Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru Ceyhun Məmmədov Rusiya Federasiyası Elm və Ali Təhsil Nazirliyinin və Tatarıstan Respublikası Müsəlmanları Ruhani İdarəsinin dəstəyi ilə Bolqar İslam Akademiyası və Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin təşkil etdikləri “Müasir təhsil sistemində islamşünaslıq və İslam ilahiyyatı: problemlər və perspektivlər” mövzusunda Beynəlxalq Konfransda iştirak edib.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov konfransda “Müasir dövrdə Azərbaycanda din təhsili: Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun nümunəsində” mövzusunda məruzə edib. İnstitut rəhbəri ölkəmizdə din təhsilinin tarixindən, Aİİ-nin fəaliyyətinin təşkili istiqamətində görülən işlərdən və qarşıda duran vəzifələrdən ətraflı bəhs edib. O, qeyd edib ki, ali təhsil müəssisəsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə yaradılıb.
C.Məmmədov bildirib ki, tədrisin təşkili istiqamətində Rusiya, Türkiyə, Orta Asiya respublikalarının, Avropa və ərəb ölkələrinin, həmçinin Amerika Birləşmiş Ştatlarının təcrübəsi öyrənilir, bütün bunlarla yanaşı, gələcəkdə İnstitutda elmi tədqiqat mərkəzlərinin, rus, ingilis və ərəbdilli qrupların yaradılması, Yəhudilik və Xristianlıq üzrə mütəxəssislərin hazırlanması da nəzərdə tutulur. C.Məmmədov beynəlxalq əlaqələrin qurulmasına xüsusi önəm verildiyini, bu məqsədlə Rusiya, Türkiyə, İndoneziya, Malayziya və Özbəkistan kimi ölkələrin bu sahədə tanınmış ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu Konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Bildirib ki, məqsədimiz İnstitutda təhsil alanların öz sahələrinin peşəkarı olmaqla yanaşı, bütün dinlərə qarşı dözümlü və qərəzsiz olan ilahiyyatçı kadrlar hazırlamaq, milli-mənəvi dəyərləri qorumaqdır.
Məlumat üçün bildirək ki, konfransda Rusiya ilə yanaşı, dünyanın bir çox ölkəsindən dinşünas və islamşünas alimlər iştirak edib. Konfransın məqsədi ilahiyyat sahəsində mütəxəssislərin hazırlanması, Rusiya və digər ölkələrdə təhsil müəssisələrinin müasir şəraitdə dini və dünyəvi təhsil sahəsində təcrübə mübadiləsinin aparılmasıdır.

AIT rector has attended an international conference hosted by Bolgar Islamic Academy
Jeyhun Mammadov, Rector of Azerbaijan Institute of Theology, has attended the conference on Islamic Studies and Islamic Theology in the Modern Education System: Problems and Prospects, organized jointly by the Bolgar Islamic Academy and Saint Petersburg State University with the support of the Ministry of Science and Higher Education of the Russian Federation and the Spiritual Administration of Muslims of the Republic of Tatarstan.
AIT Rector Jeyhun Mammadov delivered a speech on “Religious Education in the Republic of Azerbaijan: A Case Study of Azerbaijan Institute of Theology” at the conference. The Rector gave information about the history of religious education in our country, the work implemented to organize the activities of the Institute and forthcoming tasks. He noted that the Institute was established by President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev’s order dated February 9, 2018.
J.Mammadov noted that the experience of Russia, Turkey, Central Asia, Europe and Arab countries as well as the United States is studied to organize educational process. Apart from this, the establishment of research centers, sections teaching in Russian, English and Arabic as well as the training of specailists in Jewish Studies and Christianity are also expected. J.Mammadov that particular attention was attached to the establishment of international relations, for this purpose, the Institute has established relations with the leading universities of Russia, Turkey, Indonesia, Malaysia and Uzbekistan. He noted that apart from educating students, our primary goal is to train theologians who are tolerant and unbiased about all religions as well as protect our national and moral values.
Along with Russia, the conference was attended by religious and Islamic scholars from many countries of the world. The aim of the conference is to educate specialists in theology and to exchange experience of Russian and other educational institutions in the religious and secular environment.