Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun təşkil etdiyi “Qış məktəbi” davam edir
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) Qəbələ rayonunda təşkil etdiyi “Din, mədəniyyət və cəmiyyət-2” mövzusunda “Qış məktəbi”nin ikinci günü seminar və ziyarətlərlə davam edib.
Günün birinci yarısında tələbələr Heydər Əliyev Konqres Mərkəzində olublar. Burada gənclərə Mərkəz haqqında geniş məlumat verilib. Tikilinin 3 mərtəbədən ibarət olduğu və bütün lazımi infrastrukturla təmin edildiyi nəzərə çatdırılıb. Daha sonra qeyd olunub ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 14 avqust 2013-cü il tarixdə Qəbələ rayonuna səfər edərkən Heydər Əliyev Konqres Mərkəzinin açılışında iştirak edib.
“Qış məktəbi”nin iştirakçıları Qəbələ Arxeoloji Mərkəzini ziyarət ediblər. Qəbələnin zəngin tarixinin araşdırılıb üzə çıxarılmasında son illərdə SEBA – Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının gördüyü işlər mühüm yer tutur. Azərbaycanlı alimlərin koreyalı mütəxəssislərlə birlikdə apardıqları arxeoloji tədqiqatlar və qazıntılar zamanı Qəbələ tarixinin açılmamış yeni səhifələri meydana çıxıb. Bildirilib ki, Qəbələ Arxeoloji Mərkəzinin üçmərtəbəli binası sərgi salonu, arxeoloji fond, bərpa laboratoriyası, konfrans zalı və arxeoloqların çalışdıqları otaqlardan ibarətdir. Burada, həmçinin Qəbələ Dövlət Tarix-Bədii Qoruğunun ofisi də fəaliyyət göstərir. Mərkəzdə AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Qəbələ arxeoloji qrupu və SEBA-nın dəstəyi ilə Koreya arxeoloqları birgə qazıntı işləri həyata keçirirlər. Arxeoloji qazıntılar, əsasən, Qəbələnin antik şəhər yeri – Səlbir və Qala ərazilərində aparılır. Qazıntılar zamanı əldə olunmuş yeni eksponatlar Arxeoloji Mərkəzdə müasir texnologiyalara cavab verən laboratoriyalarda bərpa olunaraq nümayiş etdirilir.
Xatırladaq ki, fevralın 7-nədək davam edəcək “Qış məktəbi”nin təşkilində əsas məqsəd tələbələrin dünyagörüşünün zənginləşdirilməsi, onların ölkəmizdə mövcud multikultural, tolerant mühitin canlı şahidi olmalarıdır.

Продолжается «Зимняя школа», организованная Азербайджанским Институтом Теологии
Второй день «Зимней школы», организованной Азербайджанским Институтом Теологии (АИТ) в Габалинском районе на тему «Религия, культура и общество-2», продолжился семинарами и визитами.
В первой половине дня студенты посетили Конгресс-центр Гейдара Алиева. Им была предоставлена обширная информация о Центре. Было отмечено, что здание состоит из 3 этажей и оснащено всей инфраструктурой.
Было отмечено, что Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев принял участие в открытии Конгресс-центра Гейдара Алиева во время своего визита в Габалинский район 14 августа 2013-го года.
Далее присутствующие посетили Габалинский Археологический Центр. Было отмечено, что в последние годы SEBA - Азербайджано-Корейская Ассоциация Культурного Обмена проделала значительную работу для раскрытия богатой истории Габалы.
В результате археологических исследований и раскопок, проведенных азербайджанскими учеными в сотрудничестве с корейскими экспертами в последние годы, появились раскрытые страницы истории Габалы. Трехэтажное здание Габалинского Археологического Центра состоит из выставочного зала, археологического фонда, реставрационной лаборатории, конференц-зала и комнаты для работы археологов. Здесь же проводит деятельность офис Габалинского Государственного Историко-Художественного Заповедника. Габалинская археологическая группа Института Археологии и Этнографии НАНА при поддержке SEBA и Корейских археологов проводит раскопки в Центре. Археологические раскопки в основном проводятся в античном городе Габалы, на территории Салбира и Галы. Новые экспонаты, обнаруженные во время раскопок, в Археологическом Центре восстанавливается и экспонируется в лабораториях, отвечающим новейшим технологиям.
Отметим, что основная цель «Зимней школы», которая продлится до 7 февраля, состоит в том, чтобы обогатить мировоззрение студентов и добиться того, чтобы они стали живыми свидетелями многокультурной, толерантной среды в нашей стране.