Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda “Qarabağ: əcdadlarımızın mirası” sənədli filmi nümayiş olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) “Qarabağ: əcdadlarımızın mirası” sənədli filminin təqdimatı keçirilib.
Sənədli ekran əsəri Gənclər və İdman Nazirliyi, AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutu və “Virtual Qarabağ” İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyaları Gənclər İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə ərsəyə gəlib.
Aİİ rektoru ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədov Ermənistanın işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində xalqımıza məxsus maddi-mədəni irsi məhv etməsinin yalnız ölkəmizə qarşı yönəlmədiyini, bunun eləcə də ümumbəşəri sivilizasiyaya qarşı törədilən vəhşilik, vandalizm aktı olduğunu, işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərində erməni vandalları tərəfindən çox sayda məscid, muzey, maddi-mədəniyyət nümunəsinin yerlə-yeksan olunaraq dağıdıldığını bildirib. C.Məmmədov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın Azərbaycan həqiqətlərinin, Xocalı soyqırımının, bütövlükdə Qarabağ müharibəsi zamanı Azərbaycan xalqının başına gətirilən müsibətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirdiklərini də vurğulayıb.
Gənclər və İdman Nazirliyinin əməkdaşı Hüseyn Babayev Azərbaycan, ingilis, rus dillərində istehsal edilən “Qarabağ: əcdadlarımızın mirası” sənədli filmi haqqında iştirakçılara məlumat verib. O qeyd edib ki, film Vətənimizin ayrılmaz tərkib hissəsi olan doğma Qarabağ torpaqlarının, onun mədəni irsinin ölkəmizə, xalqımıza məxsusluğu, bu gerçək həqiqət haqqında erməni yalanlarının ifşa olunması, əzəli torpaqlarımıza Ermənistanın ərazi iddiaları haqqındadır. Bu məlumatların dünya ictimaiyyətinə obyektiv şəkildə çatdırılması sənədli filmin əsas məqsədini təşkil edir.
Filmdə Qarabağın yerləşdiyi coğrafi ərazi, onun təbiəti, əhalisi, mədəni irsi, Alban və İslam abidələri, burada mövcud olmuş qədim mədəniyyətlər barədə bəhs edilir. Həmçinin Orta əsrlərdə, xanlıq dövründə, XIX əsrdə, XX əsrin əvvəllərində, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti və sovet hakimiyyəti zamanı Qarabağın vəziyyəti haqqında, Ermənistan–Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində ölkəmizə dəymiş ziyan, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə abadlıq-quruculuq işləri barədə fakta söykənən görüntülü məlumatlar verilir. “Nə üçün Qarabağ bizə bu qədər doğmadır?” sualına filmin sonunda “Çünki Qarabağ sonuncu qaladır, çünki Qarabağ əcdadlarımızın mirasıdır”, – deyə cavab verilir.
“Qarabağ: əcdadlarımızın mirası” Azərbaycanda sözügedən bölgənin bütün tarixi dövrlərini və müasir işğal mərhələsini orijinal çəkiliş materialları, arxiv sənədləri və muzey materialları ilə əks etdirən modern formatda hazırlanmış ilk ümumi filmdir.

AIT hosts screening of the documentary Karabakh: The Heritage from Our Ancestors
Azerbaijan Institute of Theology organized the screening of the documentary Karabakh: The Heritage from Our Ancestors.
The film has been produced jointly by the Ministry of Youth and Sport, ANAS Institute of History named after A.A.Bakikhanov and Virtual Karabakh Information Communication Technologies Centre.
AIT rector Jeyhun Mammadov said that the destruction of material and cultural heritage by Armenia in the occupied Azerbaijani territories is a vandal behavior not only towards country, but also the whole civilization. Various mosques, museums, material and cultural samples were destroyed by Armenian agressors. J.Mammadov also stressed that the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva implement consistent and purposeful activities to inform the world community about the truths of Azerbaijan, the Khojaly genocide and the tragedies that Azerbaijani people faced during the Karabakh war.
Huseyn Babayev, Official of the Ministry of Youth and Sports, informed the participants about the documentary Karabakh: The Heritage from Our Ancestors produced in Azerbaijani, English and Russian languages. He noted that the film deals with the lands in Karabakh that are the inseparable part of our country, their cultural heritage belonging to our country, exposing the Armenian lies about this reality and territorial claims of Armenia. The documentary aims to convey this information objectively to the world community.
The film also reflects information about the geographical location of Karabakh, its nature, population, cultural heritage, Albanian and Islamic monuments and the ancient cultures that existed here. It displays the information about the situation in Karabakh during the Middle Ages, the Khanate period, the 19th and early 20th centuries, the damage to the country as a result of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict as well as the reconstruction work after the occupied lands were freed. The documentary concludes with the question, “Why is Karabakh so precious to us?” and with the answer, “Because Karabakh is the last tower, because Karabakh is the heritage from our ancestors.”
Karabakh: The Heritage from Our Ancestors is the first Azerbaijani film produced in the modern format reflecting all the historical periods and the occupation process of the region based on the original information, archival documents and museum materials.