Aİİ rəhbərliyi yanında İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri və KİV nümayəndələri yaz semestri imtahan sessiyasının gedişatını izləyiblər
24 İyun, 2019
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rəhbərliyi yanında İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri və KİV nümayəndələri yaz semestri imtahan sessiyasının gedişatını izləyiblər. İmtahan keçirilən auditoriyalarda olub, ayrı-ayrı fənlər üzrə yay imtahan sessiyasını müşahidə ediblər. Şura üzvləri və KİV təmsilçiləri, həmçinin tələbələrin sessiyaya hazırlığı, sualların tərtibatı, imtahan prosesi barədə müəyyən söhbətlər aparıblar.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov imtahan prosesi barədə Şura üzvlərinə və KİV təmsilçilərinə ətraflı məlumat verib, media nümayəndələrini maraqlandıran sualları cavablandırıb. Bildirib ki, 2018-2019-cu tədris ilinin yaz semestri imtahanlarının müvafiq təlimatlara və əsasnamələrə uyğun keçirilməsini təmin etmək məqsədilə yarana biləcək mənfi halları dərhal araşdırmaq və müvafiq tədbirlər görmək, habelə sessiyanın şəffaf, normativ sənədlərə uyğun təşkili üçün Operativ Qərargah yaradılıb. C.Məmmədov imtahanların bir qayda olaraq yazılı, zərurət yarandığı hallarda şifahi formada keçirildiyi barədə Nəzarət Şurasının üzvlərini məlumatlandırıb. İmtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkili məqsədilə İnstitut rəhbərliyi tərəfindən xüsusi komissiyanın yaradıldığı, imtahanlara nəzarətin müəllim-koordinatorlar tərəfindən həyata keçirildiyi qeyd edilib. İmtahanlar arasında 2 gündən az olmayan müddətin təyin edildiyi, imtahana ayrılan zamanın 2 saat müəyyənləşdirildiyi barədə məlumat verilib.
Məlumat üçün bildiririk ki, sessiya boyunca tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində obyektivliyin təmini, şəffaflığın qorunması məqsədilə ictimaiyyət nümayəndələrinin müşahidəçi qismində iştirakı üçün lazımi şərait yaradılıb. İmtahan otaqlarının qarşısında müraciət və təklif qutuları asılıb.
İctimai Nəzarət Şurasının əsas məqsədi Aİİ-nin fəaliyyətinə ictimai nəzarətin həyata keçirilməsi; universitet ilə ictimaiyyət arasında səmərəli qarşılıqlı əlaqələrin təşkili; aşkarlığın və şəffaflığın təmin olunması; əməkdaşların və təhsil alanların hüquqlarının müdafiəsi və fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi üçün təkliflərin verilməsindən ibarətdir.
Şuranın tərkibinə Konstitusiya Araşdırmaları Fondunun rəhbəri, İnsan Haqları Birgə Qrupun üzvü Əliməmməd Nuriyev; təhsil üzrə ekspert, professor Şahlar Əsgərov; təhsil üzrə ekspert Nadir İsrafilov; “Trend” İnformasiya Agentliyi Baş direktorunun korporativ inkişaf üzrə müavini Arzu Nağıyev; “İki sahil” qəzetinin Baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə; İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin İctimai-Siyasi Proqramlar Departamentinin direktoru Anar Yusifoğlu; Modern.az saytının rəhbəri Elşad Eyvazlı; “525-ci qəzet”in müxbiri Sevinc Qarayeva daxildir.

Члены Общественного Наблюдательного Совета при руководстве АИТ и представители СМИ наблюдали за ходом сессии экзамена весеннего семестра
24 Июнь, 2019
Члены Общественного Наблюдательного Совета при руководстве АИТ и представители СМИ наблюдали за ходом сессии экзамена весеннего семестра. Они были в экзаменационных аудиториях и наблюдали за летней экзаменационной сессией по отдельным дисциплинам. Члены Совета и представители СМИ также проводили определенные беседы о подготовке студентов к сессиям, подготовке вопросов и экзаменационном процессе.
Ректор АИТ Джейхун Мамедов дал подробную информацию членам Совета и представителям СМИ о ходе экзамена и ответил на вопросы, интересующие представителей СМИ. Он отметил, что для обеспечения проведения летних экзаменов 2018-2019 учебного года в соответствии с соответствующими инструкциями и положениями, а также для организации сессии в соответствии с нормативными документами был создан Оперативный Штаб для немедленного расследования возможных негативных происшествий и принятия соответствующих мер. Дж. Мамедов проинформировал членов Наблюдательного Совета, что экзамены проводятся в письменной форме, а в случае необходимости - в устной форме. Было отмечено, что для организации экзаменационной сессии в соответствии с действующими правилами руководство Института создало специальную комиссию, а наблюдение за экзаменами осуществляют учителя-координаторы. Также была дана информация о том, что между экзаменами дается срок не менее 2-ух дней и экзамены проводятся в течении 2-ух часов.
Сообщаем, что с целью обеспечения объективности оценки знаний студентов во время сессии и прозрачности в ходе сессии были созданы необходимые условия для участия представителей общественности в качестве наблюдателей. Перед экзаменационными комнатами были поставлены ящики для обращений и предложений.
Основная цель Наблюдательного Совета состоит в осуществлении общественного контроля над деятельностью АИТ; организации эффективного взаимодействия между университетом и общественностью; обеспечении открытости и прозрачности; защите прав работников и студентов, а также даче предложений по повышению эффективности их деятельности.
В состав Совета входят, глава Фонда Конституционных Исследований, член Совместной рабочей группы по правам человека Алимамед Нуриев; эксперт по образованию, профессор Шахлар Аскеров; эксперт по образованию Надир Исрафилов; заместитель Генерального директора по корпоративному развитию информационного агентства «Тренд» Арзу Нагиев; главный редактор газеты «Ики сахил» Вугар Рагимзаде; директор департамента социальных и политических программ Общественной телерадиокомпании Анар Юсифоглу; руководитель сайта Modern.az Эльшад Эйвазлы; корреспондент "525-й газеты" Севиндж Гараева.