Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) həftənin şənbə günləri tələbələr üçün milli kinolarımızın nümayişinə başlanılır. Ekran əsərlərinin təqdim olunmasında məqsəd tələbə və gənclərin yerli filmlərə marağının artırılmasına, milli-mənəvi dəyərlərimizin aşılanmasına, onların vətənpərvərlik ruhunda yetişməsinə dəstək verməkdir.
Bu şənbə İnstitutda “Arşın mal alan” filmi nümayiş olunub. “Arşın mal alan” – tammetrajlı bədii filmi rejissorlar Rza Təhmasib və Nikolay Leşşenko tərəfindən 1945-ci ildə ekranlaşdırılıb. Film Bakı Kinostudiyasında istehsal edilib. Filmdə əsas rolları Rəşid Behbudov, Leyla Bədirbəyli, Ələkbər Hüseynzadə, İsmayıl Əfəndiyev, Münəvvər Kələntərli, Lütfəli Abdullayev, Fatma Mehrəliyeva və Rəhilə Mustafayeva ifa edirlər. Bu film Nazirlər Kabinetinin 7 may 2019-cu il tarixli, 211 nömrəli Qərarı ilə Azərbaycan Respublikasında dövlət varidatı elan edilən filmlər siyahısına daxil edilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılmasında məqsəd Azərbaycan xalqının tarixi ənənələrinə söykənən və dövlət siyasətinin məntiqi nəticəsi olan yüksək dini-mənəvi mühitin qorunub saxlanılmasını və inkişaf etdirilməsini, dini fəaliyyətin təşkili sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasını təmin etməkdir. Ali təhsil müəssisəsində bu məqsədlə tələbələrin dünyagörüşünün formalaşdırılması, intellektual səviyyəsinin yüksəldilməsi, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsi, vətənpərvərlik hisslərinin gücləndirilməsi, mütaliə, sosial məsuliyyət vərdişlərinin aşılanması, o cümlədən fərdi özünüifadə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi üçün müxtəlif seminarlar, “dəyirmi masa”lar, görüşlər, təlimlər, eyni zamanda həftənin şənbə günləri kitab müzakirələri və filmlərin nümayişi təşkil olunur.

Azerbaijan Institute of Theology (AIT) will organize film events for students on Saturdays. The events aim to promote national films among students, instill in students our national and moral values and develop their patriotic feelings.
This Saturday Arshin Mal Alan has been shown for Institute students. Arshin Mal Alan is a feature film directed in 1945 by Rza Tahmasib and Nikolay Leshenko. The film was produced in Baku Cinema Studio. The leading roles are played by Rashid Behbudov, Leyla Badirbayli, Alakbar Huseynzade, Ismayil Afandiyev, Munavvar Kalantarli, Lutfali Abdullayev, Fatma Mehraliyeva and Rahila Mustafayeva. The film is included in the list of films declared as state heritage dated May 7, 2019, No 211 by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.
The Institute aims to train highly qualified religious researchers and specialists who will preserve and develop religious and spiritual environment based on the historical traditions of the Azerbaijani people and the logical outcome of the state policy. To this end, Azerbaijan Institute of Theology organizes various activities, conferences, roundtables, seminars as well as film and book events to instil in students patriotic feelings, develop national-spiritual values, improve their reading skills, social responsibility habits as well as self expression skills.