Aİİ-də TGT sədrliyinə seçkilər başa çatıb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Tələbə Gənclər Təşkilatı (TGT) sədrliyinə seçkilər başa çatıb.
Aİİ-nin Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Fidan Yusifova tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, TGT sədri seçilən tələbəni təbrik edib, ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. F.Yusifova İnstitutda potensiallı tələbələrin çox olduğunu, onların TGT layihələrində, təhsil müəssisəsinin ictimai həyatında fəal iştirak edəcəklərinə əminliyini ifadə edib. Qeyd edib ki, ali təhsil müəssisəsi bir neçə gün öncə gənclərimizin ölkəmizdə həyata keçirilən könüllülük fəaliyyətində aktiv olması, Vətənimizin inkişafı üçün səylə çalışması, yerli və beynəlxalq tədbirlərdə Azərbaycanı layiqincə təmsil etməsi üçün “Bir” Tələbə-Könüllü layihəsinə qoşulub.
Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının (ATGTİ) sədri Faiq Məmmədov bildirib ki, Təşkilatın əsas məqsədi dövlət gənclər siyasətinin həyata keçirilməsi istiqamətində tələbələrin və ayrı-ayrılıqda hər bir tələbənin maraqlarını təmsil və müdafiə etmək, respublikanın ictimai, mədəni, sosial, iqtisadi həyatında onların fəal iştirakını təmin etməkdir.
ATGTİ sədri İlahiyyat İnstitutunda şəffaf seçkilərin keçirildiyini, tələbələrin bu prosesdə fəal iştirak etdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, ölkədə ilk dəfə keçirilən TGT seçkilərində namizədlər öz platformaları ilə çıxış etdikdən sonra, bir gün ərzində tələbələr yaradılmış seçki qərargahında öz namizədlərinə səs veriblər. F.Məmmədov seçkilərdə qalib olan tələbəyə uğurlar arzulayıb.
Aİİ-nin İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov TGT-nin fəaliyyətinin əhəmiyyətindən bəhs edərək, Azərbaycanda gənclərə və təhsilə göstərilən dövlət qayğısından söz açıb. Tələbələrin asudə vaxtının səmərəli təşkili, onların dünyagörüşünün zənginləşdirilməsi, polemika qabiliyyətinin formalaşdırılması üçün ali təhsil müəssisəsinin müxtəlif layihələr həyata keçirdiyini qeyd edən dekan, Aİİ rəhbərliyinin daim tələbələrin təşəbbüslərini dəstəklədiyini qeyd edib.
Qeyd edək ki, TGT sədrliyinə namizədlər Aytac Mustafalı, Həsən İsayev, Nicat Hüseynov və Aysu Əlizadənin platformaları dinlənilib. İlahiyyat fakültəsinin I kurs tələbəsi Nicat Hüseynov Aİİ TGT-nin yeni sədri seçilib.
Məlumat üçün bildirək ki, könüllülük prinsipləri əsasında formalaşdırılan təşkilat gənclərin təhsil müəssisəsinin ictimai həyatında fəallığını artırmaq, hüquqlarını müdafiə etmək, onların maraqlarını, asudə vaxtının səmərəli təşkilini, intellektual inkişafını təmin etmək, habelə qruplar və fakültələr arasında sıx əlaqələr yaratmaq məqsədilə təsis edilir.

В АИТ завершились выборы на пост председателя СМО
В Азербайджанском Институте Теологии завершились выборы на пост председателя Студенческой Молодежной Организации (СМО).
Заведующая отделом магистратуры и докторантуры АИТ Фидан Юсифова поприветствовала участников и поздравила студента, который был избран председателем СМО, и пожелала ему успехов в дальнейшей деятельности. Ф. Юсифова сказала, что в Институте много потенциальных студентов, и она уверена, что они будут активно участвовать в проектах СМО и общественной жизни образовательного учреждения. Он отметил, что всего несколько дней назад высшее учебное заведение присоединилось к Студенческо-волонтерскому проекту «Один», чтобы побудить молодежь активно участвовать в волонтерской деятельности в нашей стране, усердно работать для развития нашей Родины и достойно представлять Азербайджан на местных и международных мероприятиях.
Председатель Союза Студенческих Молодежных Организаций (ССМО) Азербайджана Фаиг Мамедов сказал, что основной целью Организации является представление и защита интересов студентов и каждого студента по отдельности в реализации государственной молодежной политики, обеспечение их активного участия в общественной, культурной, социальной и экономической жизни республики.
Председатель ССМО отметил, что в Институте Теологии прошли прозрачные выборы и студенты активно участвовали в этом процессе. Он отметил, что во время выборов СМО, проводимых в стране впервые, после того как кандидаты выступили со своими платформами, в течение дня студенты голосовали за своих кандидатов в созданном избирательном пункте. Ф. Мамедов пожелал успехов студенту, победившему на выборах.
Декан теологического факультета АИТ Мирнияз Мурсалов рассказал о важности деятельности СМО и о заботе государства о молодежи и образовании в Азербайджане. Он отметил, что в высшем учебном заведении реализуются различные проекты для эффективной организации досуга студентов, обогащения их мировоззрения и формирования полемических способностей и заявил, что руководство AИТ всегда поддерживало инициативы студентов.
Следует отметить, что были прослушаны платформы Айтадж Мустафалы, Гасана Исаева, Ниджата Гусейнова и Айсу Ализаде. Студент первого курса теологического факультета Ниджат Гусейнов был избран новым председателем СМО АИТ.
Следует отметить, что учреждение организации, созданной на основе добровольных принципов, направлена на повышение активности молодежи в общественной жизни образовательного учреждения, защиту их прав, обеспечение их интересов, эффективную организацию досуга, интеллектуального развития, а также на установление тесных связей между группами и факультетами.