Aİİ-də “İslamda oruc ibadəti” mövzusunda seminar keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazovun təqdimatında “İslamda oruc ibadəti” mövzusunda seminar təşkil olunub.
Aİİ İslamşünaslıq kafedrasının müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, ali təhsil müəssisəsində tədrisin yüksək səviyyədə təşkili ilə yanaşı, tələbələrin dünyagörüşünün zənginləşdirilməsi, elmi axtarışlara sövq edilməsi məqsədilə müxtəlif mövzularda ardıcıl təşkil olunan “dəyirmi masa”lar, seminarlar, treninqlər və görüşlərin xüsusi rol oynadığını bildirib.
“İslamda oruc ibadəti” mövzusunda çıxış edən Ə.Niyazov Ramazan ayı haqqında geniş məlumat verib. Bildirib ki, İslamdan əvvəl də oruc bütün ilahi dinlərdə mövcud olmuşdur. Ramazanın həmrəylik, dostluq, qardaşlıq, sevgi, mərhəmət və ruzi-bərəkət ayı olduğunu diqqətə çatdıran Ə.Niyazov bu ayın insanları gözəl niyyətlər və xeyirxah əməllər naminə birliyə çağırdığını qeyd edib. Ramazan ayı cəmiyyətin fərdləri arasındakı əlaqənin gücləndirilməsində də xüsusi əhəmiyyətə malikdir.
Ə.Niyazov ictimai sosial ədalətin yerinə yetirilməsi baxımından Ramazan ayını insanlar üçün bir fürsət kimi dəyərləndirib. Vurğulayıb ki, digər ibadətlərdə olduğu kimi, orucun da zahiri və batini tərəfləri mövcuddur. Bu ibadətin zahiri tərəfi sübh namazı vaxtının başlanmasından axşam namazına qədər olan müddətdə yemək, içmək və məhrəm münasibətdən uzaq durmaqdır. Orucun batini-mənəvi yönü isə İslamın əxlaqi prinsiplərinə əməl edərək, ruhun və mənəviyyatın tərbiyə olunmasıdır.
Ə.Niyazov bildirib ki, orucun əsas məqsədlərindən biri aclığın və yoxsulluğun səbəb olduğu bioloji və psixoloji vəziyyəti yaşamaqdır.
Cəmiyyətin vəhdətini təmin edən əsas amillərdən biri də insanların bir-birinə qarşı səbirlə davranmaları, müxtəlif fikirlərə dözümlə yanaşmalarıdır.

В АИТ прошел семинар на тему «Пост в исламе»
15 мая 2019 года в Азербайджанском институте теологии (АИТ) прошел семинар на тему «Пост в исламе», представленный доктором философии по философии Ахмедом Ниязовым.
Заведующий кафедрой исламоведения АИТ, доктор философии по философии Ахмед Ниязов поприветствовал участников семинара и отметил, что наряду с организацией образования в высшем учебном заведении на высоком уровне, «круглые столы», тренинги, семинары и встречи на разные темы, последовательно организуемые с целью обогащения мировоззрения студентов, их поощрения на научные поиски, играют особую роль.
Выступивший на тему «Пост в исламе» А.Ниязов дал обширную информацию о месяце Рамадан. Было сообщено, что до ислама пост существовал во всех божественных религиях. А.Ниязов довел до внимания, что Рамадан является месяцем солидарности, дружбы, братства, любви, милосердия и изобилия, призывает людей к единству во имя благих намерений и добрых деяний. Месяц Рамадан имеет особое значение и в укреплении связей между индивидами общества.
А.Ниязов оценил месяц Рамадан как возможность для людей свершить общественно-социальную справедливость. Он подчеркнул, что, как и другие богослужения, пост также имеет явную и скрытую стороны. Явная сторона поста - воздержание от еды, питья и половой близости от наступления времени утреннего намаза до вечернего намаза. Скрытая духовная сторона поста – соблюдение нравственных принципов ислама, духовно-нравственное воспитание.
А.Ниязов отметил, что одной из основных целей поста является проживание биологического и психологического состояния, проявляющегося в результате голода и бедности.
Одним из основных факторов, обеспечивающих единство общества, является терпеливое отношение людей друг к другу и к различным мыслям других.