Aİİ-də ilk dərslər Xocalı soyqırımına həsr olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Xocalı soyqırımının iyirmi yeddinci ildönümü haqqında imzaladığı Sərəncama və Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri Ramiz Mehdiyevin Sərəncamı ilə təsdiq edilən “Xocalı soyqırımının iyirmi yeddinci ildönümünün keçirilməsinə dair Tədbirlər Planı”na əsasən bu gün ilk dərslər Xocalı soyqırımına həsr olunub.
Müəllimlər 27 il bundan əvvəl Xocalı sakinlərinə qarşı erməni silahlı birləşmələrinin və sovet ordusunun 366-cı motoatıcı alayının iştirakı ilə törədilən faciənin dəhşətlərindən söz açıblar. Xocalı soyqırımı ilə bağlı fikirlərini tələbələrlə bölüşən müəllimlər şəhid olmuş günahsız insanların həmişə ehtiramla yad ediləcəyəni diqqətə çatdırıblar.
Dərslərdə Xocalı soyqırımı haqqında həqiqətləri çatdırmaq məqsədilə müxtəlif fotolar, məlumatlar, faciəni özündə əks etdirən sənədli filmlər nümayiş etdirilib.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu tələbələrin vətənpərvərlik ruhunun gücləndirilməsi və milli ruhda yetişməsi, milli təəssübkeşliyin, torpağa bağlılığın, dövlətə sevginin aşılanması, ölkəmizin müstəqilliyi uğrunda mübarizədə canlarını qurban vermiş Vətən övladlarının yad edilməsi məqsədilə ardıcıl silsilə tədbirlər həyata keçirir.
Qeyd edək ki, ali təhsil müəssisəsində 18 fevral 2019-cu il tarixdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyi ilə “Erməni təcavüzünün tanıdılması” İctimai Birliyi tərəfindən lentə alınan “Xocalıda məhv olmuş 8 ailə” filminin nümayişi keçirilib.

Первые уроки в АИТ были посвящены Ходжалинскому геноциду
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) в соответствии с распоряжением Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева «О двадцать седьмой годовщине Ходжалинского геноцида» и «Планом мероприятий по проведению двадцать седьмой годовщины Ходжалинского геноцида», утвержденным руководителем Администрации президента Азербайджанской Республики Рамизом Мехтиевым, сегодня все уроки были посвящены Ходжалинскому геноциду.
Педагоги рассказали об ужасах трагедии, произошедшей 27 лет назад с участием армянских вооруженных формирований и 366-го мотострелковогоризованного полка Советской армии против жителей Ходжалы.
Преподаватели, поделившись мыслями о Ходжалинском геноциде со студентами, акцентировали внимание на том, что память невинных людей, павших смертью шехида, всегда будет чтиться с уважением.
Чтобы донести правду о Ходжалинском геноциде, на уроках были продемонстрированы различные фотографии, данные и документальные фильмы, отражающие факты о трагедии.
Азербайджанский Институт Теологии проводит последовательную серию мероприятий с целью укрепления патриотического духа студентов, привития им национального фанатизмапристрастия, приверженности земле, любви к государству, а также почтения памяти сынов Родины, пожертвовавших жизнью во имя независимости нашей страны.
Отметим, что в высшем учебном заведении 18 февраля 2019–го года при финансовой поддержке Совета Государственной Поддержки НПО при Президенте Азербайджанской Республики состоялся показ фильма «8 семей, уничтоженных в Ходжалы», снятогой Общественным Объединением «Признание армянской агрессии».