Aİİ-də TGT sədrliyinə seçkilər başa çatıb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Tələbə Gənclər Təşkilatı (TGT) sədrliyinə seçkilər başa çatıb.
Aİİ-nin Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Fidan Yusifova tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, TGT sədri seçilən tələbəni təbrik edib, ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. F.Yusifova İnstitutda potensiallı tələbələrin çox olduğunu, onların TGT layihələrində, təhsil müəssisəsinin ictimai həyatında fəal iştirak edəcəklərinə əminliyini ifadə edib. Qeyd edib ki, ali təhsil müəssisəsi bir neçə gün öncə gənclərimizin ölkəmizdə həyata keçirilən könüllülük fəaliyyətində aktiv olması, Vətənimizin inkişafı üçün səylə çalışması, yerli və beynəlxalq tədbirlərdə Azərbaycanı layiqincə təmsil etməsi üçün “Bir” Tələbə-Könüllü layihəsinə qoşulub.
Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının (ATGTİ) sədri Faiq Məmmədov bildirib ki, Təşkilatın əsas məqsədi dövlət gənclər siyasətinin həyata keçirilməsi istiqamətində tələbələrin və ayrı-ayrılıqda hər bir tələbənin maraqlarını təmsil və müdafiə etmək, respublikanın ictimai, mədəni, sosial, iqtisadi həyatında onların fəal iştirakını təmin etməkdir.
ATGTİ sədri İlahiyyat İnstitutunda şəffaf seçkilərin keçirildiyini, tələbələrin bu prosesdə fəal iştirak etdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, ölkədə ilk dəfə keçirilən TGT seçkilərində namizədlər öz platformaları ilə çıxış etdikdən sonra, bir gün ərzində tələbələr yaradılmış seçki qərargahında öz namizədlərinə səs veriblər. F.Məmmədov seçkilərdə qalib olan tələbəyə uğurlar arzulayıb.
Aİİ-nin İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov TGT-nin fəaliyyətinin əhəmiyyətindən bəhs edərək, Azərbaycanda gənclərə və təhsilə göstərilən dövlət qayğısından söz açıb. Tələbələrin asudə vaxtının səmərəli təşkili, onların dünyagörüşünün zənginləşdirilməsi, polemika qabiliyyətinin formalaşdırılması üçün ali təhsil müəssisəsinin müxtəlif layihələr həyata keçirdiyini qeyd edən dekan, Aİİ rəhbərliyinin daim tələbələrin təşəbbüslərini dəstəklədiyini qeyd edib.
Qeyd edək ki, TGT sədrliyinə namizədlər Aytac Mustafalı, Həsən İsayev, Nicat Hüseynov və Aysu Əlizadənin platformaları dinlənilib. İlahiyyat fakültəsinin I kurs tələbəsi Nicat Hüseynov Aİİ TGT-nin yeni sədri seçilib.
Məlumat üçün bildirək ki, könüllülük prinsipləri əsasında formalaşdırılan təşkilat gənclərin təhsil müəssisəsinin ictimai həyatında fəallığını artırmaq, hüquqlarını müdafiə etmək, onların maraqlarını, asudə vaxtının səmərəli təşkilini, intellektual inkişafını təmin etmək, habelə qruplar və fakültələr arasında sıx əlaqələr yaratmaq məqsədilə təsis edilir.

SYO Chair Elections at AIT have been finalized
Elections to Student Youth Organization (SYO) Chair position at Azerbaijan Institute of Theology have been finalized.
Fidan Yusifova, Head of the Department of Graduate Studies and Reseach, welcomed the participants and congratulated the newly elected SYO chair wishing him success in his future activities. F. Yusifova expressed her confidence that there are many potential students at the Institute and that they would actively participate in SYO projects as well as the public life of the educational institution. She noted that the Institute has joined Bir Student-Volunteer project just a few days ago to encourage young people to participate in volunteer activities, work hard for the development of our country and represent Azerbaijan at local and international events.
Faig Mammadov, Chairman of Azerbaijan Student Youth Organizations Union, noted that the primary goal of the organization is to represent and protect the interests of students in the implementation of state youth policy as well as ensure their active participation in social, cultural and economic life of the republic.
ASYOU Chairman noted that elections held at the Institute were transparent and that students were actively involved in the process. He noted that during the first SYO elections in the country, students voted after the candidates made their platforms. F.Mammadov wished success to the newly elected the students.
Mirniyaz Mursalov, Dean of the Faculty of Theology, mentioned the significance of the SYO activities and the state care for youth and education in Azerbaijan. Emphasizing that the Institute has implemented a variety of projects to effectively organize students’ leisure time, enrich their world outlook and develop polemic skills, the Dean said that AIT administration always welcomes student initiatives.
The candidates Aytaj Mustafali, Hasan Isayev, Nijat Huseynov and Aysu Alizade had previously delivered speeches. Nijat Huseynov, a first-year student of the Faculty of Theology, has been elected the new chairman of the AIT SYO.
Established on the basis of voluntary principles, the Organization aims to increase the activity of young people in the public life of the educational institutions, protect their rights, ensure their interests, organize students’ leisure time activities, intellectual development as well as establish close relations between groups and faculties.