“Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda Simpoziumun ikinci günü panellərlə davam etdirilir
22 Oktyabr, 2019
Böyük mütəfəkkir Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyi ilə əlaqədar olaraq, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ), Türk Ocaqları İstanbul şöbəsi, İstanbul Universiteti Türkiyat Araşdırmaları İnstitutu, Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyinin (TİKA) birgə təşkilatçılığı ilə Türkiyə Respublikasının İstanbul şəhərində keçirilən “Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda ikigünlük elmi konfrans öz işini panellərlə davam etdirir.
Panellər professorlar Cezmi Bayram, Mübariz Süleymanlı və Nəsib Nəsiblinin moderatorluğu ilə keçirilib.
Panellərdə millət vəkili, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Fazil Mustafa; professorlar Mübariz Süleymanlı, Vaqif Sultanlı; dosentlər Firdovsiyyə Əhmədova, Fərhad Cabbarov, Lalə Hacıyeva, Mehmet Kaan Çelen, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Akif Vəliyev və Haluk Kayıcı məruzələrlə çıxış ediblər.
Məruzəçilər XIX əsrdən başlayan milli özünüdərk, özünəqayıdış prosesi, milli mədəniyyətin qorunması və inkişafı yolunda mübarizənin XX əsrin əvvəllərində yüksək inkişaf mərhələsinə çatdığını, bu dövrün parlaq, görkəmli mütəfəkkir şəxsiyyətlərindən olan Əhməd Bəy Ağaoğlunun milli şüurun oyanması, formalaşması və inkişafı üçün xalqın, Vətənin istiqlalı yolunda əhəmiyyətli ideyalar irəli sürdüyünü, Azərbaycanın mənəvi fikir xəzinəsini zənginləşdirdiyini, ictimai-siyasi, ədəbi-bədii və tarixi-fəlsəfi təfəkkürümüzdə silinməz izlər qoyduğunu bildiriblər.
Qeyd edək ki, konfransada 20-dən çox məruzəçinin məruzəsi 6 paneldə dinlənilib. “Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda toplanmış məqalələr kitab şəklində çap olunacaq.

A two-day symposium on Ahmed bey Agaoglu, Outstanding Public and Political Figure of the Turkic World, continues with panel discussions on the second day
22 October, 2019
A two-day symposium on Ahmed bey Agaoglu, Outstanding Public and Political Figure of the Turkic World dedicated to the 150th anniversary of the great thinker Ahmed bey Agaoglu, organized jointly by Azerbaijan Institute of Theology, Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA), Istanbul Branch of Türk Ocakları and Istanbul Institute for Turkic Studies, is continuing with panel discussions.
The panels were conducted by professors Cezmi Bayram, Mubariz Suleymanli and Nasib Nasibli.
MP, PhD Fazil Mustafa; Professors Mubariz Suleymanli, Vagif Sultanli; Associate Professors Firdovsiyya Ahmedova, Farhad Jabbarov, Lala Hajiyeva, Mehmet Kaan Çelen, PhD Akif Valiyev and Haluk Kayıcı has delivered speeches in the panels.
The speakers touched upon the issues such as the struggle of national self-consciousness that reached the highest stage of its development in the early 20th century, Ahmed bey Agaoglu’s role in the development of national consciousness, independence of the country, enrichment of Azerbaijani treasury of spiritual ideas, as well as his traces in the history of our socio-political, literary-artistic and historical-philosophical thinking.
More than 20 speakers attended 6 panels with speeches at the conference. The articles submitted to the conference on Ahmed bey Agaoglu, Outstanding Public and Political Figure of the Turkic World by more than 20 scholars will be published.
It should be noted that AIT attaches particular importance to the promotion of our national-moral values, development of patriotic spirit in students, love and commitment to the homeland and the study of the life and creative activity of prominent Azerbaijani thinkers.