Aİİ-də yuxarı kurs tələbələri ilə görüş keçirilib
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov tələbələri yeni tədris ilinin başlanması münasibətilə təbrik edib, onlara qədəm qoyduqları mərhələdə uğurlar arzulayıb.
Rektor ölkəmizdə təhsilin inkişafına göstərilən diqqət və qayğıdan söhbət açıb. Bildirib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin yürütdüyü siyasətin layiqli davamçısı – Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin bu sahədə atdığı addımlar, imzaladığı sərəncamlar, fərmanlar və digər sənədlər Azərbaycanda təhsilin və elmin inkişafına yönəlmişdir.
C.Məmmədov Aİİ-nin daxili nizam-intizam qaydaları, məqsəd və vəzifələri, hədəfləri, nəzərdə tutduğu layihələr haqqında tələbələrə məlumat verib. Aİİ-nin peşəkar mütəxəssislərin yetişdirilməsini qarşısına məqsəd qoyduğunu bildirən rektor bununla bağlı tələbələrin üzərinə düşən böyük məsuliyyəti xatırladıb. Tələbələri dərslərdə aktiv olmağa, dil bilgilərinə yiyələnməyə, İnstitutun ictimai həyatında fəallıq göstərməyə çağıran rektor onlar üçün Aİİ-də dövlətin qayğı və təminatı ilə lazımi şəraitin yaradıldığını, təhsilin ödənişsiz əsaslarla keçirildiyini, pulsuz geyim və dərsliklərlə təmin olunduqlarını, xarici dil kurslarının təşkil edildiyini, mübadilə proqramları vasitəsilə təhsillərini dünyanın tanınmış universitetlərində davam etdirə biləcəklərini, məzun olduqdan sonra, ölkənin müxtəlif dövlət qurumlarında işlə təmin ediləcəklərini və digər üstünlüklərə sahib olduqlarını vurğulayıb. “Aİİ-nin məqsədi dərin biliyə, güclü şəxsiyyətə, zəngin dünyagörüşünə, yüksək mədəniyyətə malik vətənpərvər mütəxəssislərin yetişdirilməsidir”, – deyən C.Məmmədov tələbələrə dinin mahiyyətini və əsaslarını, milli adət-ənənələrimizi dərindən öyrənməyi tövsiyə edib.
İnstitutda qarşılıqlı etimada əsaslanan şəffaf müəllim-tələbə münasibətlərinin hökm sürməsi üçün tələb olunan bütün addımların atıldığını, ali təhsil müəssisəsi əməkdaşlarının tələbələrə öz övladları kimi yanaşdığını bildirən C.Məmmədov gənclərə yaradılan fürsətlərdən maksimum yararlanmağı tövsiyə edib.

AIT has held a meeting with upper-year students
Azerbaijan Institute of Theology has held a meeting with the students of the upper-year courses. AIT rector Jeyhun Mammadov congratulated students on the occasion of the new academic year and wished them success in this new stage of their studies.
The Rector mentioned the state care and attention for the development of education in the country. He said that the steps taken by President Ilham Aliyev, a worthy successor of the policy pursued by great leader Heydar Aliyev, his decrees, orders and other documents are aimed at the development of education and science in Azerbaijan.
J. Mammadov informed students about the internal rules of AIT, its goals, objectives and projects. Stating that AIT aims to educate professional specialists, the Rector reminded students of the great responsibility. The Rector called on students to actively participate in their classes, master language skills, be active in the public life of the Institute and emphasized that the Institute provides students with the necessary care and support, free education, language courses, opportunities to continue their education at recognized universities in the world, opportunities of employment in various government agencies of the country after graduation and other advantages. “AIT aims to educate specialists with profound knowledge, strong personality, rich world outlook, well manners and patriotic feelings,” J.Mammadov said advising students to learn about the essence and foundations of the religion as well as the national traditions.
Stressing that the Institute has taken all the necessary steps to regulate transparent teacher-student relations based on mutual trust, and that the Institute teachers treat students as their children, Jeyhun Mammadov advised students to benefit the opportunities created for them.