Aİİ-də 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr edilmiş “dəyirmi masa” təşkil olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 28 mart 2019-cu il tarixdə 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr edilmiş “Ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri soyqırımı: keçmişdə və müasir dövrdə” mövzusunda “dəyirmi masa” təşkil olunub.
Öncə 1918-ci il 31 Mart soyqırımına məruz qalmış günahsız qurbanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla ehtiramla yad olunub.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan İnstitutun rektoru Ceyhun Məmmədov bildirib ki, ermənilərin azərbaycanlılara qarşı bütün dövrlərdə törətdikləri soyqırımına ümummilli lider Heydər Əliyevin 1998-ci il 26 mart tarixli Fərmanı ilə siyasi qiymət verilib, martın 31-i Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü elan edilib. Rektor qeyd edib ki, 18 yanvar 2018-ci il tarixdə Prezident İlham Əliyev 1918-ci il 31 Mart – Azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında Sərəncam imzalayıb.
Aİİ rəhbəri bildirib ki, ali təhsil müəssisəsi gənclərin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə edilməsi, milli-mənəvi dəyərlərin təbliği istiqamətində müxtəlif tədbirlər, görüşlər, “dəyirmi masa”lar təşkil edir.
AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun İranın tarixi və iqtisadiyyatı şöbəsinin baş elmi işçisi, professor Solmaz Rüstəmova Tohidi “Ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdiyi soyqırımı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. S.Rüstəmova bildirib ki, xalqımıza qarşı erməni millətçiləri tərəfindən məqsədyönlü şəkildə aparılan etnik təmizləmə, soyqırımı və təcavüzkar siyasət Azərbaycan tarixinin faciələrlə, o cümlədən qanlı hadisələrlə dolu çox ağrılı mərhələlərini təşkil edir. Bu millətçi-şovinist siyasətin əsas məqsədi azərbaycanlıları öz tarixi torpaqlarından deportasiya etmək, əzəli Azərbaycan ərazilərində ermənilərin uydurduqları “böyük Ermənistan” dövləti yaratmaq olub. 31 Mart qırğını isə xalqımıza qarşı zaman-zaman həyata keçirilən soyqırımı siyasətinin ən dəhşətli təzahürlərindən biridir.
Türk İslam Araşdırmaları Mərkəzinin sədri, tarix üzrə elmlər doktoru Telman Nüsrətoğlu “Qafqazda erməni dövləti yaradılması təşəbbüsü: terror və soyqırımı yolu ilə hədəflənən etnodemoqrafik dəyişikliklər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. T. Nüsrətoğlu bildirib ki, XX əsrin əvvəllərində erməni millətçiləri fəaliyyətlərini genişləndirərək, öz tarixi torpaqlarında yaşayan azərbaycanlıları planlı surətdə doğma yurdlarından deportasiya etməklə etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətini həyata keçirməyə başladılar.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi Akademiyasının şöbə müdiri Araz Aslanlı “Qarabağ probleminə 100 illik baxış” mövzusunda çıxış edib. A.Aslanlı Qarabağ münaqişəsinin tarixinə toxunduqdan sonra, Ermənistanın işğalçılıq siyasətinin Azərbaycan, bölgəmiz və ümumən beynəlxalq münasibətlər sistemi üçün yaratdığı ağır nəticələrdən və risklərdən də bəhs edib.
Məlumat üçün bildirək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun müəllim və tələbə heyəti 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar olaraq 31 mart 2019-cu il tarixdə Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini ziyarət edəcək.

В АИТ был организован «круглый стол», посвященный «Дню Геноцида Азербайджанцев- 31 Марта»
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) 28 марта 2019-го года был организован «круглый стол» на тему «Геноцид, совершенный армянами против азербайджанцев: в прошлом и в современную эпоху», посвященный Дню Геноцида Азербайджанцев- 31 Марта.
Сначала минутой молчания была почтена память невинных жертв геноцида 31 Марта 1918 года.
Открыв мероприятие вступительным словом, ректор Института Джейхун Мамедов сказал, что геноцид, совершенный армянами против азербайджанцев во все времена, получил политическую оценку Указом общенационального лидера Гейдара Алиева от 26 марта 1998 года, 31-го марта был объявлен Днем Геноцида Азербайджанцев. Ректор отметил, что 18 января 2018 года Президент Ильхам Алиев подписал Распоряжение o 100-летии геноцида азербайджанцев 31 марта 1918 года.
Ректор АИТ отметил, что высшее учебное заведение организует различные мероприятия, встречи, «круглые столы» в направлении воспитания молодежи в духе патриотизма, пропаганде национальных и духовных ценностей.
Старший научный сотрудник отдела истории и экономики Ирана Института востоковедения имени академика Зии Буниятова НАНА, профессор Солмаз Рустамова Тохиди выступила с докладом на тему «Геноцид, совершенный армянами против азербайджанцев».
С. Рустамова отметила, что целенаправленно проводимые против нашего народа этнические чистки, геноцид и агрессивная политика, представляют собой очень болезненные этапы истории Азербайджана, полные трагедий, в том числе кровавых событий.
Основной целью этой националистически-шовинистской политики была депортация азербайджанцев с их исторических земель, создание выдуманного армянами «великого армянского» государства на древних азербайджанских землях.
А резня 31 Марта является одним из самых ужасных проявлений политики геноцида, который время от времени проводится против нашего народа.
Председатель Центра Тюрко-Исламских Исследований, доктор философии по истории Тельман Нусретоглу выступил с докладом на тему «Инициатива создания армянского государства на Кавказе: этнодемографические изменения, запланированные путем террора и геноцида». Т. Нусретоглу отметил, что в начале XX века армянские националисты расширили свою деятельность и начали проводить политику этнической чистки и геноцида, планомерно депортируя с их родины азербайджанцев, живущих на их исторических землях.
Заведующий отделом Академии Государственного Таможенного Комитета Азербайджанской Республики Араз Асланлы выступил с докладом на тему «100-летний взгляд на Карабахскую проблему».
А. Асланлы, коснувшись истории Карабахского конфликта, также рассказал о серьезных последствиях и рисках агрессивной политики Армении для Азербайджана, нашего региона и в целом всей системы международных отношений.
Отметим, что преподавательский и студенческий состав Азербайджанского Института Теологии в связи с Днем Геноцида Азербайджанцев – 31 Марта посетит Губинский Мемориальный Комплекс Геноцида 31 марта.