Aİİ rəhbərliyi yanında İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri və KİV nümayəndələri yaz semestri imtahan sessiyasının gedişatını izləyiblər
24 İyun, 2019
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rəhbərliyi yanında İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri və KİV nümayəndələri yaz semestri imtahan sessiyasının gedişatını izləyiblər. İmtahan keçirilən auditoriyalarda olub, ayrı-ayrı fənlər üzrə yay imtahan sessiyasını müşahidə ediblər. Şura üzvləri və KİV təmsilçiləri, həmçinin tələbələrin sessiyaya hazırlığı, sualların tərtibatı, imtahan prosesi barədə müəyyən söhbətlər aparıblar.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov imtahan prosesi barədə Şura üzvlərinə və KİV təmsilçilərinə ətraflı məlumat verib, media nümayəndələrini maraqlandıran sualları cavablandırıb. Bildirib ki, 2018-2019-cu tədris ilinin yaz semestri imtahanlarının müvafiq təlimatlara və əsasnamələrə uyğun keçirilməsini təmin etmək məqsədilə yarana biləcək mənfi halları dərhal araşdırmaq və müvafiq tədbirlər görmək, habelə sessiyanın şəffaf, normativ sənədlərə uyğun təşkili üçün Operativ Qərargah yaradılıb. C.Məmmədov imtahanların bir qayda olaraq yazılı, zərurət yarandığı hallarda şifahi formada keçirildiyi barədə Nəzarət Şurasının üzvlərini məlumatlandırıb. İmtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkili məqsədilə İnstitut rəhbərliyi tərəfindən xüsusi komissiyanın yaradıldığı, imtahanlara nəzarətin müəllim-koordinatorlar tərəfindən həyata keçirildiyi qeyd edilib. İmtahanlar arasında 2 gündən az olmayan müddətin təyin edildiyi, imtahana ayrılan zamanın 2 saat müəyyənləşdirildiyi barədə məlumat verilib.
Məlumat üçün bildiririk ki, sessiya boyunca tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində obyektivliyin təmini, şəffaflığın qorunması məqsədilə ictimaiyyət nümayəndələrinin müşahidəçi qismində iştirakı üçün lazımi şərait yaradılıb. İmtahan otaqlarının qarşısında müraciət və təklif qutuları asılıb.
İctimai Nəzarət Şurasının əsas məqsədi Aİİ-nin fəaliyyətinə ictimai nəzarətin həyata keçirilməsi; universitet ilə ictimaiyyət arasında səmərəli qarşılıqlı əlaqələrin təşkili; aşkarlığın və şəffaflığın təmin olunması; əməkdaşların və təhsil alanların hüquqlarının müdafiəsi və fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi üçün təkliflərin verilməsindən ibarətdir.
Şuranın tərkibinə Konstitusiya Araşdırmaları Fondunun rəhbəri, İnsan Haqları Birgə Qrupun üzvü Əliməmməd Nuriyev; təhsil üzrə ekspert, professor Şahlar Əsgərov; təhsil üzrə ekspert Nadir İsrafilov; “Trend” İnformasiya Agentliyi Baş direktorunun korporativ inkişaf üzrə müavini Arzu Nağıyev; “İki sahil” qəzetinin Baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə; İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin İctimai-Siyasi Proqramlar Departamentinin direktoru Anar Yusifoğlu; Modern.az saytının rəhbəri Elşad Eyvazlı; “525-ci qəzet”in müxbiri Sevinc Qarayeva daxildir.

The members of AIT Public Supervisory Council and media observe exam session of spring semester
The members of AIT Public Supervisory Council and media representatives observed the exam process at Azerbaijan Institute of Theology. They visited the exam venues and observed the exam process held on separate disciplines. Council members and media representatives as well as students discussed preparation for exam, compilation of exam questions and the exam process.
AIT rector Jeyhun Mammadov informed the members of the Council and media representatives about the exam process and responded to questions from media representatives. An Operational Exam Board has been established to investigate and resolve dissatisfactions concerning exams, ensure that the 2018-2019 academic year’s summer exams are held in accordance with the relevant guidelines and regulations and organize the session according to transparent and normative documents. Jeyhun Mammadov further informed the members of the Supervisory Council that the exams are held in written form, in some cases, oral exams are organized when there is necessity. A special commission has been organized to ensure that the exams are held in accordance with the relevant guidelines and teacher-invigilators are appointed to supervise the exams. Exam dates were appointed at least with two days between them.
The necessary conditions have been created for the participation of public representatives as observers to ensure the objectivity of the assessments of students’ knowledge. Suggestion boxes were placed in front of the examination venues. The main purpose in the establishment of Public Supervisory Council is to control the activities of AIT, organize effective interaction between the Institute and the public, ensure transparency, protect the rights of academic staff and students, and provide suggestions for the improvement of the performance.
The Public Supervisory Council members include Alimammad Nuriyev, Head of the Constitutional Research Fund, member of the Joint Human Rights Group; professor Shahlar Askerov, educational expert; Nadir Israfilov, educational expert; Arzu Nagiyev, Deputy Director General of Trend News Agency; Vugar Rahimzadeh, Editor-in-Chief of the “Two Sahil” Newspaper; Anar Yusifoglu, Director of Department for Public-Political Programs at Azerbaijan Public Television and Radio Broadcasting Agency; Elshad Eyvazli, Director of Modern.az and Sevinj Garayeva, correspondent of the “525th newspaper”.