Aİİ-də “Azərbaycan və Amerika cəmiyyətlərində dinə münasibət” mövzusunda seminar keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Crossroads kilsəsinin Rəhbərlik Komitəsinin üzvü John Coffman və tərcüməçi Martha Coffmanın təqdimatında “Azərbaycan və Amerika cəmiyyətlərində dinə münasibət” mövzusunda seminar keçirilib.
İnstitutun Dillər və ictimai fənlər kafedrasının müdiri, dosent İlkin Əlimuradov seminar iştirakçılarını salamlayaraq bildirib ki, təhsil müəssisəsi tələbələrin dünyagörüşünün, intellektual səviyyəsinin, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsi, elmi axtarışlara sövq edilməsi istiqamətində ardıcıl “dəyirmi masa”lar, treninqlər, seminarlar, görüşlər keçirir. İ.Əlimuradov mütaliə, sosial məsuliyyət vərdişlərinin aşılanması, o cümlədən, nitq mədəniyyətinin, fərdi özünüifadə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi üçün İnstitutda ötən dövr ərzində maarifləndirmə yönündə xeyli iş görüldüyünü nəzərə çatdırıb.
Crossroads kilsəsinin Rəhbərlik Komitəsinin üzvü John Coffman və Martha Coffman “Azərbaycan və Amerika cəmiyyətlərində dinə münasibət” mövzusunda məruzə ilə çıxış ediblər. J.Coffman bildirib ki, din yalnız yaradana ibadət sistemi deyil, həmçinin daha çox həyat tərzidir. Din istənilən tarixi dövrdə hər bir cəmiyyətin əxlaqi-mənəvi dəyərlər sisteminin ayrılmaz hissəsini təşkil edib.
J.Coffman qeyd edib ki, ABŞ-da dini təhsil verən məktəblər üç növə bölünür: rəsmi məktəblər; dini qurumlar tərəfindən açılmış məktəblər; kilsə məktəbləri. Valideyn övladını orta məktəbə qoyarkən, ona dinin tədris edilməsini istəyərsə, məktəb rəhbərliyi ən yaxın kilsə məktəbində buna imkan yaradır.
Martha Coffman bildirib ki, din dünya xalqlarının tarixində mühüm yer tutur, bütün qitələrin xalqlarının, həmçinin Amerikanın həyatında mövcuddur. Din insanların mənəvi birliyidir, cəmiyyətdə və məişətdə onun rolu böyükdür.
M.Coffman Azərbaycanda müxtəlif millətlərə mənsub olan insanların sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşadığının, bir-birlərinə hörmət bəslədiyinin şahidi olduğunu vurğulayıb.
Qonaqlar tədbirin təşkil olunmasına, səmimi münasibətə, qonaqpərvərliyə görə İnstitutun rəhbəriliyinə və digər tədbir iştirakçılarına minnətdarlığını bildiriblər.

В АИТ состоялся семинар на тему «Отношение к религии в азербайджанском и американском обществах»
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) состоялся семинар на тему «Отношение к религии в азербайджанском и американском обществах» в представлении члена Руководящего Комитета Церкви Crossroads Джона Коффмана и переводчика Марты Коффман.
Заведующий кафедрой языков и социальных наук Института, доцент Илькин Алимурадов поприветствовал участников и отметил, что учебное заведение проводит последовательные «круглые столы», тренинги, семинары и встречи с целью обогащения мировоззрения, интеллектуального уровня, духовного мира студентов и их побуждения к научным исследованиям. И.Алимурадов отметил, что за прошедший период в Институте была проделана значительная работа по изучению навыков чтения, социальной ответственности, в том числе по развитию речевой культуры и навыков личного самовыражения.
Член Руководящего Комитета Церкви Crossroads Джон Коффман и Марта Коффман выступили с докладом на тему «Отношение к религии в азербайджанском и американском обществах». Дж. Коффман сказал, что религия - это не только поклонение Создателю, но в большей степени это образ жизни. Религия была неотъемлемой частью моральных и духовных ценностей любого общества в любой исторический период.
Дж. Коффман отметил, что религиозные школы в США делятся на три типа: официальные школы; школы, открытые религиозными организациями; церковные школы. Если родитель хочет, чтобы его ребенка обучали религии, то когда он устраивает его в среднюю школу администрация школы создает такую возможность в ближайшей церковной школе.
Марта Коффман сказала, что религия занимает важное место в истории народов мира, она существует в жизни народов всех континентов, а также Америки. Религия - это духовный союз людей, и ее роль в обществе и в быту велика.
М.Коффман отметила, что она стала свидетелем того, что в Азербайджане люди, относящиеся к разным национальностям, живут в мире и спокойствии, уважают друг друга.
Гости выразили благодарность руководству Института и другим участникам мероприятия за организацию мероприятия, искреннее отношение, гостеприимство.