Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 2020/2021-ci tədris ili üçün bakalavriat və magistratura səviyyələri üzrə yaz semestrinin yay imtahan sessiyası başlayıb. Dörd həftə davam edəcək sessiya təsdiq edilmiş imtahan cədvəlinə uyğun olaraq, “Microsoft Teams” platforması üzərindən şifahi, ehtiyac olduğu təqdirdə, yazılı formada həyata keçirilir.
Ali təhsil müəssisəsində xüsusi karantin rejiminin tələblərini və məsafədən tədrisin reallıqları nəzərə alınaraq, imtahan sessiyasında tələbələrin bilik və bacarıqlarını göstərmələri üçün lazımi şərait yaradılıb.
İmtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi, sualların tərtibi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin tam təmin olunması, sessiyanın gedişi zamanı imtahanların nəticəsindən yarana biləcək narazılıqların araşdırılması və həll edilməsi məqsədilə ali təhsil müəssisəsində Qərargah və onun nəzdində Apellyasiya Komissiyası yaradılıb. Qərargah mövcud şəraitə uyğun olaraq məsafədən onlayn şəkildə fəaliyyət göstərəcək. Daxil olan elektron müraciətlər, şikayətlər qısa müddətdə çevik şəkildə araşdırılacaq və lazımi tədbirlər görüləcək.
Məlumat üçün bildirək ki, ali təhsil müəssisəsinin İlahiyyat fakültəsinin dekanlığı tələbələrlə imtahanqabağı “Microsoft Teams” platforması üzərindən görüş keçirib. İclasda tələbələrə onlayn formada təşkil olunacaq imtahan qaydaları barədə ətraflı məlumat verilib, mövzu ilə əlaqədar təhsilalanların fikirləri dinlənilib və sualları cavablandırılıb. Qeyd olunub ki, imtahan sessiyası ərzində mütəmadi şəkildə tələbələrin imtahanlarda qarşılaşa biləcəkləri problemlərlə bağlı görüşlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, COVID-19 infeksiyasının yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının ərazisində fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrində tədris, təlim-tərbiyə prosesi distant formada keçirilib. Aİİ-də cari tədris prosesi Təhsil Nazirliyinin tövsiyəsinə uyğun olaraq onlayn şəkildə “Microsoft Teams” platforması üzərindən təşkil edilib.
Məlumat üçün bildirək ki, Azərbaycan Respublikasının təhsil naziri Emin Əmrullayev ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrində 2020/2021-ci tədris ilinin yaz semestrinin yay imtahan sessiyasının distant (məsafədən) keçirilməsi ilə bağlı müvafiq əmr imzalayıb.

В Азербайджанском институте теологии стартовала летняя экзаменационная сессия весеннего семестра
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) стартовала летняя экзаменационная сессия весеннего семестра учебного года 2020/2021 по уровням бакалавриата и магистратуры. Четырёхнедельная сессия, проходит в соответствии с подтверждённым графиком экзаменов посредством платформы «Microsoft Teams» в режиме онлайн, в устном, а в случае необходимости письменном формате.
Принимая во внимание требования особого карантинного режима и реалии дистанционного образования, в высшем учебном заведении созданы все необходимые условия для демонстрации студентами своих знаний и навыков в экзаменационной сессии.
В целях организации экзаменационной сессии в соответствии с действующими правилами, обеспечения прозрачности и объективности при составлении вопросов и оценке знаний студентов, рассмотрения и разрешения жалоб, возникающих в связи с результатами экзаменов, в ходе сессии, в высшем учебном заведении был создан Штаб, а также Апелляционная комиссия, действующая при Штабе. Принимая во внимание текущую ситуацию, Штаб будет функционировать в режиме онлайн. После оперативного рассмотрения поступивших электронных обращений и жалоб будут приняты необходимые меры.
Отметим, что деканат факультета «Теологии» высшего учебного заведения провел предэкзаменационную встречу со студентами посредством платформы «Microsoft Teams». В ходе встречи студентам была представлена подробная информация о правилах проведения экзамена в режиме онлайн, были выслушаны мнения студентов и даны ответы на интересующие их вопросы относительно данной темы. Было отмечено, что в ходе экзаменационной сессии планируется проводить регулярные встречи для обсуждения проблем, с которыми студенты могут столкнуться в период экзаменов.
Отметим, что с целью предотвращения распространения инфекции COVID-19 учебный и учебно-воспитательный процесс во всех образовательных учреждениях, действующих на территории Азербайджанской Республики, организован в дистанционной форме.
Текущий учебный процесс в АИТ в соответствии с рекомендациями Министерства образования, организован посредством платформы Microsoft Teams в режиме онлайн.
Отметим, что министр образования Азербайджанской Республики Эмин Амруллаев подписал соответствующий приказ о дистанционной организации летней экзаменационной сессии весеннего семестра учебного года 2020/2021 в высших и средних специальных учебных заведениях