Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun İslamşünaslıq ixtisasına qəbul olunmaq istəyən abituriyentlərin nəzərinə!
10 Avqust, 2020
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən yaradılmış Azərbaycan İlahiyyat İnstitutuna İslamşünaslıq ixtisası üzrə qəbul olunmaq istəyən abituriyentlərin III ixtisas qrupu imtahanı ilə yanaşı, Dini-Psixoloji Komissiyanın təşkil etdiyi qabiliyyət imtahanından keçmələri də nəzərdə tutulur.
Dini-Psixoloji Komissiya (DPK) Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən qabiliyyət imtahanlarını keçirmək məqsədi ilə yaradılır və tərkibinə ilahiyyat sahəsi üzrə mütəxəssislər, psixoloqlar və DİM-in əməkdaşları daxil edilirlər. Qabiliyyət imtahanı zamanı abituriyentlərin ümumi bilikləri, dini təsəvvürləri, psixoloji vəziyyətləri, yaradıcı təfəkkür imkanları müsahibə əsasında müəyyənləşdirilir.
Qabiliyyət imtahanının nəticəsi “məqbul” və ya “qeyri-məqbul” olaraq qiymətləndirilir. Məqbul qiymət alan abituriyentlər DİM tərəfindən keçirilən İslamşünaslıq ixtisası üzrə ixtisas seçimində iştirak edə bilərlər.
Qeyd: qabiliyyət imtahanından məqbul almış abituriyentlər DİM-in müəyyənləşdirdiyi vaxtda ixtisas seçərək ərizələrini təsdiq etməlidirlər. Əks halda, həmin abituriyentlər müsabiqəyə buraxılmayacaqlar. Qabiliyyət imtahanı zamanı abituriyentlərin aşağıdakı bilikləri qiymətləndiriləcəkdir:
1. Dünyagörüşü və dini bilikləri:
- dinlər, habelə İslam dini barədə bilikləri;
- Azərbaycanın və dünyanın mövcud dini mənzərəsi haqqında məlumatlılığı;
- dini radikalizm, dini fanatizm və dini ekstremizmə dair bilikləri.
2. Dini baxışlar və dünyəvilik anlayışı:
- ümumi dünyagörüşündə dinin yeri və rolu;
- milli-mənəvi, habelə dini dəyərlərə baxışı;
- müasir cəmiyyətdə dinin yeri və roluna münasibəti.
3. Psixoloji parametrlərinin İslamşünaslıq ixtisasına uyğunluğu:
- gələcəkdə din xadimi kimi fəaliyyət göstərməyə münasibəti;
- dövlətçilik və vətənpərvərlik mövqeyi;
- insanlarla ünsiyyət bacarığı;
- xitabət və natiqlik qabiliyyəti.
4. Tolerantlıq və multikulturalizm təsəvvürləri:
- tolerantlıq və multikulturalizm barədə fikirləri;
- dini müxtəlifliyə münasibəti;
- davranışlarının tolerantlıq və multikulturalizm anlayışlarına uyğunluğu.
Məlumat üçün bildirək ki, 2020/2021-ci tədris ili üçün ali təhsil müəssisələrinin və 11 illik təhsil bazasında orta ixtisas təhsili müəssisələrinin xüsusi qabiliyyət tələb edən ixtisaslarına qəbul olmaq istəyən abituriyentlərin qeydiyyatı başlayır. Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun İslamşünaslıq ixtisasına qəbul olmaq istəyən abituriyentlər müsahibədə iştirak üçün avqustun 27-dən 30-dək qeydiyyatdan keçə bilərlər.
Qeydiyyatdan keçən abituriyentlər test imtahanının nəticələrinə əsasən, müvafiq müsabiqə şərtlərinə (müsabiqəyə ümumi balı 150-dən və imtahanın ikinci mərhələsi üzrə balı 50-dən az olmayan abituriyentlər) uyğun olduqları halda, müsahibəyə buraxılırlar.

Вниманию абитуриентов, желающих поступить на специальность «Исламоведение» Азербайджанского института теологии!
10 Августь, 2020
Абитуриенты, желающие поступить на специальность «Исламоведение» Азербайджанского института теологии, учрежденного в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 9 февраля 2018 года, наряду с экзаменом по III группе специальностей, должны также сдать экзамен по выявлению способностей, организованный Религиозно-психологической комиссией.
Религиозно-психологическая комиссия (РПК) формируется Государственным экзаменационным центром (ГЭЦ) для проведения экзаменов по выявлению способностей. В состав комиссии включаются специалисты в области теологии, психологи и сотрудники ГЭЦ. На экзамене по выявлению способностей путем собеседования определяются общие знания, религиозные убеждения, психологическое состояние и творческое мышление абитуриентов.
Результат экзамена по выявлению способностей оценивается как «зачет» или «незачет». Абитуриенты, получившие оценку «зачет», могут принять участие в выборе специальностей, проводимом ГЭЦ по специальности «Исламоведение».
Примечание: Абитуриенты, получившие оценку «зачет» на экзамене по выявлению способностей, выбрав специальность в течение срока, установленного ГЭЦ, должны подтвердить свои заявления. В противном случае, эти абитуриенты не будут допущены к конкурсу. На экзамене по выявлению способностей будут оцениваться нижеперечисленные знания абитуриентов:
1. Мировоззрение и религиозные знания:
- знания о религиях, а также о религии Ислам;
- осведомленность о религиозной картине, существующей в Азербайджане и во всем мире;
- знания о религиозном радикализме, религиозном фанатизме и религиозном экстремизме.
2. Религиозные взгляды и понимание секуляризации:
- место и роль религии в общем мировоззрении;
- взгляд на национально-духовные, а также религиозные ценности;
- отношение к месту и роли религии в современном обществе.
3. Соответствие психологических параметров специальности «Исламоведение»:
- отношение к выполнению в будущем роли религиозного деятеля;
- государственная и патриотическая позиция;
- навыки общения с людьми;
- риторические и ораторские способности.
4. Представление о толерантности и мультикультурализме:
- мысли о толерантности и мультикультурализме;
- отношение к религиозному разнообразию;
- соответствие поведения понятиям толерантности и мультикультурализма.
Для информации сообщаем, что началась регистрация абитуриентов, желающих поступить в высшие и средние специальные учебные заведения на базе 11-летнего образования за 2020/2021 учебный год, по специальностям, требующим особых способностей. Для участия в собеседовании абитуриенты, желающие поступить на специальность «Исламоведение» Азербайджанского института теологии, могут пройти регистрацию с 27 по 30 августа.
Абитуриенты, прошедшие регистрацию, допускаются к собеседованию в случае соответствия условиям соответствующего конкурса по результатам тестовых экзаменов (абитуриенты, общий балл которых не меньше 150 и балл по второму туру экзамена не меньше 50).