Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 2019-2020-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasına hazırlıqla bağlı növbəti iclas keçirilib. Tədbirdə İnstitut rəhbərliyi, müəllim və əməkdaşlar iştirak ediblər.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov çıxış edərək, imtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil olunması, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin təmin edilməsi, imtahan sessiyasının mövcud normativ sənədlər əsasında keçirilməsi, təhsil müəssisəsində imtahan qərargahının yaradılması, bu qərargaha daxil olan hər bir şikayətin qısa müddətdə çevik şəkildə araşdırılması üçün lazımi tədbirlərin görüldüyünü qeyd edib. O bildirib ki, imtahanlarda hər bir tələbənin biliyinin obyektiv qiymətləndirilməsi, koordinatorların işinə maksimum diqqətlə yanaşılması vacib məsələlərdəndir. C.Məmmədov daha sonra vurğulayıb ki, sessiyanın gedişi zamanı yarana biləcək narazılıqların araşdırılması və həll edilməsi məqsədilə Operativ Qərargah yaradılıb.
Aİİ-nin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru Mübariz Camalov sualların tərtibi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin təmin olunması məsələlərinə toxunub.
Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Aqil Şirinov müəllimlərin tələbələrlə dərsdənkənar məşğələlər keçirməsinin effektivliyi barədə danışıb.
Daha sonra İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov imtahanların gedişatı barədə geniş məlumat verib, koordinatorların diqqət etməsi vacib olan məsələlərə toxunub. Qeyd edib ki, payız semestrinin imtahan sessiyasında 166 nəfərdən çox təhsilalan imtahan verəcək. M.Mürsəlov tələbələrin biliklərini ifadə edə bilmələri üçün maksimum şəraitin yaradılması, hər auditoriyaya müəllim-koordinatorların nəzarət etmələri, imtahan prosesində baş verə biləcək neqativ halların qarşısının alınması məqsədi ilə bir sıra qərarların qəbul olunduğunu bildirib.
İclasda İnstitutun 2019-2020-ci tədris ilinin ilk payız semestrinin imtahan sessiyasının yazılı və zəruri hallarda şifahi olaraq keçirildiyi, imtahanlar arasında 2 gündən az olmayan müddətin təyin edildiyi, imtahana ayrılan vaxtın 2 saat müəyyənləşdirildiyi barədə müəllimlər və koordinatorlar məlumatlandırılıblar. İclas iştirakçıları imtahan prosesində yarana biləcək xoşagəlməz halları dərhal araşdırmaq və müvafiq tədbirlər görmək, habelə sessiyanın şəffaf, normativ sənədlərə uyğun mütəşəkkil təşkil olunması barədə məlumat verilib.
Qeyd edək ki, Aİİ-də imtahan prosesi zamanı ictimaiyyət nümayəndələri, QHT rəhbərləri və tələbələrin valideynlərinin iştirakı ilə “açıq qapı” günlərinin təşkil olunması nəzərdə tutulub.

AIT held a meeting on the preparation for the fall semester examination session
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) held a meeting on the preparation for the fall semester examination session of the 2019-2020 academic year. The meeting was attended by the institute administration and teachers.
AIT rector Jeyhun Mammadov said that the Institute implemented necessary activities to organize examination process in accordance with the existing rules, ensure transparency and objectivity for assessing students’ knowledge, organize examinations based on existing regulations, create examination board and inspect each complaint operatively. He said that objective assessment of students’ knowledge and the organization of exam coordinators’ activity are important issues. J.Mammadov further said that the operational headquarters of the examination board was established to inspect and resolve any problems that might arise during the session.
Mubariz Jamalov, AIT Vice-Rector for Academic Affairs and Training Technology, spoke about the preparation of exam questions and the objectivity of students’ knowledge assessment.
Agil Shirinov, AIT Vice-Rector for Science and Innovations, mentioned the effectiveness of teachers’ extra-curricular activities with students.
Mirniyaz Mursalov, Dean of the Faculty of Theology, gave detailed information about the exams and mentioned the issues that the coordinators should focus on. He noted that more than 166 students will participate in the exam session during the fall semester. M.Mursalov said that a number of decisions had been made to create necessary conditions for students to express their knowledge as well as for teachers to supervise exams and prevent any problem that might occur during the process.
During the meeting, teachers and exam coordinators were informed that the exam will be in a written and oral form lasting for 2 hours with days interval between them. The meeting attendees were informed that any problem that may arise during the examination process will be investigated operatively and the session will be organized in accordance with transparent and normative regulations.
It should be noted that AIT will organize Open Door days for public figures, NGO leaders and parents of students during the exam process.