“Müasir çağırışlar kontekstində MDB ölkələrində islamşünaslıq” mövzusunda beynəlxalq forum keçiriləcək
01 İyul, 2022
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) və “İdrak” İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə 19-22 dekabr 2022-ci il tarixdə Bakı şəhərində “Müasir çağırışlar kontekstində MDB ölkələrində islamşünaslıq” mövzusunda beynəlxalq forum təşkil olunacaq. Forumun məqsədi MDB ölkələrində islamşünaslıq istiqamətində mövcud vəziyyəti müzakirə etmək, bu sahənin aktual problemlərinin tədqiqinə marağı artırmaq, həmçinin tədqiqatçılar arasında qarşılıqlı elmi əməkdaşlığı təşviq etməkdir.
Forumun əsas mövzusu və istiqamətləri:
– MDB ölkələrində İslam təhsili: mövcud vəziyyət və onun inkişaf perspektivləri;
– MDB məkanında islamşünaslıq – ali təhsilin bakalavriat, magistratura və doktorantura proqramlarının inkişaf perspektivləri;
– Subbakalavriat təhsildə İslam tədrisi modelləri (kollec, mədrəsə, ixtisas məktəbləri və s.);
– Ali təhsil və əmək bazarı münasibətləri kontekstində islamşünaslığın proqram inkişafı;
– MDB ölkələrində İslam mədəni irsinin qorunması;
– Regionda müsəlman intellektual ənənəsinin inkişafı;
– İslam ilahiyyatı/teologiyası və islamşünaslığın tədrisində tarixi perspektiv və yeni yanaşmalar;
– Postsovet məkanında müsəlman icmalarının müasir inkişafının çağırışları və problemləri;
– Postsovet məkanında Azərbaycan islamşünaslığının inkişafı tarixi;
– Sovet dövründə Azərbaycan dinşünaslığı;
– İslam ümumbəşəri dəyərlərinin MDB ölkələrindəki tarixi təzahürləri;
– MDB məkanında tolerant və multikultural dəyərlərin tarixi resurslarının formalaşmasında islamşünaslığın rolu;
– Müasir islamşünaslıqla əlaqəli digər mövzular.
1. Məqalələr heç bir yerə təqdim edilməmiş yeni tədqiqatlar olmalıdır.
2. Məqalələrin həcmi 6-15 səhifə, xülasələrin həcmi 200-250 sözdən ibarət olmalıdır.
3. Məqalələrin mətni “A4” formatda, “12” ölçülü hərflərlə, yuxarıdan və aşağıdan 2 sm, soldan 3 sm, sağdan 1 sm məsafə ilə, 1 intervalla, Azərbaycan, türk, rus və ya ingilis dillərində “Times New Roman” şriftində aşağıdakı elektron ünvana göndərilməlidir: [email protected]
4. Təqdim olunan yazının əvvəlində məqalənin başlığından sonra müəllifin adı, soyadı, işlədiyi müəssisə, tutduğu vəzifə, elmi dərəcəsi (olduğu təqdirdə) və müəllifin elektron poçt ünvanı göstərilməlidir.
5. Məqalənin əvvəlində müəlliflə bağlı məlumatdan sonra, məqalənin yazıldığı dildə xülasə və açar sözlər verilməlidir.
6. Elmi araşdırmaların yazılma üsullarına uyğun olaraq, beynəlxalq standartlara cavab verən məqalələrdə giriş, ən azı, iki yarımbaşlıq və nəticə olmalıdır.
7. Mövzu ilə bağlı elmi mənbələrə istinadlar vacibdir. Məqalədə istinadlar göstərildiyi yerdən sonra, mötərizədə müəllifin soyadı, nəşrin ili və səhifə nömrəsi sıra ilə verilməlidir; məs.: (Məmmədov 2007, 17-21).
Əgər bir müəllifin eyni ildə çap olunmuş iki və daha artıq əsəri varsa, belə olduğu halda, (Məmmədov 2007(1), 31-36) və ya (Məmmədov 2007 (2), 42-55) kimi qeyd edilməlidir. Məqalənin sonunda ədəbiyyat siyahısında soyad, ad və nəşr ili göstərildikdən sonra, mötərizə içərisində 1 və ya 2 rəqəmləri qeyd edilir; məs.: (Məmmədov Emil (2007/1), 31-36) və ya (Məmmədov Emil (2007/2), 42-55).
8. Ədəbiyyat siyahısında verilən hər bir istinad haqqında məlumat bu formatda yerləşdirilməlidir: müəllifin soyadı və adı; nəşr ili (il); kitab; məqalə; konfrans və digərlərinin tam adı (əgər varsa, tərcümə edənin adı və soyadı); nəşr edilən yer; nəşriyyatın adı. Məqalələrdə ən sonda səhifələr göstərilir. Ədəbiyyat siyahısı məqalənin sonunda verilməlidir.
9. Xülasə və açar sözlər məqalənin yazıldığı dildən başqa iki xarici dildə, ədəbiyyat siyahısından sonra yerləşdirilməlidir. Hər bir xülasədə məqalənin adı, müəllifin adı, soyadı və elmi dərəcəsi (olduğu təqdirdə) tam göstərilməlidir. Məqalənin müxtəlif dillərdəki xülasələri bir-birinin eyni olmalı və məqalənin məzmununa uyğun gəlməlidir.
10. Müəllif məqalənin keyfiyyətinə, göstərilən faktların dəqiqliyinə və digər məlumatlara görə cavabdehlik daşıyır.

INTERNATIONAL FORUM ON ISLAMIC STUDIES IN THE CIS COUNTRIES IN THE CONTEXT OF MODERN CHALLENGES
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) and the Idrak Public Union will co-host an international forum on “Islamic Studies in the CIS countries in the Context of Modern Challenges” in Baku on December 19-22, 2022. The goal of the forum is to discuss the current state of Islamic studies in the CIS countries, to increase interest in the study of current issues in this field and to promote mutual academic cooperation among researchers.
The main topic and directions of the forum:
– Islamic education in the CIS countries: the current situation and future prospects;
– Islamic studies in the CIS countries – prospects for the development of bachelor's, master's and doctoral programs of higher education;
– Models of Islamic teaching in undergraduate education (colleges, madrassas, vocational schools, etc.);
– Program development of Islamic studies in the context of higher education and labor market relations;
– The preservation of Islamic cultural heritage in CIS countries;
– Development of the Muslim intellectual tradition in the region;
– Historical perspectives and new approaches in the teaching of Islamic theology and Islamic studies;
– The challenges and problems of modern development of Muslim communities in the post-Soviet area;
– History of the development of Azerbaijani Islamic studies in the post-Soviet area;
– Azerbaijani theology in the Soviet era;
– Historical manifestations of Islamic universal values in the CIS countries;
– The role of Islamic studies in the formation of historical resources of tolerant and multicultural values in the CIS;
– Other topics related to modern Islamic studies.
Requirements for articles:
1. Articles submitted for publication should be a new research that are previously unpublished.
2. Articles should be 6-15 pages long, with abstracts of 200-250 words.
3. The text of the article should be in A4 paper size, Times New Roman, 12 pt font size, with single space. The left margin should be 3 cm and right margin 1 cm. Top and bottom margins should be 2 cm. The articles can be submitted in Azerbaijani, Turkish, Russian or English and should be sent to e-mail: [email protected]
4. At the beginning of the submitted article, after the title, the author's name, surname, company, position, academic degree (if any) and the author's e-mail address should be indicated.
5. At the beginning of the article, after the information about the author, a summary and keywords should be written in the language of the article.
6. Articles that meet international standards must have an introduction with at least two subheadings and a conclusion, according to scientific research writing methods.
7. It is critical to include references to scientific sources on the subject. Citations should be given in brackets indicating author’s surname, publication date and pages, eg: (Mammadov 2007, 17-21).
If an author has two or more works published in the same year, the citations will be given as follows: (Mammadov 2007 (1), 31-36) or (Mammadov 2007 (2), 42-55). Authors should note 1/2 in brackets after the surname, name and year of publication in reference list, e.g. (Mammadov Emil (2007/1), 31-36) or Mammadov Emil (2007/2) 42-55).
8. The following information should be included in the bibliography for each reference: surname and name of the author; year of publication (year); book; article; full name of the conference and others (if any, name and surname of the translator); place of publication; name of the publishing house. Pages are displayed at the end of articles. References should be provided at the end of the article.
9. The abstract and keywords should be written beneath the author’s name in two languages, other than the language in which the article is written, after the bibliography. Each abstract should include the full title of the article, the author's name, surname and academic degree (if any). Abstracts written in different languages should be the same as the original and should coincide with the content of the article.