Aİİ-də yuxarı kurs tələbələri ilə görüş keçirilib
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov tələbələri yeni tədris ilinin başlanması münasibətilə təbrik edib, onlara qədəm qoyduqları mərhələdə uğurlar arzulayıb.
Rektor ölkəmizdə təhsilin inkişafına göstərilən diqqət və qayğıdan söhbət açıb. Bildirib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin yürütdüyü siyasətin layiqli davamçısı – Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin bu sahədə atdığı addımlar, imzaladığı sərəncamlar, fərmanlar və digər sənədlər Azərbaycanda təhsilin və elmin inkişafına yönəlmişdir.
C.Məmmədov Aİİ-nin daxili nizam-intizam qaydaları, məqsəd və vəzifələri, hədəfləri, nəzərdə tutduğu layihələr haqqında tələbələrə məlumat verib. Aİİ-nin peşəkar mütəxəssislərin yetişdirilməsini qarşısına məqsəd qoyduğunu bildirən rektor bununla bağlı tələbələrin üzərinə düşən böyük məsuliyyəti xatırladıb. Tələbələri dərslərdə aktiv olmağa, dil bilgilərinə yiyələnməyə, İnstitutun ictimai həyatında fəallıq göstərməyə çağıran rektor onlar üçün Aİİ-də dövlətin qayğı və təminatı ilə lazımi şəraitin yaradıldığını, təhsilin ödənişsiz əsaslarla keçirildiyini, pulsuz geyim və dərsliklərlə təmin olunduqlarını, xarici dil kurslarının təşkil edildiyini, mübadilə proqramları vasitəsilə təhsillərini dünyanın tanınmış universitetlərində davam etdirə biləcəklərini, məzun olduqdan sonra, ölkənin müxtəlif dövlət qurumlarında işlə təmin ediləcəklərini və digər üstünlüklərə sahib olduqlarını vurğulayıb. “Aİİ-nin məqsədi dərin biliyə, güclü şəxsiyyətə, zəngin dünyagörüşünə, yüksək mədəniyyətə malik vətənpərvər mütəxəssislərin yetişdirilməsidir”, – deyən C.Məmmədov tələbələrə dinin mahiyyətini və əsaslarını, milli adət-ənənələrimizi dərindən öyrənməyi tövsiyə edib.
İnstitutda qarşılıqlı etimada əsaslanan şəffaf müəllim-tələbə münasibətlərinin hökm sürməsi üçün tələb olunan bütün addımların atıldığını, ali təhsil müəssisəsi əməkdaşlarının tələbələrə öz övladları kimi yanaşdığını bildirən C.Məmmədov gənclərə yaradılan fürsətlərdən maksimum yararlanmağı tövsiyə edib.

В АИТ прошла встреча со старшекурсниками
Ректор АИТ Джейхун Мамедов поздравил студентов с началом нового учебного года и пожелал им успехов в учебе.
Ректор рассказал о заботе и внимании к развитию образования в нашей стране. Он отметил, что шаги, предпринятые достойным продолжателем политики великого лидера Гейдара Алиева, Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым в этой области, подписанные указы, распоряжения и прочие документы направлены на развитие образования и науки в Азербайджане.
Дж. Мамедов проинформировал студентов о правилах внутренней дисциплины в АИТ, целях, задачах и будущих проектах. Сообщив, что АИТ поставил перед собой целью подготовку профессиональных специалистов, ректор напомнил студентам о большой ответственности, которую они несут в этой связи. Ректор призвал студентов активно участвовать на занятиях, овладеть языком, активно участвовать в общественной жизни Института и подчеркнул, что при поддержке и обеспечении со стороны правительства в АИТ были созданы необходимые условия, обучение проводится на бесплатной основе, студенты бесплатно обеспечиваются одеждой и учебниками, организованы языковые курсы, с помощью программ обмена студенты смогут продолжить свое обучение в признанных университетах мира, а после окончания университета будут трудоустроены в различных государственных учреждениях страны и будут иметь другие преимущества. Дж. Мамедов отметил: «Цель АИТ заключается в обучении профессионалов-патриотов, обладающих глубокими знаниями, сильной личностью, богатым мировоззрением и высокой культурой», и посоветовал студентам углубленно изучить суть и основы религии, национальные обряды и традиции.
Дж. Мамедов сообщил, что в институте были предприняты все необходимые шаги для установления между преподавателями и студентами прозрачных отношений, основанных на взаимном доверии, сотрудники высшего учебного заведения относятся к студентам как к своим детям, и порекомендовал молодежи максимально воспользоваться созданными возможностями.