Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru Ceyhun Məmmədov Rusiya Federasiyası Elm və Ali Təhsil Nazirliyinin və Tatarıstan Respublikası Müsəlmanları Ruhani İdarəsinin dəstəyi ilə Bolqar İslam Akademiyası və Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin təşkil etdikləri “Müasir təhsil sistemində islamşünaslıq və İslam ilahiyyatı: problemlər və perspektivlər” mövzusunda Beynəlxalq Konfransda iştirak edib.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov konfransda “Müasir dövrdə Azərbaycanda din təhsili: Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun nümunəsində” mövzusunda məruzə edib. İnstitut rəhbəri ölkəmizdə din təhsilinin tarixindən, Aİİ-nin fəaliyyətinin təşkili istiqamətində görülən işlərdən və qarşıda duran vəzifələrdən ətraflı bəhs edib. O, qeyd edib ki, ali təhsil müəssisəsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə yaradılıb.
C.Məmmədov bildirib ki, tədrisin təşkili istiqamətində Rusiya, Türkiyə, Orta Asiya respublikalarının, Avropa və ərəb ölkələrinin, həmçinin Amerika Birləşmiş Ştatlarının təcrübəsi öyrənilir, bütün bunlarla yanaşı, gələcəkdə İnstitutda elmi tədqiqat mərkəzlərinin, rus, ingilis və ərəbdilli qrupların yaradılması, Yəhudilik və Xristianlıq üzrə mütəxəssislərin hazırlanması da nəzərdə tutulur. C.Məmmədov beynəlxalq əlaqələrin qurulmasına xüsusi önəm verildiyini, bu məqsədlə Rusiya, Türkiyə, İndoneziya, Malayziya və Özbəkistan kimi ölkələrin bu sahədə tanınmış ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu Konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Bildirib ki, məqsədimiz İnstitutda təhsil alanların öz sahələrinin peşəkarı olmaqla yanaşı, bütün dinlərə qarşı dözümlü və qərəzsiz olan ilahiyyatçı kadrlar hazırlamaq, milli-mənəvi dəyərləri qorumaqdır.
Məlumat üçün bildirək ki, konfransda Rusiya ilə yanaşı, dünyanın bir çox ölkəsindən dinşünas və islamşünas alimlər iştirak edib. Konfransın məqsədi ilahiyyat sahəsində mütəxəssislərin hazırlanması, Rusiya və digər ölkələrdə təhsil müəssisələrinin müasir şəraitdə dini və dünyəvi təhsil sahəsində təcrübə mübadiləsinin aparılmasıdır.

Ректор АИТ принял участие в Международной Конференции в Болгарская Исламская Академия
Ректор Азербайджанского Института Теологии Джейхун Мамедов принял участие в конференции на тему «Исламоведение и исламская теология в современной системе образования: проблемы и перспективы», организованной Болгар Исламской Академией и Санкт-Петербургским Государственным Университетом при поддержке Министерства науки и высшего образования Российской Федерации и Духовного управления мусульман Республики Татарстан.
На конференции ректор АИТ Джейхун Мамедов выступил с докладом на тему «Религиозное образование в Азербайджане в современную эпоху: на примере Азербайджанского Института Теологии». Руководитель Института подробно рассказал об истории религиозного образования в нашей стране, проделанной работе по организации деятельности АИТ и предстоящих задачах. Он отметил, что высшее учебное заведение было создано распоряжением Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева от 9 февраля 2018 года.
Дж. Мамедов сказал, что для организации обучения изучается опыт России, Турции, республик Центральной Азии, Европы и арабских стран, а также Соединенных Штатов Америки, наряду со всем этим, планируется создание в Институте научно-исследовательских центров, русской, английской и арабской групп, подготовка специалистов по иудаизму и христианству. Дж. Мамедов проинформировал участников Конференции о том, что особое внимание было уделено установлению международных отношений, и для этого было налажено сотрудничество с известными университетами России, Турции, Индонезии, Малайзии и Узбекистана. Он сказал, что наша цель - не только добиться того, чтобы студенты, обучающиеся в Институте, стали профессионалами в своей области, но и обучать кадров-теологов, которые терпимы и беспристрастны по отношению ко всем религиям, и защищать их национальные и моральные ценности.
Следует отметить, что наряду с Россией в конференции приняли участие религиозные и исламские ученые из многих стран мира. Целью конференции является подготовка специалистов в области теологии, обмен учебных заведений опытом в сфере религиозного и светского образования в современных условиях в России и других странах.