Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 2019-2020-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasına hazırlıqla bağlı növbəti iclas keçirilib. Tədbirdə İnstitut rəhbərliyi, müəllim və əməkdaşlar iştirak ediblər.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov çıxış edərək, imtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil olunması, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin təmin edilməsi, imtahan sessiyasının mövcud normativ sənədlər əsasında keçirilməsi, təhsil müəssisəsində imtahan qərargahının yaradılması, bu qərargaha daxil olan hər bir şikayətin qısa müddətdə çevik şəkildə araşdırılması üçün lazımi tədbirlərin görüldüyünü qeyd edib. O bildirib ki, imtahanlarda hər bir tələbənin biliyinin obyektiv qiymətləndirilməsi, koordinatorların işinə maksimum diqqətlə yanaşılması vacib məsələlərdəndir. C.Məmmədov daha sonra vurğulayıb ki, sessiyanın gedişi zamanı yarana biləcək narazılıqların araşdırılması və həll edilməsi məqsədilə Operativ Qərargah yaradılıb.
Aİİ-nin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru Mübariz Camalov sualların tərtibi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin təmin olunması məsələlərinə toxunub.
Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Aqil Şirinov müəllimlərin tələbələrlə dərsdənkənar məşğələlər keçirməsinin effektivliyi barədə danışıb.
Daha sonra İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov imtahanların gedişatı barədə geniş məlumat verib, koordinatorların diqqət etməsi vacib olan məsələlərə toxunub. Qeyd edib ki, payız semestrinin imtahan sessiyasında 166 nəfərdən çox təhsilalan imtahan verəcək. M.Mürsəlov tələbələrin biliklərini ifadə edə bilmələri üçün maksimum şəraitin yaradılması, hər auditoriyaya müəllim-koordinatorların nəzarət etmələri, imtahan prosesində baş verə biləcək neqativ halların qarşısının alınması məqsədi ilə bir sıra qərarların qəbul olunduğunu bildirib.
İclasda İnstitutun 2019-2020-ci tədris ilinin ilk payız semestrinin imtahan sessiyasının yazılı və zəruri hallarda şifahi olaraq keçirildiyi, imtahanlar arasında 2 gündən az olmayan müddətin təyin edildiyi, imtahana ayrılan vaxtın 2 saat müəyyənləşdirildiyi barədə müəllimlər və koordinatorlar məlumatlandırılıblar. İclas iştirakçıları imtahan prosesində yarana biləcək xoşagəlməz halları dərhal araşdırmaq və müvafiq tədbirlər görmək, habelə sessiyanın şəffaf, normativ sənədlərə uyğun mütəşəkkil təşkil olunması barədə məlumat verilib.
Qeyd edək ki, Aİİ-də imtahan prosesi zamanı ictimaiyyət nümayəndələri, QHT rəhbərləri və tələbələrin valideynlərinin iştirakı ilə “açıq qapı” günlərinin təşkil olunması nəzərdə tutulub.

В АИТ состоялось совещание в связи с подготовкой к экзаменационной сессии осеннего семестра 2019-2020 учебного года
30 Декабрь, 2019
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) состоялось очередное совещание в связи с подготовкой к экзаменационной сессии осеннего семестра 2019-2020 учебного года. В мероприятии приняли участие руководство, преподаватели и сотрудники Института.
Выступив на собрании, ректор АИТ Джейхун Мамедов заявил, что приняты необходимые меры для организации экзаменационной сессии в соответствии с действующими правилами, обеспечения прозрачности и объективности при оценке знаний студентов, проведения экзаменационной сессии на основе существующих нормативных документов, создания экзаменационного штаба в образовательном учреждении, оперативного расследования каждой жалобы, полученной этим штабом. Он отметил, что на экзаменах важными вопросами являются объективная оценка знаний каждого студента и максимальное внимание координаторов в своей работе. Затем Дж. Мамедов подчеркнул, что для расследования и разрешения любых жалоб, которые могут возникнуть в ходе сессии был создан Оперативный штаб.
Проректор по организации обучения и образовательным технологиям АИТ Мубариз Джамалов коснулся вопросов о составлении вопросов, обеспечении прозрачности и объективности при оценке знаний студентов.
Проректор по науке и инновациям АИТ Агиль Ширинов рассказал об эффективности проведения внеклассных занятий преподавателей со студентами.
Позже декан теологического факультета Мирнияз Мурсалов подробно рассказал о ходе экзаменов и затронул вопросы, на которые должны обратить внимание координаторы. Он отметил, что на экзаменационной сессии осеннего семестра сдают экзамен более 166 учащихся. М. Мурсалов сказал, что был принят ряд решений для создания максимальных условий для выражения студентами своих знаний, контролирования каждой аудитории учителем-координатором и предотвращения каких-либо негативных случаев, которые могут возникнуть в процессе экзамена.
На совещании преподаватели и координаторы были проинформированы о том, что экзаменационная сессия первого осеннего семестра 2019–2020 учебного года Института проводилась в письменной и, при необходимости, в устной форме, что между экзаменами установлено не менее 2 дней и время, отведенное на проведение экзамена - 2 часа. Участникам совещания были проинформированы о том, что любые неприятные ситуации, которые могут возникнуть в процессе экзамена должны быть немедленно рассмотрены и приняты соответствующие меры, а также о том, что сессия должна быть организована прозрачно и в соответствии с нормативными актами.
Следует отметить, что во время экзаменационного процесса в АИТ предусмотрено проведение дней «открытых дверей» с участием представителей общественности, лидеров НПО и родителей студентов.