Aİİ “Din, mədəniyyət və cəmiyyət-2” mövzusunda “Qış məktəbi” təşkil edir
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) 3 fevral 2020-ci il tarixdən Qəbələ rayonunda “Din, mədəniyyət və cəmiyyət-2” mövzusunda “Qış məktəbi” təşkil edəcək.
Fevralın 7-dək davam edəcək layihə çərçivəsində ümummilli lider Heydər Əliyevin Qəbələ rayonunda ucaldılan abidəsini, rayon Şəhidlər xiyabanını, Heydər Əliyev Mərkəzini, Konqres Mərkəzini, Qəbələ Arxeoloji Mərkəzini, Soltannuxa Kənd Türbəsini ziyarətlər və Cotari Kilsəsi ilə tanışlıq nəzərdə tutulub.
“Qış məktəbi” çərçivəsində tələbələr üçün “Azərbaycan multikulturalizminin siyasi-hüquqi əsasları”, “Dəyişən dünyada milli-mənəvi dəyərlər”, “Azərbaycanda xanəgahlar” və s. mövzularda məruzələrin, gənclərin dünyagörüşünün zənginləşdirilməsi, polemika qabiliyyətinin artırılması istiqamətində müxtəlif təlimlərin təşkil olunması nəzərdə tutulub. Eyni zamanda, “Qış məktəbi”ndə tələbələrin asudə vaxtının səmərəli təşkili üçün Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sifarişi ilə hazırlanan “Oxu”, “Vəhdət” və “Şəhadət” filmlərinin nümayişi və müzakirəsi təşkil olunacaq.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu müasir təhsil standartları və dünya təcrübəsi əsasında təsis edilmiş ali təhsil müəssisəsidir. İnstitut tələbələrinin elmə, təhsilə marağının artırılması və intellektual səviyyələrinin yüksəldilməsi, milli-mənəvi dəyərlərimizin təbliği məqsədilə müxtəlif tədbirlər həyata keçirir. Qeyd edək ki, “Qış məktəbi”nin təşkili tələbələrin dünyagörüşünün zənginləşdirilməsi, onların ölkəmizdə mövcud multikultural, tolerant mühitin canlı şahidi olmaları baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.

AIT launches winter school on Religion, Culture and Society
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) will launch a winter school on Religion, Culture and Society from February 3, 2020 in Gabala.
The project includes visits to National Leader Heydar Aliyev’s monument erected in Gabala, District Martyrs Alley, Heydar Aliyev Center, Congress Center, Gabala Archaeological Center, Soltannukha Village Tomb and Jotari Church.
The winter school aims to organize trainings and seminars on Political and Legal Foundations of Multiculturalism in Azerbaijan, National-Moral Values in the Changing World and Religious Places in Azerbaijan to improve students’ world outlook and develop their polemics skills. Apart from this, the winter school will show the films such as Okhu (Reading), Vahdat (Union) and Shahadat (Witness), initiated by The State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan to organize students’ leisure time efficiently.
Azerbaijan Institute of Theology is a higher education institution established on the basis of modern education standards and international experience. The Institute organizes various events to improve students’ interest in science and to promote our national and moral values. It should be noted that the organization of winter school is important in terms of enriching students’ world outlook as well as familiarizing them with the multicultural and tolerant environment in our country.