Aİİ-də “Azərbaycan və Amerika cəmiyyətlərində dinə münasibət” mövzusunda seminar keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Crossroads kilsəsinin Rəhbərlik Komitəsinin üzvü John Coffman və tərcüməçi Martha Coffmanın təqdimatında “Azərbaycan və Amerika cəmiyyətlərində dinə münasibət” mövzusunda seminar keçirilib.
İnstitutun Dillər və ictimai fənlər kafedrasının müdiri, dosent İlkin Əlimuradov seminar iştirakçılarını salamlayaraq bildirib ki, təhsil müəssisəsi tələbələrin dünyagörüşünün, intellektual səviyyəsinin, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsi, elmi axtarışlara sövq edilməsi istiqamətində ardıcıl “dəyirmi masa”lar, treninqlər, seminarlar, görüşlər keçirir. İ.Əlimuradov mütaliə, sosial məsuliyyət vərdişlərinin aşılanması, o cümlədən, nitq mədəniyyətinin, fərdi özünüifadə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi üçün İnstitutda ötən dövr ərzində maarifləndirmə yönündə xeyli iş görüldüyünü nəzərə çatdırıb.
Crossroads kilsəsinin Rəhbərlik Komitəsinin üzvü John Coffman və Martha Coffman “Azərbaycan və Amerika cəmiyyətlərində dinə münasibət” mövzusunda məruzə ilə çıxış ediblər. J.Coffman bildirib ki, din yalnız yaradana ibadət sistemi deyil, həmçinin daha çox həyat tərzidir. Din istənilən tarixi dövrdə hər bir cəmiyyətin əxlaqi-mənəvi dəyərlər sisteminin ayrılmaz hissəsini təşkil edib.
J.Coffman qeyd edib ki, ABŞ-da dini təhsil verən məktəblər üç növə bölünür: rəsmi məktəblər; dini qurumlar tərəfindən açılmış məktəblər; kilsə məktəbləri. Valideyn övladını orta məktəbə qoyarkən, ona dinin tədris edilməsini istəyərsə, məktəb rəhbərliyi ən yaxın kilsə məktəbində buna imkan yaradır.
Martha Coffman bildirib ki, din dünya xalqlarının tarixində mühüm yer tutur, bütün qitələrin xalqlarının, həmçinin Amerikanın həyatında mövcuddur. Din insanların mənəvi birliyidir, cəmiyyətdə və məişətdə onun rolu böyükdür.
M.Coffman Azərbaycanda müxtəlif millətlərə mənsub olan insanların sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşadığının, bir-birlərinə hörmət bəslədiyinin şahidi olduğunu vurğulayıb.
Qonaqlar tədbirin təşkil olunmasına, səmimi münasibətə, qonaqpərvərliyə görə İnstitutun rəhbəriliyinə və digər tədbir iştirakçılarına minnətdarlığını bildiriblər.

AIT held a seminar on Approach to Religion in Azerbaijani and American Societies
Azerbaijan Institute of Theology held a seminar on Approach to Religion in Azerbaijani and American Societies with the participation of John Coffman, a member of the Crossroads Church administration and Martha Coffman, interpreter.
Ilkin Alimuradov, Head of the Department of Languages and Social Sciences welcomed the attendees and noted that the Institute organizes regular roundtables, trainings, seminars and meetings to enrich students’ perspectives, intellectual level, spiritual world and academic research skills. I.Alimuradov stressed that the Institute has implemented significant work to develop students’ reading skills, social responsibility habits, speech culture and personal self-expression skills.
John Coffman, a member of the Crossroads Church administration and Martha Coffman, delivered a presentation on Approach to Religion in Azerbaijani and American Societies. J. Coffman noted that religion is not only a system of worship but also a lifestyle. Religion has been an integral part of the moral and spiritual values of every society in any historical period.
John Coffman also noted that religious schools are divided into 3 types in the USA: official schools, schools opened by religious organizations and church schools.
School administration provides students with the opportunity to study at the nearest church when parents want their children to receive religious education.
Martha Coffman emphasized that religion has an important place in the history and lives of peoples of all continents as well as in America. Religion is a spiritual union of people, and it has a great role in society and in our daily life.
M.Coffman further noted that people with diverse backgrounds coexist peacefully in Azerbaijan and respect one another.
The guests expressed their gratitude for the organization of the event, sincere attitude and hospitality.
At the end of the seminar, the guests responded to the questions from students’ and exchanged views with them.