Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun tələbələrinin Salman Mümtaz adına Dövlət Ədəbiyyat və İncəsənət Arxivinə ekskursiyası təşkil edilib
Azərbaycan Respublikasının Milli Arxiv İdarəsi tərəfindən təsdiq edilmiş Salman Mümtaz adına Dövlət Ədəbiyyat və İncəsənət Arxivinin 2024-cü il üzrə iş planına uyğun olaraq Arxivin və Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə adıçəkilən institutun tələbələrinin arxivə ekskursiyası təşkil edilib.
Ekskursiyada arxivin direktoru Könül Nəsibova tələbələr qarşısında çıxış edərək arxiv işinin təşkili, sənədlərin mühafizəsi, qeydiyyatı, komplektləşdirilməsi, istifadəsi, informasiya təminatı və rəqəmsallaşdırılması üzrə məlumat verib.
Arxivin direktor müavini Şəlalə Baxşəliyeva arxivdə daimi mühafizə edilən milli ədəbiyyat və incəsənət xadimləri, görkəmli mədəniyyət nümayəndələri, o cümlədən – Əziz Şərif, Ələsgər Ələkbərov, Əliağa Vahid, Fatma Muxtarova, Darablı Rza Nəcəfəli oğlu və digərlərinə aid fondlarlarla tələbələri yaxından tanış etməklə həmin sənədlərin çoxsaylı istifadə formaları barədə qısa məlumat verib.
Görkəmli ədəbiyyatşünas alim Əziz Şərifə aid 255 saylı fondda mühafizə edilən qədim daşbasma üsusu ilə çap edilmiş kitablar, o cümlədən digər fondlar üzrə ərəb əlifbası ilə yazılmış, həmçinin, dini məzmun ehtiva edən sənədlər tələbələrdə xüsusi maraq doğurub. Arxivçilər tərəfindən tələbələrə bu sənədlərin mənşəyi və məzmunu barədə qısa məlumat verilib.

Students visit State Archive of Literature and Art
In line with the 2024 work plan of the State Archive of Literature and Art named after Salman Mumtaz, as approved by the National Archives Department of the Republic of Azerbaijan, an excursion was arranged for students from the Azerbaijan Institute of Theology in collaboration between the Institute and the Archive.
During the excursion, the director of the archive, Konul Nasibova, addressed the students and gave information on the organization of archive work, document protection, registration, assembly, use, information provision and digitization.
Shalala Bakhshaliyeva, Deputy Director of the archive, introduced the students to the collections of national literary and art figures as well as prominent cultural representatives such as Aziz Sharif, Alasgar Alekbarov, Aliagha Vahid, Fatma Mukhtarova, Darabli Rza Najafli oglu and others. These collections are permanently preserved in the archive. She also discussed the various ways in which these documents can be utilized and provided a brief overview of their forms.
The books printed using the ancient lithography method from fund No. 255, attributed to the renowned literary critic and scholar Aziz Sharif, caught the attention of students, along with documents written in the Arabic alphabet and those containing religious content from other funds. The archivists provided students with detailed information on the origin and content of these documents.
Subsequently, the students familiarized themselves with the archives and the scientific information available.