Almaniya Müsəlmanları Mərkəzi Şurasının prezidenti İlahiyyat İnstitutunda olub
Almaniya Müsəlmanları Mərkəzi Şurasının prezidenti Ayman Matsyek Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) tabeliyində fəaliyyət göstərən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) olub.
Aİİ-nin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru, dosent Mübariz Camalov qonağa ali təhsil müəssisəsi haqqında geniş məlumat verib. M.Camalov İnstitutda təhsilin hər üç pilləsi üzrə tədris həyata keçirildiyini qeyd edib. O, daha sonra qonağa bildirib ki, Aİİ-də təhsil tamamilə ödənişsizdir. Tədris zamanı Azərbaycanda mövcud multikultural və tolerant mühit nəzərə alınaraq, müasir metodlardan istifadə olunur.
DQİDK-nın tabeliyində fəaliyyət göstərən Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun (MDTF) icraçı direktor müavini Ceyhun Əliyev təmsil etdiyi qurum haqqında məlumat verib. Fondun tarixi, yaradılma məqsədi, fəaliyyət istiqamətləri barədə söhbət açıb.
Daha sonra Almaniya Müsəlmanları Mərkəzi Şurasının prezidenti Ayman Matsyek təmsil etdiyi qurum haqqında geniş məlumat verib. Almaniyadakı dini vəziyyət haqqında söhbət açan qonaq müsəlmanların din xadimliyi məsələsinə toxunub. Qonaq Azərbaycandakı multikultural mühitin əhəmiyyətini vurğulayıb, bu təcrübənin öyrənilməsinin vacib olduğunu diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, Almaniya Müsəlmanları Mərkəzi Şurasının prezidenti Ayman Matsyekin səfəri Azərbaycan Respublikasının Almaniya Federativ Respublikasındakı Səfirliyi və Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.

Президент Центрального совета мусульман Германии посетил Институт теологии
Президент Центрального совета мусульман Германии Айман Мацек посетил Азербайджанский институт теологии (АИТ), действующий при Государственном комитете по работе с религиозными организациями (ГКРРО).
Проректор АИТ по организации учебного процесса и технологиям обучения доцент Мубариз Джамалов подробно рассказал гостю о высшем учебном заведении. M.Джамалов отметил, что в институте осуществляется обучение по всем трем ступеням образования. Затем он рассказал гостю, что обучение в АИТ совершенно бесплатно. В процессе обучения используются современные методы, принимая во внимание существующую в Азербайджане мультикультурную и толерантную среду.
Джейхун Алиев, заместитель исполнительного директора Фонда пропаганды духовных ценностей (ФПДЦ), действующего при ГКРРО, предоставил информацию о представляемой им структуре. Он рассказал об истории фонда, цели его создания и направлениях деятельности.
Затем президент Центрального совета мусульман Германии Айман Мацек подробно рассказал об учреждении, которое он представляет. Говоря о религиозной ситуации в Германии, гость затронул вопрос религиозного служения мусульман. Гость подчеркнул важность мультикультурной среды в Азербайджане, отметил важность изучения такого опыта.
Отметим, что визит президента Центрального совета мусульман Германии Аймана Мацека состоялся при совместной организации посольства Азербайджанской Республики в Федеративной Республике Германия и Государственного комитета по работе с религиозными организациями.