Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda distant təhsilə start verilib
Azərbaycan Respublikası ərazisində koronavirus (COVID-19) xəstəliyinin yayılmasının qarşısının alınması, ölkə ərazisində yerləşən bütün təhsil müəssisələrində tibbi-profilaktik, dezinfeksiyaedici və digər qabaqlayıcı tədbirlərin davam etdirilməsi məqsədilə tədris, təlim-tərbiyə prosesinin təxirə salındığını nəzərə alaraq, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) distant təhsilə start verilib.
İnstitutda tələbələrin tədrisdən geri qalmaması, təhsil proqramlarının mənimsənilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin tövsiyəsinə əsasən ali təhsil müəssisəsi “Microsoft Teams” platforması üzərindən dərslərə başlayıb. Müəllim və tələbələrin evdə qalaraq həyata keçirdiyi tədris prosesi dərs cədvəlinə və sillabuslara uyğun olaraq aparılır. Proses tədrisin təşkil edildiyi bütün kursları əhatə edir.
Qeyd edək ki, Aİİ-də distant təhsilin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı intensiv tədbirlər həyata keçirilir. Məlumdur ki, distant təhsil öyrədən və öyrənən arasında əlaqəni telekommunikasiya və kompüter şəbəkələri vasitəsilə operativ, müntəzəm dialoq, əks-əlaqə əsasında, uzaq məsafədən aparır.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın qərarına əsasən 20 aprel 2020-ci ilə qədər ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən bütün təhsil müəssisələrində tədris və təlim-tərbiyə prosesi dayandırılıb.

В Азербайджанском институте теологии стартовало дистанционное обучение
Учитывая приостановление учебного, учебно-воспитательного процесса в рамках медико-профилактических, дезинфекционных и других превентивных мероприятий, проводимых во всех образовательных учреждениях на территории страны для предотвращения распространения коронавирусной инфекции (COVID-19) на территории Азербайджанской Республики, в Азербайджанском институте теологии (АИТ) стартовало дистанционное обучение.
Во избежание отставания студентов в обучении и с целью освоения учебной программы в соответствии с рекомендациями Министерства образования Азербайджанской Республики в АИТ стартовали уроки на платформе Microsoft Teams. Процесс дистанционного обучения студентов осуществляется в соответствии с учебным расписанием и силлабусами. Процесс охватывает все курсы, проходящие обучение.
Отметим, что в АИТ принимаются интенсивные меры для усовершенствования дистанционного образования. Как известно, при дистанционном образовании взаимодействие между обучающим и обучаемым осуществляется на расстоянии, на основании оперативного, регулярного диалога, обратной связи с помощью телекоммуникационных и компьютерных сетей.
Напомним, что Оперативным штабом при Кабинете министров Азербайджанской Республики было принято решение о приостановлении учебного и учебно-воспитательного процесса во всех образовательных учреждениях на территории страны до 20 апреля 2020 года.