Aİİ rəhbərliyi yanında İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri payız semestrinin qış imtahan sessiyasının gedişatını izləyiblər
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rəhbərliyi yanında İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri imtahan keçirilən otaqlarda olub, ayrı-ayrı fənlər üzrə qış imtahan sessiyasının prosesini izləyiblər. Nəzarət Şurasının üzvləri tələbələrin sessiyaya hazırlığı, sualların tərtibatı, imtahan prosesi barədə müəyyən söhbətlər aparıblar.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov İctimai Nəzarət Şurasının üzvlərinə imtahan prosesi barədə ətraflı məlumat verib, sualları cavablandırıb. O bildirib ki, 2018-2019-cu tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasının müvafiq təlimatlara və əsasnamələrə uyğun keçirilməsini təmin etmək məqsədilə sessiya dövründə yarana biləcək mənfi halları dərhal araşdırmaq və müvafiq tədbirlər görmək, habelə sessiyanın şəffaf, normativ sənədlərə uyğun keçirilməsinə kömək etmək üçün operativ qərargah yaradılıb. C.Məmmədov imtahanların bir qayda olaraq yazılı, zərurət yarandığı hallarda şifahi və test formasında keçirildiyi barədə Nəzarət Şurasının üzvlərini məlumatlandırıb. İmtahan sessiyasının mövcud normativ sənədlərə uyğun təşkili məqsədilə İnstitut rəhbərliyi tərəfindən xüsusi komissiyanın yaradıldığı, imtahanlara nəzarətin müəllim-koordinatorlar tərəfindən həyata keçirildiyi qeyd edilib. İmtahanlar arasında 2 gündən az olmayan müddətin təyin edildiyi, imtahana ayrılan zamanın 2 saat müəyyənləşdirildiyi barədə İctimai Nəzarət Şurasının üzvlərinə məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, sessiya boyunca tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində obyektivliyin təmini, şəffaflığın qorunması məqsədilə ictimaiyyət nümayəndələrinin müşahidəçi qismində iştirakı üçün lazım olan şərait yaradılıb. İmtahan otaqlarının qarşısında müraciət və təklif qutuları asılıb. Hər gün imtahanlar yekunlaşdıqdan sonra qutular açılaraq, tələbələrin şikayətlərinə baxılır və problemlər həll olunur.
Xatırladaq ki, İctimai Nəzarət Şurasının əsas məqsədi Aİİ-nin fəaliyyətinə ictimai nəzarətin həyata keçirilməsi, universitet ilə ictimaiyyət arasında səmərəli qarşılıqlı əlaqələrin təşkili, fəaliyyətində aşkarlığın və şəffaflığın təmin olunması, əməkdaşlarının və təhsil alanların hüquqlarının müdafiəsi və fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi üçün təkliflərin verilməsindən ibarətdir.

Члены Общественного наблюдательного совета при руководстве АИТ наблюдают за ходом зимней экзаменационной сессии осеннего семестра
11 Январь, 2019
Члены Общественного наблюдательного совета при руководстве Азербайджанского института теологии (АИТ) посетили экзаменационные залы и проследили за ходом зимней экзаменационной сессии по отдельным предметам. Члены Наблюдательного совета провели ряд бесед о подготовке студентов к сессии, составлении вопросов и процессе экзаменов.
Ректор АИТ Джейхун Мамедов подробно проинформировал членов Общественного наблюдательного совета о ходе экзаменов и ответил на вопросы. Он сообщил, что с целью обеспечения проведения экзаменационной сессии осеннего семестра 2018-2019 учебного года согласно соответствующим инструкциям и положениям был создан оперативный штаб для оперативного расследования негативных случаев, которые могут возникнуть во время сессии, и принятия соответствующих мер, а также способствования прозрачности сессии в соответствии с нормативными документами. Дж. Мамедов проинформировал членов Наблюдательного совета о том, что, как правило, экзамены проводятся в письменной форме, и при необходимости – в устной и тестовой формах. Он отметил, что для организации экзаменационной сессии в соответствии с действующими нормативными документами руководством Института создана специальная комиссия, а контроль над экзаменами осуществляют преподаватели-координаторы. Члены Общественного наблюдательного совета были проинформированы о том, что между экзаменами назначен перерыв не менее 2 дней, и на экзамены выделено 2 часа.
Было отмечено, что с целью обеспечения объективности в оценивании знаний студентов и сохранения прозрачности в ходе сессии были созданы условия для участия представителей общественности в качестве наблюдателей. Перед экзаменационными комнатами вывешены ящики для обращений и предложений. Ежедневно после сдачи экзаменов ящики вскрываются, рассматриваются жалобы студентов и решаются проблемы.
Напомним, что основная цель Общественного наблюдательного совета заключается в осуществлении общественного контроля над деятельностью АИТ, организации эффективного взаимодействия между университетом и общественностью, обеспечении прозрачности и гласности в деятельности, а также внесении предложений по защите прав сотрудников и студентов и совершенствованию деятельности.