Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Respublika Elmi Konfransı keçiriləcək
Müasir dünyada din təhsili sahəsində mövcud vəziyyətin müzakirəsi, qarşıya çıxan problemlərin təhlili, onların həlli ilə bağlı təkliflərin irəli sürülməsinin təmin edilməsi, bu sahədə fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssislər arasında tədqiqat işləri, məlumat və təcrübə mübadiləsi üçün platforma yaradılması məqsədilə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) 16 dekabr 2021-ci il tarixdə “Müasir dünyada din təhsili” mövzusunda Respublika Elmi Konfransı təşkil edəcək.
Konfransın mövzuları:
1. Sovet hakimiyyəti dövründə din təhsili sahəsində vəziyyət və din alimlərinə münasibət.
2. Ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasətində dövlət-din münasibətləri və Ulu Öndərin din sahəsinə diqqəti.
3. Din təhsilində milli-mənəvi və ümumbəşəri dəyərlərin aşılanması zərurəti.
4. Tolerant və multikultural mühitin formalaşması istiqamətində Azərbaycanda təhsil sahəsində həyata keçirilən islahatlar.
5. Azərbaycan Respublikasında dövlət səviyyəsində həyata keçirilən multikulturalizm siyasətinin təhsil müəssisələrində təbliği.
6. Müasir Azərbaycan cəmiyyətində vətəndaş identikliyinin formalaşmasında din təhsili amili və rolu.
7. Dinlərarası və məzhəblərarası dözümlülük kontekstində Azərbaycanda mövcud din təhsili modelinin perspektivləri.
8. Dünya təcrübəsində müxtəlif din təhsili modelləri.
9. Dini savadsızlığın doğurduğu fəsadlar (dini fanatizm, xurafat, radikalizm, ekstremizm) və onlarla mübarizə üsulları.
10. Orta təhsil müəssisələrində dini biliklərin aşılanmasında tədris olunan fənlərin əhəmiyyəti: dünya və Azərbaycan təcrübəsi.
11. Din təhsilində müvafiq dini ədəbiyyat seçiminin əhəmiyyəti.
12. Dini ədəbiyyatların Azərbaycan dilinə tərcümə problemi.
13. Azərbaycan dilində din sahəsində yeni dərs vəsaitlərinin və kitabların nəşri məsələsi.
14. Dini maarifləndirmədə kütləvi informasiya vasitələrinin rolu.
15. Dini fəaliyyətin təşkili sahəsində yüksəkixtisaslı kadr və mütəxəssislərin hazırlanmasında Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rolu.
1. Məqalələr heç bir yerə təqdim edilməmiş yeni tədqiqatlar olmalıdır.
2. Məqalələrin həcmi 6-15 səhifə, xülasələrin həcmi 200-250 sözdən ibarət olmalıdır.
3. Məqalələrin mətni “A4” formatda, “12” ölçülü hərflərlə, yuxarıdan və aşağıdan 2 sm, soldan 3 sm, sağdan 1 sm məsafə ilə, 1 intervalla, Azərbaycan, türk və ya rus dillərində “Times New Roman” şriftində aşağıdakı elektron ünvana göndərilməlidir: [email protected].
4. Təqdim olunan yazının əvvəlində məqalənin adından sonra müəllifin adı, soyadı, işlədiyi müəssisə, tutduğu vəzifə, elmi dərəcəsi (olduğu təqdirdə) və müəllifin elektron poçt ünvanı göstərilməlidir.
5. Məqalənin əvvəlində müəlliflə bağlı məlumatdan sonra, məqalənin yazıldığı dildə xülasə və açar sözlər verilməlidir.
6. Elmi araşdırmaların yazılma üsullarına uyğun, beynəlxalq standartlara cavab verən məqalələrdə giriş, ən azı, iki yarımbaşlıq və nəticə olmalıdır.
7. Mövzu ilə bağlı elmi mənbələrə istinadlar vacibdir. Məqalədə istinadlar göstərildiyi yerdən sonra, mötərizə içində müəllifin soyadı, nəşrin ili və səhifə nömrəsi sıra ilə verilməlidir; məs.: (Bünyadov 2007, 17-21).
Əgər bir müəllifin eyni ildə çap olunmuş iki və daha artıq əsəri varsa, belə olduğu halda, (Bünyadov 2007(1), 31-36) və ya (Bünyadov 2007 (2), 42-55) kimi qeyd edilməlidir. Məqalənin sonunda ədəbiyyat siyahısında soyad, ad və nəşr ili göstərildikdən sonra, mötərizə içərisində 1 və ya 2 rəqəmləri qeyd edilir; məs.: (Bünyadov Ziya (2007/1), 31-36) və ya (Bünyadov Ziya (2007/2), 42-55).
8. Ədəbiyyat siyahısında verilən hər bir istinad haqqında məlumat bu formatda yerləşdirilməlidir: müəllifin soyadı və adı; nəşr ili (il); kitab; məqalə; konfrans və digərlərinin tam adı (əgər varsa, tərcümə edənin adı və soyadı); nəşr edilən yer; nəşriyyatın adı. Məqalələrdə ən sonda səhifələr göstərilir. Ədəbiyyat siyahısı məqalənin sonunda verilməlidir.
9. Xülasə və açar sözlər məqalənin yazıldığı dildən başqa iki xarici dildə, ədəbiyyat siyahısından sonra yerləşdirilməlidir. Hər bir xülasədə məqalənin adı, müəllifin adı, soyadı və elmi dərəcəsi (olduğu təqdirdə) tam göstərilməlidir. Məqalənin müxtəlif dillərdəki xülasələri bir-birinin eyni olmalı və məqalənin məzmununa uyğun gəlməlidir.
10. Müəllif məqalənin keyfiyyətinə, göstərilən faktların dəqiqliyinə və digər məlumatlara görə cavabdehlik daşıyır.

Республиканская научная конференция состоится при организации Азербайджанского Института Теологии
16 декабря 2021 года при организации Азербайджанского Института Теологии (АИТ) состоится Республиканская научная конференция на тему «Религиозное образование в современном мире». Целью конференции является обсуждение текущей ситуации в сфере религиозного образования в современном мире, анализ проблем, предоставление предложений по их решению, создание платформы для проведения исследований, обмен информацией и опытом между учеными и специалистами.
Темы конференции:
1. Религиозное образование во времена Советского Союза и отношение к теологам.
2. Взаимоотношения государства и религии в политике общенационального лидера Гейдара Алиева. Внимание, уделяемое Общенациональным лидером сфере религии.
3. Необходимость привития национально-духовных и общечеловеческих ценностей в рамках религиозного образования.
4. Реформы проводимые в сфере образования Азербайджана с целью формирования толерантной и мультикультурной среды.
5. Пропаганда политики мультикультурализма, проводимой на уровне государственной политики в Азербайджанской Республике, в учебных заведениях.
6. Роль религиозного образования в формировании гражданской идентичности в современном азербайджанском обществе.
7. Перспективы существующей в Азербайджане модели религиозного образования в контексте межрелигиозной и межконфессиональной толерантности.
8. Различные модели религиозного образования, применяемые в мировой практике.
9. Последствия религиозной безграмотности (религиозный фанатизм, суеверия, радикализм, экстремизм) и методы борьбы с ними.
10. Значимость преподаваемых предметов в привитии религиозных знаний в учреждениях среднего образования: мировой опыт и опыт Азербайджана.
11. Значимость правильного выбора религиозной литературы в религиозном образовании.
12. Проблема перевода религиозной литературы на азербайджанский язык.
13. Вопрос издания новых учебников и учебных пособий в сфере религии на азербайджанском языке.
14. Роль СМИ в религиозном просвещении.
15. Роль Азербайджанского Института Теологии в подготовке высококвалифицированных кадров и специалистов в области организации религиозной деятельности.
Порядок приёма статей:
1. Принимаются исключительно новые (ранее не опубликованные) исследования.
2. Объём текста статьи - 6-15 страниц, объём текста аннотации – 200 - 250 слов.
3. Требуемый формат - А4, размер шрифта - 12, отступы снизу и сверху - 2 см, отступ слева – 3 см, отступ справа – 1 см, междустрочный интервал – 1, шрифт - Times New Roman. Статьи принимаются на Азербайджанском, турецком или русском языках. Готовые статьи необходимо направить на адрес электронный почты - [email protected].
4. После названия статьи необходимо указать имя и фамилию автора, название компании, должность, ученую степень (при наличии) и адрес электронной почты автора.
5. Аннотация и ключевые слова (на языке статьи) должны следовать сразу после сведений об авторе.
6. В соответствии с методикой написания научных исследований, статьи, отвечающие международным стандартам, должны состоять из следующих частей: введение, подзаголовок (не менее двух) и заключение.
7. Необходимо указывать ссылки на источники. После ссылок в круглых скобках следует указать фамилию автора, год публикации и номера страниц (в указанном порядке); например, (Буниятов 2007, 17-21).
Если две или более работ одного автора датируются одним годом следует использовать следующие форматы: (Буниятов 2007 (1), 31-36) либо (Буниятов 2007 (2), 42-55). В библиографии после указания фамилии, имени и года публикации в скобках следует указать цифры 1 или 2; например: (Буниятов Зия (2007/1), 31-36) либо (Буниядов Зия (2007/2), 42-55).
8. Информация о каждой ссылке, указанной в библиографии должна быть размещена в следующем формате: фамилия и имя автора; год публикации; книга; статья; полное название конференции либо иного мероприятия (имя и фамилия переводчика (при наличии)); место публикации; название издательства. Страницы в статье указываются в конце. Список литературы должен быть указан в конце статьи.
9. Аннотация и ключевые слова должны быть представлены на двух иностранных языках (наряду с языком написания статьи). Аннотация и ключевые слова должны следовать за библиографией. В аннотации необходимо указать полное название статьи, имя, фамилию автора и ученую степень (при наличии). Аннотации статьи на разных языках должны быть одинаковыми и соответствовать содержанию статьи.
10. Автор несет ответственность за качество статьи, достоверность представленных в статье фактов и иной информации.