair məlumatın olmadığı diqqətə çatdırılıb.
Daha sonra tələbələr MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi İdarə Heyətinin sədri Fariz Xəlillinin təqdimatında “Azərbaycanda xanəgahlar” mövzusunda məruzəni dinləyiblər. Azərbaycan ərazisində İslam arxeologiyasının ən qədim abidələrinin inşasının VIII əsrin sonu, IX əsrin əvvəllərindən başlandığını vurğulayan F.Xəlilli Azərbaycan arxeologiyasının müasir nailiyyətləri, həmçinin çağdaş dünya arxeologiyası barədə tələbələrin dərin biliklərə yiyələnməsinin vacib olduğunu tövsiyə edib. O, həmçinin qeyd edib ki, Azərbaycanda dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri də maddi-mədəni irsimizin qorunmasıdır. F.Xəlilli Qəbələ ərazisində yerləşən abidələrimiz haqqında ətraflı məlumat verib.
Xatırladaq ki, fevralın 7-nədək davam edəcək “Qış məktəbi”nin təşkilində əsas məqsəd tələbələrin dünyagörüşünün zənginləşdirilməsi, onların ölkəmizdə mövcud multikultural, tolerant mühitin canlı şahidi olmalarıdır.

Winter School organized by AIT continues with seminars and visits
The winter school on Religion, Culture and Society-2 organized by Azerbaijan Institute of Theology in Gabala continues with seminars and visits.
Students visited Gabala Central Mosque next day of the winter school. It was noted the mosque holds a total of 600 believers, including 450 men and 150 women at the same time.
The walls of the mosque display suras excerpted from the Holy Quran, and the columns are embellished with religious symbols using brilliant examples of the Azerbaijani and Eastern ornamental schools. The yard of the mosque includes classrooms, library, lecture halls, ceremony halls, dastamaz rooms for women and men and other auxiliary buildings.
During their excursion to Soltannukha Tomb, students were informed about the place. Visitors were informed that the history of the tomb dates back to 200 years. It was noted that 179 years ago, a clergyman named Sheshpar lived in the place. He had considerable services in the religious field; however, it is unknown if he wrote books on religion.
The students then listened to the lecture on Monuments in Azerbaijan presented by Fariz Khalili, Chairman of MIRAS Cultural Heritage Association. Stressing that the construction of the oldest Islamic archaeological monuments in Azerbaijan dates back to the 8th century and the early 9th century, F.Khalilli recommended students to gain deep knowledge of modern Azerbaijani and world archeology. He stressed that one of the primary directions of the state policy in Azerbaijan is the protection of our material and cultural heritage.
F.Khalili gave detailed information about our monuments located in Gabala.
It should be noted that winter school aims to enrich students’ world outlook and familiarize them with the multicultural and tolerant environment in our country.