Simpozium iştirakçıları Əhməd bəy Ağaoğlunun məzarını ziyarət edib
İstanbulda “Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda 21-22 oktyabr 2019-cu ildə keçirilən ikigünlük Simpoziumun iştirakçıları Azərbaycan ictimai fikir tarixinin böyük nümayəndələrindən biri, görkəmli publisist və tənqidçi, tanınmış hüquqşünas və şərqşünas alim Əhməd bəy Ağaoğlunun məzarını ziyarət ediblər.
Qeyd edək ki, Simpozium bu gün öz işini panellərlə davam etdirir. Konfransda məruzə ilə çıxış edən 20-dən çox alimin “Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda toplanmış məqalələri kitab şəklində çap olunacaq.
Məlumat üçün bildiririk ki, “Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda keçirilən Simpozium 19-20 sentyabr 2019-cu il tarixdə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda eyni mövzuda keçirilmiş elmi konfransın davamıdır. Tədbir Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Əhməd bəy Ağaoğlunun anadan olmasının 150 illiyinin keçirilməsi haqqında” 2019-cu il 10 aprel tarixli Sərəncamından irəli gələn vəzifələr çərçivəsində təşkil edilir.

The attendees of the two-day symposium on Ahmed bey Agaoglu, Outstanding Public and Political Figure of the Turkic World held on October 21-22, 2019, in Istanbul, visited the grave of the prominent publicist and critic, lawyer and oriental scholar Ahmed bey Agaoglu.
The symposium continues its work today with panel discussions. The articles submitted to the symposium on Ahmed bey Agaoglu, Outstanding Public and Political Figure of the Turkic World by more than 20 scholars will be published.
It should be noted that the symposium on Ahmed bey Agaoglu, Outstanding Public and Political Figure of the Turkic World is a continuation of the conference held on 19-20 September 2019 at Azerbaijan Institute of Theology. The event is organized within the framework of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev’s order on the celebration of the150th anniversary of Ahmed bey Agaoglu’s birth dated April 10, 2019.