Aİİ-də “Dini etiqad azadlığı: hüquqi aspektlər” mövzusunda seminar təşkil olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 19 fevral 2019-cu il tarixdə Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin Aparat rəhbəri, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Simran Həsənovun təqdimatında “Dini etiqad azadlığı: hüquqi aspektlər” mövzusunda seminar təşkil olunub.
Aİİ rəhbərliyi, müəllim və tələbə heyətinin iştirak etdiyi seminarı İnstitutun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Aqil Şirinov idarə edib. A.Şirinov tələbələrin dünyagörüşünün, intellektual səviyyəsinin, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsi, elmi axtarışlara sövq edilməsi istiqamətində müxtəlif mövzularda təşkil olunan seminarların xüsusi rol oynadığını vurğulayıb. Mövzunun aktuallığına toxunan A.Şirinov qeyd edib ki, hazırkı mərhələdə dövlətimizin din siyasətinin əsas məqsədi ölkədə dini durumun münaqişələrdən uzaq məcrada inkişafı üçün əlverişli şəraitin yaradılmasıdır.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin Aparat rəhbəri, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Simran Həsənov “Dini etiqad azadlığı: hüquqi aspektlər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O bildirib ki, Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsində, İnsan Hüquqları üzrə Avropa Konvensiyasında və digər beynəlxalq sənədlərdə təsbit olunmuş dini etiqad azadlığı hüququna ölkəmizdə Azərbaycan Konstitusiyası və Milli Qanunvericiliklə təminat verilib.
S.Həsənov dini təriqətlər və təhlükəsizlik məsələlərindən danışarkən qeyd edib ki, qədim dövrlərdən tolerant dövlət və zəngin tarixə malik Azərbaycanda xristianlar, yəhudilər, müsəlmanlar sülh və bir-birlərinə hörmət şəraitində dinc yanaşı yaşamışlar. S.Həsənov ölkəmizdə bütün dinlərə bərabər şərait yaradıldığını, onlara eyni cür diqqət göstərildiyini bildirib.
O bildirib ki, qloballaşan dünyada baş verən etnik-dini münaqişələr, separatçılıq və dini ekstremizm, terrorizm kimi təhdidlər beynəlxalq sülh və təhlükəsizlik üçün ciddi maneə olaraq qalmaqdadır. Bu baxımdan, dinin insan mənəviyyatında, əxlaqında və ictimai şüurunda oynadığı mühüm rolun və təsirin düzgün məcraya yönləndirilməsi vacibdir.
Tədbirdə mövzuya dair geniş fikir mübadiləsi aparılıb, müzakirə olunan məsələlərlə bağlı suallar cavablandırılıb.

В АИТ был организован семинар на тему «Свобода вероисповедания: правовые аспекты»
19 февраля 2019-го года в Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) был организован семинар на тему «Свобода вероисповедания: правовые аспекты» в представленииа руководителя аппарата Управления Мусульман Кавказа, доктора философии по праву Симрана Гасанова.
Семинаром, в котором приняли участие руководство, преподавательский и студенческий состав АИТ, руководил проректор Института по Науке и инновациям Агиль Ширинов. А. Ширинов подчеркнул, что семинары, организуемые на различные темы, играют особую роль в повышении мировоззрения, интеллектуального уровня, обогащении нравственного мира студентов, поощрении их к научным поискам. Коснувшись актуальности темы, А. Ширинов отметил, что на данном этапе основной целью государственной религиозной политики является создание благоприятных условий для развития в стране религиозной ситуации, далекой от конфликтов.
Руководитель аппарата Управления Мусульман Кавказа, доктор философии по праву Симран Гасанов выступил с докладом на тему «Свобода вероисповедания: правовые аспекты». Он отметил, что право на свободу вероисповедания, закрепленное во Всеобщей Декларации Прав Человека, Европейской Конвенции по Правам Человека и других международных документах, гарантируется в Азербайджане Конституцией и Национальным Законодательством.
Говоря о религиозных сектах и вопросах безопасности, С. Гасанов отметил, что в Азербайджане, испокон веков толерантной стране с богатой историей, христиане, евреи, мусульмане жили в условиях мира и взаимоуважения. С. Гасанов отметил, что в нашей стране всем религиям созданы одинаковые условия, им оказывается одинаковое внимание.
Он сказал, что в глобализирующемся мире такие угрозы, как этнические и религиозные конфликты, сепаратизм и религиозный экстремизм и терроризм, остаются серьезным препятствием на пути международного мира и безопасности. С этой точки зрения важно, чтобы значимая роль, которую играет религия в человеческой морали, нравственности и общественном сознании, была перенаправлена в правильное русло.
В ходе мероприятия состоялся широкий обмен мнениями по данной теме, были даны ответы на вопросы студентов по поводу обсуждаемых вопросов.