Aİİ-nin birinci kurs tələbələri dağ yəhudiləri sinaqoqunu ziyarət edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) birinci kurs tələbələri paytaxtdakı dağ yəhudiləri sinaqoqunu ziyarət edib.
Bakı Dağ Yəhudiləri Dini İcmasının sədri Milix Yevdayev tələbələrə Azərbaycanda yaşayan yəhudilər haqqında məlumat verib. O, yəhudilərin ölkəmizdə uzun əsrlər boyu digər xalqların nümayəndələri ilə çiyin-çiyinə yaşadıqlarını, onların Azərbaycanda məskunlaşmasının 2000 ildən artıq tarixi olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, Azərbaycan həmişə müxtəlif konfessiyaların, xalqların birgə yaşadığı, tolerantlığın yüksək səviyyədə qorunduğu ölkə olub.
M.Yevdayev Azərbaycanın tolerantlıq rəmzi olduğunu və burada bütün dinlərin nümayəndələrinə eyni münasibətin və qayğının göstərildiyini vurğulayıb. Bildirib ki, Azərbaycan öz müsbət nümunəsi ilə müsəlmanların, yəhudilərin və xristianların sülh və qarşılıqlı hörmət şəraitində dinc yanaşı yaşamaq imkanlarını sübuta yetirir. Digər konfessiyaların nümayəndələri kimi, yəhudi icmasının üzvləri də dini ayinlərini və adət-ənənələrini azad şəkildə həyata keçirirlər.
Daha sonra Aİİ tələbələrinin yəhudiliyin inanc və ibadətləri, tolerantlıq və multikulturalizm kontekstində Azərbaycanda fərqli dinlərə etiqad göstərənlərin birlikdə yaşama təcrübəsi mövzularında sualları cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, Aİİ tələbələrin dünyagörüşünün formalaşdırılması, onların intellektual səviyyəsinin, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsi, vətənpərvərlik hisslərinin gücləndirilməsi, sosial məsuliyyət vərdişlərinin aşılanması, o cümlədən fərdi özünüifadə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi istiqamətində silsilə tədbirlərini davam etdirir. İnstitut tələbələrin Azərbaycanda mövcud müxtəlif dini ibadət ocaqlarını ziyarət etməsi, burada mövcud şərait, müxtəlif xalqların inanc və ibadət sistemi ilə əyani tanışlığı məqsədilə səfərlər təşkil edir.

First year students of Azerbaijan Institute of Theology (AIT) visited the synagogue of Mountain Jews.
Milikh Yevdayev, President of the Religious Community of the Mountain Jews of Baku, informed students about the Jews living in Azerbaijan. He said that the Jews have been living in our country for centuries with representatives of other nations, and the Jewish settlement in Azerbaijan dates back to 2000 years. He noted that Azerbaijan has always been a country where different confessions, peoples coexist, and tolerance is at a high level.
Milikh Yevdayev stressed that Azerbaijan is a symbol of tolerance and that representatives of all religions are treated with the same attitude and care. He emphasized that the positive example of Azerbaijan proves the possibility of peaceful coexistence of Muslims, Jews and Christians in the atmosphere of peace and mutual respect. Like other communities, members of the Jewish community are freely performing their religious rituals.
Students’ questions on Jewish belief and prayers as well as the experience of coexistence in terms of tolerance and multiculturalism were responded.
AIT holds consistent events for the development of students’ world outlook, intellectual level, spiritual world, patriotic feelings, social responsibility habits as well as the improvement of their self-expression skills. The Institute organizes visits to religious places to familiarize students with the existing conditions, diverse beliefs and worshipping system.