“Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda Simpoziumun ikinci günü panellərlə davam etdirilir
22 Oktyabr, 2019
Böyük mütəfəkkir Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyi ilə əlaqədar olaraq, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ), Türk Ocaqları İstanbul şöbəsi, İstanbul Universiteti Türkiyat Araşdırmaları İnstitutu, Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyinin (TİKA) birgə təşkilatçılığı ilə Türkiyə Respublikasının İstanbul şəhərində keçirilən “Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda ikigünlük elmi konfrans öz işini panellərlə davam etdirir.
Panellər professorlar Cezmi Bayram, Mübariz Süleymanlı və Nəsib Nəsiblinin moderatorluğu ilə keçirilib.
Panellərdə millət vəkili, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Fazil Mustafa; professorlar Mübariz Süleymanlı, Vaqif Sultanlı; dosentlər Firdovsiyyə Əhmədova, Fərhad Cabbarov, Lalə Hacıyeva, Mehmet Kaan Çelen, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Akif Vəliyev və Haluk Kayıcı məruzələrlə çıxış ediblər.
Məruzəçilər XIX əsrdən başlayan milli özünüdərk, özünəqayıdış prosesi, milli mədəniyyətin qorunması və inkişafı yolunda mübarizənin XX əsrin əvvəllərində yüksək inkişaf mərhələsinə çatdığını, bu dövrün parlaq, görkəmli mütəfəkkir şəxsiyyətlərindən olan Əhməd Bəy Ağaoğlunun milli şüurun oyanması, formalaşması və inkişafı üçün xalqın, Vətənin istiqlalı yolunda əhəmiyyətli ideyalar irəli sürdüyünü, Azərbaycanın mənəvi fikir xəzinəsini zənginləşdirdiyini, ictimai-siyasi, ədəbi-bədii və tarixi-fəlsəfi təfəkkürümüzdə silinməz izlər qoyduğunu bildiriblər.
Qeyd edək ki, konfransada 20-dən çox məruzəçinin məruzəsi 6 paneldə dinlənilib. “Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda toplanmış məqalələr kitab şəklində çap olunacaq.

Второй день Симпозиума на тему «Выдающийся общественно-политический деятель тюркского мира – Ахмед-бек Агаоглу» продолжается панелями
22 Октября, 2019
Двухдневная научная конференция на тему «Выдающийся общественно-политический деятель тюркского мира – Ахмед-бек Агаоглу» по случаю 150-летнего юбилея великого мыслителя Ахмед-бека Агаоглу, проходящая в городе Стамбул Турецкой Республики при совместной организационной поддержке Азербайджанского института теологии (АИТ), Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (ТИКА), Стамбульского подразделения «Тюркских очагов», Института «Исследования Тюркият» Стамбульского Университета, продолжает свою работу панелями.
Панели проводятся под модераторством Мустафы Балджи, Мубариза Сулейманлы и Насиба Насибли.
На панелях депутат Милли Меджлиса, доктор философии Фазиль Мустафа, профессоры Мубариз Сулейманлы, Вагиф Султанлы, доценты Фирдовсия Ахмедова, Фархад Джаббаров, Лала Гаджиева, Мехмет Каан Челен, доктор философии по историческим наукам Акиф Велиев и Халук Кайыджы выступили с докладами.
Докладчики сообщили, что процесс национального самоопределения, возвращения к своим корням, борьба за защиту и развитие национальной культуры, начавшаяся с ХIХ века, достигла высокого этапа в развитии в начале ХХ века, Ахмед-бек Агаоглу, являющийся одним из ярких, выдающихся мыслителей этого периода, выдвинул важные идеи на пути независимости народа, Родины для пробуждения, формирования и развития национального самосознания, обогатил клад нравственных идей Азербайджана, оставил неизгладимый след в общественно-политическом, литературно-художественном и историко-философском мышлении.
Отметим, что доклады более 20 докладчиков были выслушаны на 6 панелях конференции. Статьи по теме «Выдающийся общественно-политический деятель тюркского мира – Ахмед-бек Агаоглу» будут собраны и опубликованы в форме книги.
Напомним, что АИТ придает особое значение в своей деятельности пропаганде национально-нравственных ценностей, укреплению среди студентов духа патриотизма, любви к Родине и привязанности к ней, изучению жизнедеятельности известных азербайджанских мыслителей.