Aİİ-də “İş həyatında sosial məsuliyyət və etik-davranış qaydaları” mövzusunda təlim təşkil olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti Türk Dünyası İqtisadi Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri dosent Oqtay Quliyevin təqdimatında İnstutunun əməkdaşları üçün “İş həyatında sosial məsuliyyət və etik-davranış qaydaları” mövzusunda təlim təşkil olunub.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov təlim iştirakçılarını salamlayaraq bildirib ki, İnstitut tədrisin yüksək səviyyədə təşkili ilə yanaşı, müasir dövrümüzün tələblərinə cavab verən, zəngin dünyagörüşünə, dərin dini və dünyəvi biliklərə, güclü şəxsiyyətə malik mütəxəssislərin yetişdirilməsi məqsədi ilə davamlı tədbirlər və görüşlər təşkil edir.
C.Məmmədov rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti, elmi və mədəni inkişafı istiqamətində təşkil olunan konfrans, seminar, layihə və proqramlar barədə məlumat verib. O, gənc kadrların intellektual səviyyəsinin yüksəldilməsində və daha böyük nəticələrin əldə olunmasında bu cür təlimlərin xüsusi rol oynadığını vurğulayıb.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti Türk Dünyası İqtisadi Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri dosent Oqtay Quliyev “İş həyatında sosial məsuliyyət və etik-davranış qaydaları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Sosial məsuliyyət haqqında ətraflı məlumat verən O.Quliyev etik-davranış qaydalarını dəqiqləşdirən normaların, həmçinin təminatların dövlət orqanlarının normativ hüquqi aktları ilə müəyyənləşdirildiyini qeyd edib. Bildirib ki, yüksək nəticə əldə etmək üçün kollektivin böyük bir hissəsi məsuliyyətli, mehriban, yüksək iş bacarığına malik ixtisaslaşdırılmış peşəkar işçilərdən təşkil olunmalıdır.
Təlimdə işçinin şəxsiyyətinə hörmətlə yanaşmaq; bütün problemləri açıq müzakirə edərək, vahid fikrə gəlmək; şəxsin, cəmiyyətin və dövlətin maraqları naminə öz vəzifə borcunu səmərəli yerinə yetirmək; rəhbərlə, yaxud tabeliyində olanlarla nəzakətlə, diqqətlə və səbirlə davranmaq haqqında geniş məlumat verilib.

AIT held a training on Social Responsibility and Ethical Behavior in the Workplace
Azerbaijan Institute of Theology organized a training on Social Responsibility and Ethical Behavior in the Workplace with the participation of Associate Professor Ogtay Guliyev, Head of the Turkic World Research Center at Azerbaijan State University of Economics.
AIT rector Jeyhun Mammadov welcomed the attendees and noted that along with the quality of teaching, the Institute organizes regular events and meetings with the aim of preparing specialists with a rich world outlook, deep religious, secular knowledge and strong personality.
J.Mammadov informed the participants about the conference, workshops, projects and programs organized for the academic and cultural development of the Institute. He emphasized that such trainings play a special role in young specialists’ intellectual development and achievement.
Associate Professor Ogtay Guliyev, Head of the Turkic World Research Center at Azerbaijan State University of Economics, delivered a presentation on Social Responsibility and Ethical Behavior in the Workplace. Giving detailed information about social responsibility, O.Guliyev noted that the norms of ethics and conduct are determined by normative legal acts of the state bodies. He said to achieve greater results organizations need professionally responsible, well-mannered and highly skilled personnel potential.
The participants discussed the issues such as respect to employees’ personality, communicating all issues openly to form a common opinion, fulfilling duties effectively taking into consideration society and the state’s interest, treating employers and employees politely and patiently.