Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) həftənin şənbə günləri tələbələr üçün milli kinolarımızın nümayişinə başlanılır. Ekran əsərlərinin təqdim olunmasında məqsəd tələbə və gənclərin yerli filmlərə marağının artırılmasına, milli-mənəvi dəyərlərimizin aşılanmasına, onların vətənpərvərlik ruhunda yetişməsinə dəstək verməkdir.
Bu şənbə İnstitutda “Arşın mal alan” filmi nümayiş olunub. “Arşın mal alan” – tammetrajlı bədii filmi rejissorlar Rza Təhmasib və Nikolay Leşşenko tərəfindən 1945-ci ildə ekranlaşdırılıb. Film Bakı Kinostudiyasında istehsal edilib. Filmdə əsas rolları Rəşid Behbudov, Leyla Bədirbəyli, Ələkbər Hüseynzadə, İsmayıl Əfəndiyev, Münəvvər Kələntərli, Lütfəli Abdullayev, Fatma Mehrəliyeva və Rəhilə Mustafayeva ifa edirlər. Bu film Nazirlər Kabinetinin 7 may 2019-cu il tarixli, 211 nömrəli Qərarı ilə Azərbaycan Respublikasında dövlət varidatı elan edilən filmlər siyahısına daxil edilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılmasında məqsəd Azərbaycan xalqının tarixi ənənələrinə söykənən və dövlət siyasətinin məntiqi nəticəsi olan yüksək dini-mənəvi mühitin qorunub saxlanılmasını və inkişaf etdirilməsini, dini fəaliyyətin təşkili sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasını təmin etməkdir. Ali təhsil müəssisəsində bu məqsədlə tələbələrin dünyagörüşünün formalaşdırılması, intellektual səviyyəsinin yüksəldilməsi, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsi, vətənpərvərlik hisslərinin gücləndirilməsi, mütaliə, sosial məsuliyyət vərdişlərinin aşılanması, o cümlədən fərdi özünüifadə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi üçün müxtəlif seminarlar, “dəyirmi masa”lar, görüşlər, təlimlər, eyni zamanda həftənin şənbə günləri kitab müzakirələri və filmlərin nümayişi təşkil olunur.

В Азербайджанском Институте Теологии демонстрируются наши национальные фильмы
По субботам в Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) начинается демонстрация наших национальных фильмов для студентов. Цель показа экранизированных произведений состоит в том, чтобы пробудить у студентов и молодежи интерес к отечественным фильмам, пропагандировать наши национальные и моральные ценности и обеспечить их воспитание в патриотическом духе.
В эту субботу в Институте был показан фильм «Аршин мал алан». «Аршин мал алан» - полнометражный художественный фильм, снятый в 1945 году режиссерами Рзой Тахмасиб и Николаем Лещенко. Фильм снят в Бакинской Киностудии. Главные роли в фильме сыграли Рашид Бехбудов, Лейла Бадирбейли, Алекпер Гусейнзаде, Исмаил Эфендиев, Мунаввар Калантарли, Лютфали Абдуллаев, Фатма Мехралиева и Рахила Мустафаева. Решением Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 7 мая 2019 года № 211 этот фильм был включен в список фильмов, объявленных государственным достоянием.
Следует отметить, что целью создания Азербайджанского Института Теологии является обеспечение сохранения и развития высокой религиозно-моральной среды, основанной на исторических традициях азербайджанского народа и являющейся логическим следствием государственной политики, подготовки высококвалифицированных кадров в области организации религиозной деятельности. С этой целью в высшем учебном заведении организуются различные семинары, «круглые столы», встречи, тренинги для формирования мировоззрения студентов, повышения их интеллектуального уровня, обогащения их духовного мира, укрепления у них чувства патриотизма, привития им навыков чтения книг, социальной ответственности, в том числе развития их индивидуальных навыков самовыражения, а также по субботам организуются обсуждение книг и демонстрация фильмов.