Aİİ-də yanvar ayının yekunları ilə bağlı iclas keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) cari tədris ilində yanvar ayının nəticələrinə həsr olunmuş növbəti iclasını keçirib. İnstitut rəhbərliyi və əməkdaşlarının iştirak etdiyi tədbirdə ali təhsil müəssisəsinin ümumi fəaliyyəti və gələcək perspektivləri müzakirə olunub.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov bildirib ki, ölkəmizdə bütün sahələrdə olduğu kimi, təhsilə, mədəniyyətə, milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasına də xüsusi diqqət ayrılır. Rektor vurğulayıb ki, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması və gələcək nəsillərə çatdırılmasında müstəsna xidmətləri olan ümummilli lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu dövlət-din siyasətini hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev uğurla davam etdirir. Ölkə Prezidentinin Sərəncamı əsasında Aİİ-nin təsis edilməsinin bu istiqamətdə atılmış ən vacib addımlardan biri olduğunu nəzərə çatdıran İnstitut rəhbəri bu ali təhsil müəssisəsinin dövlətin xüsusi diqqət və qayğısı ilə tam əhatə olunduğunu bildirib.
İnstitutun məqsəd və hədəflərindən danışan C.Məmmədov imtahanların gedişatı, yekunları, növbəti semestrlə bağlı hazırlıqların aparılması, müəllimlərin işə qəbulu məsələlərindən bəhs edib.
Aİİ-nin elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Aqil Şirinov xarici universitetlərlə əlaqələrin qurulmasının, tələbələrin yay tətili zamanı xarici ölkələrdə təşkil ediləcək məktəblərdə iştirakı istiqamətində görülən işlərdən bəhs edib.
Ali tədris müəssisəsinin İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov imtahanların nəticələri ilə bağlı məlumat verib. O, payız semestri zamanı görülən işlərdən, qarşıya çıxan problemlərdən və gələcəkdə həyata keçiriləcək tədbirlər haqqında məlumat verib.
Kafedra müdirləri Əhməd Niyazov, Elnurə Əzizova, İlkin Əlimuradov tədris prosesi, müəllimlərin fəaliyyəti, kitabların nəşri, elmi məqalələrin çap olunması haqqında görülən işlərd, həmçinin gələcəkdə nəzərdə tutulmuş fəaliyyət istiqamətləri haqqında fikirlərini bölüşüblər.
İnstitutun Tədris şöbəsinin müdiri Zərifə Əliyeva imtahan prosesindəki yeniliklərdən, sessiya zamanı yaranan çatışmazlıqlardan, imtahanların nəticələrindən, Operativ Qərargaha daxil olan təklif və şikayətlərdən söz açıb.
Aİİ-nin Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Fidan Yusifova magistratura və doktoranturaya qəbulla bağlı məsələlərdən – doktoranturaya qəbul planı, proqramların hazırlanmasından bəhs edib.
Kadrlar şöbəsi və dəftərxana müdiri Yusif Əsgərov işə qəbul olma, işdən çıxma prosesi haqqında, dəftərxanada görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib.

В АИТ прошло заседание по итогам января
Азербайджанский институт теологии (AИТ) провёл очередное заседание по итогам января текущего учебного года. На мероприятии, в котором приняли участие руководство и сотрудники института, была обсуждена общая деятельность вуза и его дальнейшие перспективы.
Ректор АИТ Джейхун Мамедов сообщил, что как и в остальных сферах, в нашей стране особое внимание уделяется защите образования, культуры и национально-нравственных ценностей. Ректор подчеркнул, что в настоящее время Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев успешно продолжает государственно-религиозную политику, основанную общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, имеющим исключительные заслуги в защите наших национально-духовных ценностей и доведении их до будущих поколений. Отметив, что создание АИТ на основе Указа Президента страны является одним из важнейших шагов, предпринятых в этом направлении, руководитель Института заявил, что вуз полностью окружен особым вниманием и заботой государства.
Говоря о целях и задачах института, Дж. Мамедов рассказал о ходе и итогах экзаменов, подготовке к следующему семестру и наборе преподавателей.
Проректор по науке и инновациям АИТ Агиль Ширинов поведал о работе по налаживанию связей с зарубежными университетами и участию студентов в летних школах, которые будут организованы в зарубежных странах.
Заведующий кафедрой теологии вуза Мирнияз Мурсалов рассказал о результатах экзаменов. Он проинформировал о проделанной в течение осеннего семестра работе, возникших проблемах и мерах, которые будут приняты в будущем.
Заведующие кафедрами Ахмед Ниязов, Эльнура Азизова и Илькин Алимурадов поделились своими взглядами на учебный процесс, деятельность учителей, издание книг, публикацию научных статей, а также направления будущей деятельности.
Заведующая отделом образования института Зарифа Алиева поведала о нововведениях в экзаменационном процессе, недостатках во время сессии, результатах экзаменов, предложениях и жалобах, поступивших в Оперативный штаб.
Заведующая отделом магистратуры и докторантуры АИТ Фидан Юсифова рассказала о вопросах поступления в магистратуру и докторантуру - плане приёма в докторантуру, подготовке программ.
Заведующий отделом кадров и канцелярии Юсиф Аскеров подробно рассказал о процессе приема на работу и увольнения и работах, проделанных вканцелярии.