“Müasir çağırışlar kontekstində MDB ölkələrində islamşünaslıq” mövzusunda beynəlxalq forum keçiriləcək
01 İyul, 2022
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) və “İdrak” İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə 19-22 dekabr 2022-ci il tarixdə Bakı şəhərində “Müasir çağırışlar kontekstində MDB ölkələrində islamşünaslıq” mövzusunda beynəlxalq forum təşkil olunacaq. Forumun məqsədi MDB ölkələrində islamşünaslıq istiqamətində mövcud vəziyyəti müzakirə etmək, bu sahənin aktual problemlərinin tədqiqinə marağı artırmaq, həmçinin tədqiqatçılar arasında qarşılıqlı elmi əməkdaşlığı təşviq etməkdir.
Forumun əsas mövzusu və istiqamətləri:
– MDB ölkələrində İslam təhsili: mövcud vəziyyət və onun inkişaf perspektivləri;
– MDB məkanında islamşünaslıq – ali təhsilin bakalavriat, magistratura və doktorantura proqramlarının inkişaf perspektivləri;
– Subbakalavriat təhsildə İslam tədrisi modelləri (kollec, mədrəsə, ixtisas məktəbləri və s.);
– Ali təhsil və əmək bazarı münasibətləri kontekstində islamşünaslığın proqram inkişafı;
– MDB ölkələrində İslam mədəni irsinin qorunması;
– Regionda müsəlman intellektual ənənəsinin inkişafı;
– İslam ilahiyyatı/teologiyası və islamşünaslığın tədrisində tarixi perspektiv və yeni yanaşmalar;
– Postsovet məkanında müsəlman icmalarının müasir inkişafının çağırışları və problemləri;
– Postsovet məkanında Azərbaycan islamşünaslığının inkişafı tarixi;
– Sovet dövründə Azərbaycan dinşünaslığı;
– İslam ümumbəşəri dəyərlərinin MDB ölkələrindəki tarixi təzahürləri;
– MDB məkanında tolerant və multikultural dəyərlərin tarixi resurslarının formalaşmasında islamşünaslığın rolu;
– Müasir islamşünaslıqla əlaqəli digər mövzular.
1. Məqalələr heç bir yerə təqdim edilməmiş yeni tədqiqatlar olmalıdır.
2. Məqalələrin həcmi 6-15 səhifə, xülasələrin həcmi 200-250 sözdən ibarət olmalıdır.
3. Məqalələrin mətni “A4” formatda, “12” ölçülü hərflərlə, yuxarıdan və aşağıdan 2 sm, soldan 3 sm, sağdan 1 sm məsafə ilə, 1 intervalla, Azərbaycan, türk, rus və ya ingilis dillərində “Times New Roman” şriftində aşağıdakı elektron ünvana göndərilməlidir: [email protected]
4. Təqdim olunan yazının əvvəlində məqalənin başlığından sonra müəllifin adı, soyadı, işlədiyi müəssisə, tutduğu vəzifə, elmi dərəcəsi (olduğu təqdirdə) və müəllifin elektron poçt ünvanı göstərilməlidir.
5. Məqalənin əvvəlində müəlliflə bağlı məlumatdan sonra, məqalənin yazıldığı dildə xülasə və açar sözlər verilməlidir.
6. Elmi araşdırmaların yazılma üsullarına uyğun olaraq, beynəlxalq standartlara cavab verən məqalələrdə giriş, ən azı, iki yarımbaşlıq və nəticə olmalıdır.
7. Mövzu ilə bağlı elmi mənbələrə istinadlar vacibdir. Məqalədə istinadlar göstərildiyi yerdən sonra, mötərizədə müəllifin soyadı, nəşrin ili və səhifə nömrəsi sıra ilə verilməlidir; məs.: (Məmmədov 2007, 17-21).
Əgər bir müəllifin eyni ildə çap olunmuş iki və daha artıq əsəri varsa, belə olduğu halda, (Məmmədov 2007(1), 31-36) və ya (Məmmədov 2007 (2), 42-55) kimi qeyd edilməlidir. Məqalənin sonunda ədəbiyyat siyahısında soyad, ad və nəşr ili göstərildikdən sonra, mötərizə içərisində 1 və ya 2 rəqəmləri qeyd edilir; məs.: (Məmmədov Emil (2007/1), 31-36) və ya (Məmmədov Emil (2007/2), 42-55).
8. Ədəbiyyat siyahısında verilən hər bir istinad haqqında məlumat bu formatda yerləşdirilməlidir: müəllifin soyadı və adı; nəşr ili (il); kitab; məqalə; konfrans və digərlərinin tam adı (əgər varsa, tərcümə edənin adı və soyadı); nəşr edilən yer; nəşriyyatın adı. Məqalələrdə ən sonda səhifələr göstərilir. Ədəbiyyat siyahısı məqalənin sonunda verilməlidir.
9. Xülasə və açar sözlər məqalənin yazıldığı dildən başqa iki xarici dildə, ədəbiyyat siyahısından sonra yerləşdirilməlidir. Hər bir xülasədə məqalənin adı, müəllifin adı, soyadı və elmi dərəcəsi (olduğu təqdirdə) tam göstərilməlidir. Məqalənin müxtəlif dillərdəki xülasələri bir-birinin eyni olmalı və məqalənin məzmununa uyğun gəlməlidir.
10. Müəllif məqalənin keyfiyyətinə, göstərilən faktların dəqiqliyinə və digər məlumatlara görə cavabdehlik daşıyır.

Международный форум «Исламоведение в странах СНГ в контексте современных вызовов»
При совместной организации Азербайджанского института теологии и общественного объединения «Идрак» 19-22 декабря 2022 года в Баку состоится международный форум «Исламоведение в странах СНГ в контексте современных вызовов». Целью форума является обсуждение текущей ситуации в исламоведении на пространстве СНГ, повышение интереса к изучению актуальных проблем этой сферы, а также содействие взаимному научному сотрудничеству между исследователями.
Основная тематика и направления форума:
– Исламское образование в странах СНГ: нынешнее состояние и перспективы развития;
– Исламоведение на пространстве СНГ – перспективы развития программ бакалавриата, магистратуры и докторантуры;
– Модели исламского образования в суббакалавриате (колледжи, медресе, специализированные школы и т. д.);
– Программное развитие исламоведения в контексте высшего образования и отношений на рынке труда;
– Сохранение исламского культурного наследия в странах СНГ;
– Развитие мусульманской интеллектуальной традиции в регионе;
– Историческая перспектива и новые подходы в преподавании исламской теологии и исламоведения;
– Вызовы и проблемы современного развития мусульманских общин на постсоветском пространстве;
– История развития исламоведения Азербайджана на постсоветском пространстве;
– Азербайджанское религиоведение в советский период;
– Исторические проявления исламских общечеловеческих ценностей в странах СНГ;
– Роль исламоведения в формировании исторических ресурсов толерантных и мультикультуральных ценностей на пространстве СНГ;
– Иная тематика, связанная с современным исламоведением.
Правила приема статей:
1. Статьи должны отражать новые, ранее нигде не публиковавшиеся, исследования;
2. Объем статей должен составлять 6-15 страниц, а объем аннотации – 200-250 слов;
3. Статьи на азербайджанском, турецком, русском или английском языках в формате А4, набранные 12-м кеглем шрифта Times New Roman с соблюдением отступов: вверху и снизу – по 2 см, слева – 3 см, справа – 1 см и одинарным интервалом, следует отправлять на электронный адрес: [email protected];
4. Под заголовком статьи должны быть указаны сведения об авторе: имя и фамилия, место работы, занимаемая должность, ученая степень (при наличии) и адрес электронной почты;
5. После сведений об авторе должны следовать аннотация и ключевые слова на языке публикации;
6. Согласно методике написания научных работ, статьи, отвечающие международным стандартам, должны содержать введение, как минимум, два подзаголовка и заключение;
7. Важно указание ссылок на научные источники. В библиографической ссылке должны быть приведены фамилия автора, год издания и номер страницы; например: (Мамедов 2007, 17-21).
Приводимые в ссылке две и более работ автора одного года издания должны помечаться как (Мамедов 2007 (1), 31-36) или (Мамедов 2007 (2), 42-55). В списке использованной литературы в конце научной статьи после указания фамилии, имени и года издания в скобках приводятся цифры 1 или 2; напр.: (Мамедов Эмиль (2007/1), 31-36) или (Мамедов Эмиль (2007/2), 42-55).
8. Сведения по каждой ссылке, упомянутой в списке использованной литературы, должны быть приведены следующим образом: фамилия и имя автора; год (-ы) издания; полное указание названия книги; статьи; конференции и др. (при наличии – имя и фамилия переводчика); место издания; название издательства. Библиографический список приводится в конце статьи.
9. Аннотация и ключевые слова на двух иностранных языках кроме языка публикации должны располагаться после списка использованной литературы. Каждая из приведенных аннотаций должна содержать название статьи, имя, фамилию автора и ученую степень (при наличии). Аннотации, составленные на разных языках, должны быть идентичны друг другу и соответствовать содержанию статьи.