Aİİ-də “İslamda oruc ibadəti” mövzusunda seminar keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazovun təqdimatında “İslamda oruc ibadəti” mövzusunda seminar təşkil olunub.
Aİİ İslamşünaslıq kafedrasının müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, ali təhsil müəssisəsində tədrisin yüksək səviyyədə təşkili ilə yanaşı, tələbələrin dünyagörüşünün zənginləşdirilməsi, elmi axtarışlara sövq edilməsi məqsədilə müxtəlif mövzularda ardıcıl təşkil olunan “dəyirmi masa”lar, seminarlar, treninqlər və görüşlərin xüsusi rol oynadığını bildirib.
“İslamda oruc ibadəti” mövzusunda çıxış edən Ə.Niyazov Ramazan ayı haqqında geniş məlumat verib. Bildirib ki, İslamdan əvvəl də oruc bütün ilahi dinlərdə mövcud olmuşdur. Ramazanın həmrəylik, dostluq, qardaşlıq, sevgi, mərhəmət və ruzi-bərəkət ayı olduğunu diqqətə çatdıran Ə.Niyazov bu ayın insanları gözəl niyyətlər və xeyirxah əməllər naminə birliyə çağırdığını qeyd edib. Ramazan ayı cəmiyyətin fərdləri arasındakı əlaqənin gücləndirilməsində də xüsusi əhəmiyyətə malikdir.
Ə.Niyazov ictimai sosial ədalətin yerinə yetirilməsi baxımından Ramazan ayını insanlar üçün bir fürsət kimi dəyərləndirib. Vurğulayıb ki, digər ibadətlərdə olduğu kimi, orucun da zahiri və batini tərəfləri mövcuddur. Bu ibadətin zahiri tərəfi sübh namazı vaxtının başlanmasından axşam namazına qədər olan müddətdə yemək, içmək və məhrəm münasibətdən uzaq durmaqdır. Orucun batini-mənəvi yönü isə İslamın əxlaqi prinsiplərinə əməl edərək, ruhun və mənəviyyatın tərbiyə olunmasıdır.
Ə.Niyazov bildirib ki, orucun əsas məqsədlərindən biri aclığın və yoxsulluğun səbəb olduğu bioloji və psixoloji vəziyyəti yaşamaqdır.
Cəmiyyətin vəhdətini təmin edən əsas amillərdən biri də insanların bir-birinə qarşı səbirlə davranmaları, müxtəlif fikirlərə dözümlə yanaşmalarıdır.

AIT held a seminar on Fasting in Islam
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) held a seminar on Fasting in Islam with the presentation of Ahmed Niyazov.
Ahmed Niyazov, Head of the Department of Islamic Studies, welcomed the seminar attendees and mentioned the role of roundtables, trainings, seminars and meetings in the development of students’ world-outlook and their involvement in academic research along with the effective organization of educational process.
Ahmed Niyazov delivered a speech on Fasting in Islam informing the seminar attendees about the month of Ramadan. He emphasized that fasting existed in the most religious systems in pre-Islamic period. Ahmed Niyazov noted that Ramadan is the month of friendship, love, kindness and generosity which invites people to unite for the sake of goodwill and kindness. Ramadan has a special role in strengthening human relations.
Ahmed Niyazov mentioned Ramadan as an opportunity from the aspect of establishment of social justice. He stressed that like all Islamic rituals, fasting has substantial and insubstantial aspects. The substantial part includes abstaining from food, drink and sexual activity starting from the prayers performed at dawn till the evening prayer. The insubstantial aspect deals with nurturing human soul with moral principles of Islam.
Ahmed Niyazov said fasting aims to understand people who experience constant hunger and feel psychological and biological conditions caused by hunger and poverty.
One of the major factors that maintain the unity of society is the tolerant behavior of people to different opinions.