Aİİ rektoru beynəlxalq simpoziumda iştirak edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədov 20-21 may 2019-cu il tarixdə Rusiya Federasiyası Moskva şəhəri Rusiya Xalqlar Dostluğu Universitetində təşkil olunan “Müasir beynəlxalq təhsil və elmi müstəvidə ilahiyyat: subyektlər, kurrikula, səlahiyyətlər” mövzusunda II Beynəlxalq Simpoziumda iştirak edib. C.Məmmədov "Azərbaycanda din təhsili: reallıqlar və perspektivlər" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Azərbaycanda din təhsili tarixindən ətraflı danışaraq, qədim dövrlərdən müxtəlif mədrəsələrin fəaliyyəti, alimlərin İslam mədəniyyətinə bəxş etdiyi töhfələr, müasir dövrdə ölkəmizdə din təhsilinə və dini maariflənmə işinə göstərilən diqqət və qayğı barədə məlumat verib. Bildirib ki, bir çox müsəlman ölkələrində olduğu kimi, Azərbaycanda da din təhsili və dini tədris müəssisələrinin yaranması İslamın bu bölgədə yayıldığı ilkin dövrlərə təsadüf edir. Bu, İslamın elmə və biliyə verdiyi yüksək dəyərlə bağlı idi.
C.Məmmədov müstəqil Azərbaycanda dövlət-din münasibətlərindən söz açaraq, ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə ikinci dəfə qayıdışından sonra, sözügedən sahəyə diqqət və qayğının artırılmasından bəhs edib. Vurğulayıb ki, ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi kursunun layiqli davamçısı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev hazırda bu nəcib missiyanı böyük uzaqgörənliklə və uğurla davam etdirir: “Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu da məhz Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin yüksək diqqət və qayğısı sayəsində yaradılıb”.
Rektor C.Məmmədov Aİİ-nin yaranma məqsədi, fəaliyyət istiqamətləri, tədris prosesi, beynəlxalq əlaqələri haqqında söhbət açıb. Nəzərə çatdırıb ki, İnstitut xarici təcrübənin öyrənilməsinə, qarşılıqlı mübadilənin aparılmasına xüsusi əhəmiyyət verir. Bu məqsədlə müsəlman və qeyri-müsəlman ölkələrinin tədris proqramları öyrənilir, müxtəlif dünya universitetləri ilə əməkdaşlıq qurulur.
Aİİ rəhbəri səfər çərçivəsində Rusiya Xalqlar Dostluğu Universiteti Humanitar və sosial elmlər fakültəsinin tələbələrinə “Azərbaycanda dinlərin tarixi” mövzusunda mühazirə oxuyub. Müxtəlif vaxtlarda çoxsaylı etnik və dini qrupların Azərbaycanda məskunlaşması, mövcud olan multikultural və tolerant mühit barədə məlumat verib. Bildirib ki, əhalisinin əksəriyyəti müsəlman olan ölkəmizdə İslam dini ilə yanaşı, fərqli dinlərə mənsub insanlar qarşılıqlı anlaşma, mehriban qonşuluq və əmin-amanlıq şəraitində yaşayır. Ölkəmizdə tarixən mövcud olan milli-mədəni müxtəliflik və etnik-dini dözümlülük mühiti onu çoxmillətli, çoxkonfessiyalı diyar kimi dünya miqyasında mədəniyyətlərarası dialoqun bənzərsiz məkanı edib. Azərbaycanda dövlət-din münasibətlərindən və bu sahəyə göstərilən qayğıdan bəhs edən rektor müstəqillik illərində dini ibadət yerlərinin, məscid, kilsə və sinaqoqların sayının sürətlə artmasını diqqətə çatdırıb. Bu faktlar ölkəmizdə dövlət-din münasibətlərinin tənzimlənməsinə, bütün dinlərin sərbəst fəaliyyət göstərməsinə xüsusi diqqət yetirildiyinin bariz nümunəsidir.

AIT rector attends international symposium
On May 20-21, 2019, Jeyhun Mammadov, Rector of Azerbaijan Institute of Theology, attended the International Symposium on Theology in the Modern Educational and Scientific Space held at the Peoples' Friendship University of Russia. Jeyhun Mammadov delivered a speech on Religious Education in Azerbaijan: Realities and Prospects. Touching upon the history of religious education in Azerbaijan, Mr. Mammadov mentioned the activities of madrasas, scholars’ contribution to Islamic culture and state care to religious education in the country. As in many Muslim countries, religious education was established in Azerbaijan in the early years of the spread of Islam. This was due to the high value of Islam to science and knowledge.
Mentioning state-religion relations in Azerbaijan, Jeyhun Mammadov said after Heydar Aliyev returned to the power, state care for this field increased. He emphasized that being a worhty follower of Heydar Aliyev’s policy, President Ilham Aliyev continues this mission with great farsightedness. “Azerbaijan Institute of Theology was established thanks to the attention and care of President Ilham Aliyev,” said Jeyhun Mammadov.
Rector Jeyhun Mammadov mentioned history of AIT, its activity directions, teaching process and international relations. He stressed that the Institute attaches particular importance to the study of international experience and mutual exchange. To that end, the curricula of Muslim and non-Muslim states are studied and relations with the world universities are established.
AIT rector delivered a lecture on History of Religions in Azerbaijan for the students of Humanities and Social Sciences faculty at the Peoples' Friendship University of Russia in Moscow. He mentioned numerous ethnic and religious groups living in Azerbaijan at different times, existing multicultural and tolerant atmosphere. He said despite being a Muslim-majority country, people belonging to different religions live in a mutual understanding and tolerant atmosphere.
National-cultural diversity and ethnic-religious tolerant atmosphere in the country has created a unique place for intercultural dialogue. Speaking about the state-religion relations and care for this sphere, the rector emphasized the rapid increase in the number of religious places, mosques, churches and synagogues during the years of independence. These facts are clear examples of the special attention for the regulation of state-religion relations and the freedom of all religions in the country.