Aİİ-nin “Din araşdırmaları” jurnalı dərc olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) elmi fəaliyyətinin əsas göstəricilərindən biri olan “Din araşdırmaları” jurnalının üçüncü sayı dərc edilib.
Baş redaktoru İnstitutun rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədov olan “Din araşdırmaları” jurnalının məqsədi ölkəmizdə və dünyada din sahəsində tədqiqat aparan alimlərin məqalələrini elmi ictimaiyyətə təqdim etməkdən ibarətdir. İldə iki dəfə dərc olunan jurnalın növbəti sayında 19 məqalə və 1 kitab haqqında resenziya yer alıb. Din sosiologiyası, din psixologiyası, İslam məzhəblər tarixi, hədis, təfsir, kəlam, tarix, fəlsəfə, İslam hüququna dair qələmə alınmış elmi məqalələr öz sahəsinin peşəkar və nüfuzlu tədqiqatçıları tərəfindən təqdim edilmişdir. Məlumat üçün bildirək ki, jurnalın bu sayından başlayaraq yeni – “Resenziya” bölməsinə yer ayrılıb. Dərginin redaksiya heyətinin üzvləri Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, Rusiya, İran və İsveçrənin təhsil müəssisələrində çalışan tanınmış alimlərdir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu ali dini təhsil üzrə ixtisaslaşmış müəssisədir. İnstitut din sahəsi də daxil olmaqla, ictimai elmlərin müxtəlif istiqamətlərində monoqrafiya, dərslik, dərs vəsaiti, proqram və məqalələrin nəşrinə üstünlük verir.
Jurnalın nəşr qaydaları Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının (AAK) elmi jurnallar qarşısında qoyduğu tələblərə, həmçinin bu sahədəki beynəlxalq standartlara uyğun olaraq hazırlanıb. İldə iki dəfə nəşr olunan “Din araşdırmaları” jurnalında bir çox alimin ilahiyyat, fəlsəfə, psixologiya, sosiologiya və digər elmlərə dair sanballı məqalələri çap olunur.

Journal of Religious Studies has been published
The third issue of the Journal of Religious Studies, one of the main indicators of the academic activity at Azerbaijan Institute of Theology (AIT), has been published.
Under the editorship of AIT rector Jeyhun Mammadov, the Journal of Religious Studies aims to introduce the articles of both local and international religious scholars and researchers to the academic community. Published biannually, the current issue of the journal presents 19 articles and 1 book review. Academic articles on religious sociology, religious psychology, history of Islamic denominations, hadiths, tafseers, sayings, history, philosophy, Islamic law have been presented by professional and influential researchers of their field. The journal will include a new section called “Review”. Along with the local scholars, the editorial board members include well-known scholars working in educational institutions in Turkey, Russia, Iran and Switzerland.
Azerbaijan Institute of Theology is a higher education institution specialized in the religious field. The Institute publishes monographs, textbooks, programs and articles in various fields of social sciences, including the religious field.
It should be noted that academic publications are one of the main indicators of the academic activity of higher education institutions. In the future, the Journal of Religios Studies is expected to be included in the well-known international databases.
The publication rules of the journal have been prepared in conformity with the requirements of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan for academic journals as well as international standards in this field. Published biannually, the Journal of Religious Studies presents numerous articles on theology, philosophy, psychology, sociology and other sciences.