Aİİ rektoru tədris və elmi-pedaqoji təcrübəyə yollanan tələbələrlə görüşüb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru Ceyhun Məmmədov tədris və elmi-pedaqoji təcrübəyə yollanan tələbələrlə görüşüb.
İnstitut rəhbəri tədris və elmi-pedaqoji təcrübələrin tələbələrin həyatında mühüm və məsuliyyətli bir mərhələ olduğunu vurğulayıb. Tələbələrə uğurlar arzulayan rektor onlara təcrübə müddətində məsuliyyətli olmağı və yaradılan şəraitdən səmərəli faydalanmağı tövsiyə edib.
Gənclərin karyera imkanlarının genişləndirilməsində bilik və bacarığın hər zaman öndə dayandığını söyləyən rektor hər bir gəncin tələbəlik illərindən səmərəli fəaliyyət barədə düşünməli olduğunu vurğulayıb.
C.Məmmədov qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin cəmiyyət və dövlət qarşısında böyük məsuliyyəti və öhdəliyi mövcuddur. Aİİ-də Azərbaycan xalqının tarixi ənənələrinə söykənən və dövlət siyasətinin məntiqi nəticəsi olan yüksək dini-mənəvi mühitin qorunub saxlanılmasını və inkişaf etdirilməsini təmin etmək qarşıda duran əsas vəzifələrdəndir.
Aİİ İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov tədris və elmi-pedaqoji təcrübənin təşkili və keçirilməsi haqqında məlumat verib. Bildirib ki, elmi- pedaqoji fəaliyyət tələbələr üçün böyük önəm kəsb edir. M.Mürsəlov təcrübələrin mahiyyətindən, keçirilmə qaydalarından, eyni zamanda, tələbələrə qazandırdığı bacarıqlardan da bəhs edib.
Məlumat üçün bildiririk ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun bakalavriat üzrə təhsil alan tələbələri tədris, magistratura səviyyəsində təhsil alan tələbələri isə elmi-tədqiqat təcrübəsinə başlayıblar. Təcrübələr fevral ayının 17-dən aprelin 13-dək davam edəcək.
Tədbirdə tədris və elmi-pedaqoji təcrübənin səmərəli təşkili və keyfiyyətinin yüksəldilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər səsləndirilib.

AIT rector meets with the students attending professional practice training
Jeyhun Mammadov, Rector of Azerbaijan Institute of Theology (AIT), met with students, who will attend academic and professional practice training.
The Rector emphasized that academic professional practice training is a crucial stage in students’ life. Wishing students success, the Rector recommended them to be responsible and benefit from the conditions created.
Stating that knowledge and skills are always of greater importance for young people’s career development, the Rector said that young people should think about effective activities from their student years.
J.Mammadov noted that the Institute has a great responsibility before the society and state. Maintaining and developing a highly religious and spiritual environment based on the historical traditions of the Azerbaijani people and logical consequence of the state policy are the priority tasks ahead of the Institute.
Mirniyaz Mursalov, Dean of the Faculty of Theology, gave information about the organization of academic and professional practice training. He said that professional practice training is of great importance for students. M.Mursalov also mentioned the essence of the training, its rules and the skills acquired by students.
Undergraduate students of the Institute will attend teaching practice training, while graduate students will be involved in research practice training. The practice trainings will be held from February 17 to April 13.
The meeting also discussed the effective organization and improvement of the quality of teaching practice training and presented suggestions.