Aİİ İlahiyyat fakültəsinin dekanı beynəlxalq simpoziumda onlayn iştirak edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) İlahiyyat fakültəsinin dekanı, dosent Elnurə Əzizova beynəlxalq simpoziumda onlayn iştirak edib.
Türkiyə Cümhuriyyəti Mərmərə Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Türküstandan Balkanlara türk sufizmi” beynəlxalq simpoziumunda dos. E.Əzizova “Türküstandan Balkanlara türk sufizmində Əhli-Beyt qadınları (məqtəli-Hüseynlər çərçivəsində)” mövzusunda məruzə edib.
E.Əzizova çıxışında türksoylu xalqların təsəvvüf mirasının ortaq tarixi-ədəbi növü olan məqtəli-Hüseynlərin inkişaf prosesini və Əhli-Beyt qadınlarının tnmsalında bu nümunələrin didaktik xüsusiyyətlərini təhlil edib.
Məruzəçi bu təhlillər əsasında türkdilli məqtəllərin ərəbcə və farsca olan nümunələri arasında qarşılıqlı müqayisə aparıb. Məqtəllərin, sadəcə, Kərbəla hadisəsi haqqında tarixi məlumat verən mənbə olmadığını bildirərək, əsrlərboyu təsəvvüf mühitində dövri olaraq oxunan bu əsərlərin həm də müsəlman cəmiyyətinə ideal insan amilləri aşılayan didaktik xüsusiyyətlər daşıdığını vurğulayıb.
E.Əzizova Kərbəla şəhidi Hüseyn ibn Əli başda olmaqla, Əhli-Beytin digər üzvlərinin, o cümlədən, qadın təmsilçilərinin nümunəsində məqtəllərin türksoylu xalqların kamil insan tipi formalaşdırmasında mühüm rol oynadığını bildirib.

Декан факультета теологии АИТ приняла онлайн-участие в международном симпозиуме
Декан факультета теологии Азербайджанского института теологии (АИТ), доцент Эльнура Азизова приняла онлайн-участие в международном симпозиуме.
Э.Азизова выступила на международном симпозиуме «Тюркский суфизм от Туркестана до Балкан», организованном Университетом Мармара Турецкой Республики, с докладом на тему «Женщины Ахль аль-Байт в тюркском суфизме от Туркестана до Балкан (в рамках Мактал аль-Хусейн)».
В своем выступлении Э.Азизова проанализировала процесс развития трудов Мактал аль-Хусейн, являющихся общим историко-литературным видом наследия тасаввуф народов тюркского происхождения, и дидактические особенности этих образцов на примере женщин Ахль аль-Байт.
На основании этого анализа докладчик провела сравнение между образцами тюркоязычных мактал на арабском и персидском языках. Она отметила, что наряду с тем, что труды мактал представляют собой источник, содержащий исторические сведения о трагедии при Кербеле, эти произведения, изучаемые в среде тасаввуф на протяжении веков, носят в себе дидактические особенности, прививающие мусульманскому обществу факторы идеального человека.
Э.Азизова подчеркнула важную роль мактал на примере шехида Кербелы Хусейна ибн Али, других членов Ахль аль-Байта, в том числе женщин, в формировании народами тюркского происхождения образа совершенного человека.