“İslam sivilizasiyası Qafqazda” mövzusunda İkinci Beynəlxalq Simpozium keçiriləcək
11-12 iyul 2019-cu il tarixdə İslam Tarixi, İncəsənəti və Mədəniyyəti Araşdırma Mərkəzinin (IRCICA) və Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu ilə birgə təşkil etdiy“İSLAM SİVİLİZASİYASI QAFQAZDA” mövzusunda İkinci Beynəlxalq Simpozium keçiriləcək.
Simpoziumun istiqamətləri:
1. İslamın Qafqazda yayılması.
2. “İslam Sivilizasiyası Qafqazda” araşdırma və təlim sahəsi kimi: metodoloji məsələlər; tarixi mənbələr; sənədlər və artefaktlar; mövzu üzrə akademik əməkdaşlıq.
3. Çar Rusiyasının Qafqazda İslam siyasəti.
4. İslam mədəniyyətinin Qafqaz xalqlarının adət-ənənələrinə təsiri.
5. İslam memarlığı Qafqazda.
6. Qafqazda İslam incəsənəti və ədəbiyyatı.
7. Qafqazda din təhsilində məscid, mədrəsə və xanəgahların rolu.
8. Qafqazda İslam elmlərinin inkişafı.
9. Qafqaz alimlərinin İslam dünyasında dəqiq, təbiət və humanitar elmlərin inkişafındakı rolu.
10. Qafqazda dini və ictimai-mədəni həyatın müxtəlif aspektləri (sosial qruplar, bayram/əlamətdar günlər).
11. Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş ərazilərində dağıdılmış tarixi və mədəni irsi: bu irsin qorunması və dünya miqyasında tanıtdırılması üçün akademik araşdırmalar.
12. İslam ənənələrinin Azərbaycanda möhkəmlənməsində və müsəlman ölkələri ilə əlaqələrin inkişafında Heydər Əliyevin rolu.
13. Dini-tarixi abidələrin təmir və bərpasında Heydər Əliyev Fondunun rolu.
14. Azərbaycanda tolerantlıq və multikultural ənənələrin möhkəmləndirilməsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rolu.
Xülasələr (min. 300 söz) qeyd edilən elektron ünvana göndərilməlidir: [email protected]
Xülasələrin göndərilməsi üçün son tarix: 30.04.2019
Qeyd 1. “İslam Sivilizasiyası Qafqazda” mövzusu istiqamətində çalışan, həmçinin dünyanın müxtəlif ölkələrindən məqalə göndərən alim, tədqiqatçı və ekspertlər Simpoziuma dəvət ediləcəklər.

Состоится Второй Международный Симпозиум «Исламская цивилизация на Кавказе»
11-12 июля 2019 года при совместной организации Центра Исследований по Исламской Истории, Искусству и Культуре (IRCICA) и Азербайджанского Института Теологии при Государственном Комитете по Работе с Религиозными Организациями Азербайджанской Республики будет проведен Второй Международный Симпозиум на тему «ИСЛАМСКАЯ ЦИВИЛИЗАЦИЯ НА КАВКАЗЕ».
Направления симпозиума:
1. Распространение Ислама на Кавказе.
2. «Исламская цивилизация на Кавказе» как область исследований и обучения: методологические вопросы; исторические источники; документы и артефакты; академическое сотрудничество по теме.
3. Исламская политика Царской России на Кавказе.
4. Влияние исламской культуры на традиции и обычаи народов Кавказа.
5. Исламская архитектура на Кавказе.
6. Исламское искусство и литература на Кавказе.
7. Роль мечетей, медресе и ханаки в религиозном образовании на Кавказе.
8. Развитие исламских наук на Кавказе.
9. Роль ученых Кавказа в развитии точных, естественных и гуманитарных наук в Исламском мире.
10. Различные аспекты религиозной и общественно-культурной жизни на Кавказе (социальные группы, праздничные/памятные дни).
11. Историческое и культурное наследие Азербайджана, подверженное разрушениям на территориях, оккупированных со стороны Армении: академические исследования для защиты этого наследия и признания в мировом масштабе.
12. Роль Гейдара Алиева в укреплении Исламских традиций в Азербайджане и развитии связей с мусульманскими странами.
13. Роль Фонда Гейдара Алиева в ремонте и реставрации религиозных и исторических памятников.
14. Роль Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в укреплении толерантности и традиций мультикультурализма в Азербайджане.
Резюме (мин. 300 слов) отправить на указанный адрес электронной почты: international.simposium@gmail.com
Последний срок подачи резюме: 30.04.2019
Примечание 1. На Симпозиум будут приглашены ученые, исследователи и эксперты, работающие в области по теме «Исламская Цивилизация на Кавказе», а также отправившие статьи из различных стран по всему миру.