Aİİ rektoru tədris və elmi-pedaqoji təcrübəyə yollanan tələbələrlə görüşüb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru Ceyhun Məmmədov tədris və elmi-pedaqoji təcrübəyə yollanan tələbələrlə görüşüb.
İnstitut rəhbəri tədris və elmi-pedaqoji təcrübələrin tələbələrin həyatında mühüm və məsuliyyətli bir mərhələ olduğunu vurğulayıb. Tələbələrə uğurlar arzulayan rektor onlara təcrübə müddətində məsuliyyətli olmağı və yaradılan şəraitdən səmərəli faydalanmağı tövsiyə edib.
Gənclərin karyera imkanlarının genişləndirilməsində bilik və bacarığın hər zaman öndə dayandığını söyləyən rektor hər bir gəncin tələbəlik illərindən səmərəli fəaliyyət barədə düşünməli olduğunu vurğulayıb.
C.Məmmədov qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin cəmiyyət və dövlət qarşısında böyük məsuliyyəti və öhdəliyi mövcuddur. Aİİ-də Azərbaycan xalqının tarixi ənənələrinə söykənən və dövlət siyasətinin məntiqi nəticəsi olan yüksək dini-mənəvi mühitin qorunub saxlanılmasını və inkişaf etdirilməsini təmin etmək qarşıda duran əsas vəzifələrdəndir.
Aİİ İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov tədris və elmi-pedaqoji təcrübənin təşkili və keçirilməsi haqqında məlumat verib. Bildirib ki, elmi- pedaqoji fəaliyyət tələbələr üçün böyük önəm kəsb edir. M.Mürsəlov təcrübələrin mahiyyətindən, keçirilmə qaydalarından, eyni zamanda, tələbələrə qazandırdığı bacarıqlardan da bəhs edib.
Məlumat üçün bildiririk ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun bakalavriat üzrə təhsil alan tələbələri tədris, magistratura səviyyəsində təhsil alan tələbələri isə elmi-tədqiqat təcrübəsinə başlayıblar. Təcrübələr fevral ayının 17-dən aprelin 13-dək davam edəcək.
Tədbirdə tədris və elmi-pedaqoji təcrübənin səmərəli təşkili və keyfiyyətinin yüksəldilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər səsləndirilib.

Ректор АИТ встретился со студентами, направляющимися на учебную и научно-педагогическую практику
Ректор Азербайджанского Института Теологии (АИТ) Джейхун Мамедов встретился со студентами, направляющимися на учебную и научно-педагогическую практику.
Руководитель Института подчеркнул, что учебная и научно-педагогическая практика является важным и ответственным этапом в жизни студентов. Ректор пожелал студентам успехов и рекомендовал им быть ответственными и эффективно использовать созданные во время практики условия.
Отметив, что знания и навыки всегда имеют первостепенное значение для расширения карьерных возможностей молодых людей, ректор подчеркнул, что каждый молодой человек должен думать об эффективной деятельности со студенческих лет.
Дж. Мамедов отметил, что высшее учебное заведение, которым он руководит, несет большую ответственность и имеет обязательства перед обществом и государством. Одной из основных задач АИТ является обеспечить сохранение и развитие высокой религиозно-нравственной среды, основанной на исторических традициях азербайджанского народа и являющейся логическим следствием государственной политики.
Декан факультета Теологии АИТ Мирнияз Мурсалов предоставил информацию об организации и проведении учебной и научно-педагогической практики. Он сказал, что научно-педагогическая деятельность имеет большое значение для студентов. М. Мурсалов также рассказал о значимости, правилах проведения практик, в то же время навыках, приобретаемых студентами на практике.
Сообщаем для информации, что студенты Азербайджанского Института Теологии, обучающиеся на ступени бакалавра, приступили к учебной практике, а студенты, обучающиеся в магистратуре - научно-исследовательской практике. Практики продолжатся с 17-го февраля до 13-го апреля.
На мероприятии стороны обменялись мнениями об эффективной организации и повышении качества учебного и научно-педагогического опыта, а также были озвучены предложения.