Aİİ “Din, mədəniyyət və cəmiyyət-2” mövzusunda “Qış məktəbi” təşkil edir
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) 3 fevral 2020-ci il tarixdən Qəbələ rayonunda “Din, mədəniyyət və cəmiyyət-2” mövzusunda “Qış məktəbi” təşkil edəcək.
Fevralın 7-dək davam edəcək layihə çərçivəsində ümummilli lider Heydər Əliyevin Qəbələ rayonunda ucaldılan abidəsini, rayon Şəhidlər xiyabanını, Heydər Əliyev Mərkəzini, Konqres Mərkəzini, Qəbələ Arxeoloji Mərkəzini, Soltannuxa Kənd Türbəsini ziyarətlər və Cotari Kilsəsi ilə tanışlıq nəzərdə tutulub.
“Qış məktəbi” çərçivəsində tələbələr üçün “Azərbaycan multikulturalizminin siyasi-hüquqi əsasları”, “Dəyişən dünyada milli-mənəvi dəyərlər”, “Azərbaycanda xanəgahlar” və s. mövzularda məruzələrin, gənclərin dünyagörüşünün zənginləşdirilməsi, polemika qabiliyyətinin artırılması istiqamətində müxtəlif təlimlərin təşkil olunması nəzərdə tutulub. Eyni zamanda, “Qış məktəbi”ndə tələbələrin asudə vaxtının səmərəli təşkili üçün Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sifarişi ilə hazırlanan “Oxu”, “Vəhdət” və “Şəhadət” filmlərinin nümayişi və müzakirəsi təşkil olunacaq.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu müasir təhsil standartları və dünya təcrübəsi əsasında təsis edilmiş ali təhsil müəssisəsidir. İnstitut tələbələrinin elmə, təhsilə marağının artırılması və intellektual səviyyələrinin yüksəldilməsi, milli-mənəvi dəyərlərimizin təbliği məqsədilə müxtəlif tədbirlər həyata keçirir. Qeyd edək ki, “Qış məktəbi”nin təşkili tələbələrin dünyagörüşünün zənginləşdirilməsi, onların ölkəmizdə mövcud multikultural, tolerant mühitin canlı şahidi olmaları baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.

АИТ организует «Зимнюю школу» на тему «Религия, культура и общество-2»
С 3 февраля 2020 года Азербайджанский Институт Теологии (AИТ) организует «Зимнюю школу» на тему «Религия, культура и общество-2» в Габале.
В рамках проекта, который продлится до 8 февраля, планируется посещение памятника общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, установленному в Габалинском районе, районную Аллею Шехидов, Центр Гейдара Алиева, Конгресс-центр, Габалинский Археологический Центр, гробницу в деревне Солтаннуха и ознакомление с церковью Джотари.
В рамках «Зимней школы» планируется организовать различные лекции для студентов на тему «Политические и правовые основы мультикультурализма в Азербайджане», «Национальные и моральные ценности в меняющемся мире», «Ханаки в Азербайджане» и др., различных тренингов, направленных на обогащение мировоззрения молодежи и улучшение их полемических навыков. В то же время для эффективной организации досуга студентов в «Зимней школе» планируется демонстрация и обсуждение таких фильмов, как «Оху» («Чтение»), «Вахдат» («Единство») и «Шехидство» («Шахадат»), созданные по заказу Государственного Комитета по Работе с Религиозными Организациями.
Азербайджанский Институт Теологии является высшим учебным заведением, учрежденным на основе современных образовательных стандартов и мирового опыта. Институт проводит различные мероприятия для повышения интереса студентов к науке, образованию и повышения их интеллектуального уровня, а также для пропаганды наших национальных и моральных ценностей. Следует отметить, что организация «Зимней школы» имеет особое значение с точки зрения обогащения мировоззрения студентов, а также для того, чтобы они стали свидетелями мультикультуральной, толерантной среды в нашей стране.