Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda “Heydər Əliyev: dəyərlərimizin xilaskarı” sənədli filmi nümayiş olunub
16 Dekabr, 2019
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun tələbələri (Aİİ) “Heydər Əliyev: dəyərlərimizin xilaskarı” sənədli filmini izləyiblər.
Sənədli film ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə gəlişinin 50 illiyi münasibətilə Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi tabeliyində Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun sifarişi ilə hazırlanıb.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanın milli-mənəvi dəyərlərinə yüksək həssaslıqla yanaşmasından, bu sahədə göstərdiyi misilsiz xidmətlərdən bəhs edən sənədli filmdə keçmiş sovet dövründə və müstəqillik illərində milli və dini dəyərlərimizin, eləcə də adət-ənənələrimizin qorunması, xalq arasında təbliği və təşviqi istiqamətində görülən işlər xronoloji ardıcıllıqla təqdim olunur.
Sənədli filmdə ölkəmizdə 1969-cu ilin 14 iyulunadək olan dövrdə ictimai-siyasi vəziyyət, milli-mənəvi dəyərlərimizin məhv edilməsi istiqamətində edilən hücumlar təsvir olunur və Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişindən sonra baş vermiş dəyişikliklərdən danışılır.
“Heydər Əliyev: dəyərlərimizin xilaskarı” sənədli filmində Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri şeyxülislam Hacı Allahşükür Paşazadə, Xalq şairi Nəriman Həsənzadə, Xalq artistləri Əlibaba Məmmədov və Mənsum İbrahimov Ulu Öndər haqqında indiyədək səslənməyən xatirələrini bölüşüblər. Bundan əlavə, sənədli filmdə müxtəlif dövrləri özündə əks etdirən videoxronikalardan və arxiv materiallarından istifadə olunub.

Documentary Heydar Aliyev: Savior of Our Values has been shown at AIT
The documentary Heydar Aliyev: Savior of Our Values has been shown for the students of Azerbaijan Institute of Theology (AIT).
The documentary has been produced by the initiation of the Fund for Propagation of Spiritual Values (FPSV) under The State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan on the occasion of the 50th anniversary of Heydar Aliyev’s coming to political power in Azerbaijan.
Touching upon Heydar Aliyev’s sensitive attitude towards national and moral values of Azerbaijan as well as his inimitable services in this field, the documentary presents the activities implemented to protect and promote national and religious values in the former Soviet Union as well as independent period in a chronological sequence.
The documentary reflects the social and political situation until July 14, 1969 in the country, attacks aimed at destroying national and spiritual values and the changes after Heydar Aliyev’s coming to power.
Sheikh ul-Islam Haji Allahshukur Pashazade, Chairman of the of the Caucasus Muslims Office; Nariman Hasanzade, National poet of Azerbaijan; National Artists Alibaba Mammadov and Mansum Ibrahimov share their memories about the National Leader in Heydar Aliyev: Savior of Our Values. The documentary contains video chronologies and archival materials reflecting different periods.
It should be noted that the events aim to improve students’ world outlook, increase their intellectual level, enrich their spiritual world, strengthen patriotic feelings and develop their social responsibility as well as self-expression skills.