Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rəhbərliyi yanında İctimai Nəzarət Şurasının onlayn iclası keçirilib
08 İyul, 2020
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rəhbərliyi yanında İctimai Nəzarət Şurasının onlayn iclası keçirilib.
“ZOOM” proqramı vasitəsilə keçirilən iclasda bütün Şura üzvləri iştirak ediblər.
Onlayn iclasda çıxış edən Aİİ-nin rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov tədbir iştirakçılarını salamladıqdan sonra bildirib ki, Azərbaycan Respublikası ərazisində koronavirus (COVID-19) xəstəliyinin yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə ölkə ərazisində yerləşən bütün təhsil müəssisələrində tədris, təlim-tərbiyə prosesi təxirə salınıb. O qeyd edib ki, Aİİ-də cari tədris prosesi ilkin olaraq videodərslər formasında, daha sonra isə Təhsil Nazirliyinin tövsiyəsinə uyğun olaraq onlayn şəkildə “Microsoft Teams” platforması üzərindən keçirilib. Rektor “Microsoft Teams” platformasının üstünlüklərindən danışaraq qeyd edib ki, məsafədən dərslərə qoşula bilməyən tələbələrin daha sonra proqramdan istifadə etmək imkanları olub.
Aİİ rəhbəri daha sonra imtahanların keçirilmə qaydası ilə bağlı Elmi Şuranın qərarlarını açıqlayaraq, yay imtahan sessiyası ərzində tələbələrin imtahanlarda iştirak, müvəffəqiyyət və keyfiyyət göstəricilərini diqqətə çatdırıb.
Yay mövsümünün pandemiya və xüsusi karantin dövrünə təsadüf etdiyini nəzərə çatdıran rektor tələbələr üçün bu müddətdə motivasiya xarakterli təlimlərin, yarış və müsabiqələrin, həmçinin onlayn kursların təşkilinin nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.
Nəzarət Şurasının üzvü – təhsil üzrə ekspert, professor Şahlar Əsgərov Aİİ-ni çoxəsirlik İslam mədəniyyətinin ənənələrini davam etdirən elm ocağı adlandıraraq, təhsil, təlim-tərbiyə prosesinə dair öz dəyərli tövsiyələrini verib.
Təhsil üzrə ekspert Nadir İsrafilov görüş iştirakçılarını salamlayaraq, pandemiya dövründə onlayn dərslərin təhsilimizə qazandırdığı təcrübədən geniş bəhs edib.
Millət vəkili Arzu Nağıyev çıxışında Aİİ-nin bir sıra dünya universitetlərinin təcrübəsindən yararlandığını önə çəkib. Qərb universitetlərinin apardığı distant təhsil nümunələrini diqqətə çatdıraraq, ali təhsil ocağının öncül təcrübələrdən istifadəsini yüksək qiymətləndirib.
“İki sahil” qəzetinin Baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə Aİİ-nin qısa zaman ərzində ölkənin ictimai-siyasi həyatında nüfuz qazandığını vurğulayaraq, əməkdaşlarının məqalələrinin humanitar sahədə dünyanın nüfuzlu jurnallarında dərc olunmasını yüksək qiymətləndirib.
Konstitusiya Araşdırmaları Fondunun rəhbəri, İnsan Haqları Birgə Qrupun üzvü Əliməmməd Nuriyev isə Aİİ-nin yaradılmasının və fəaliyyətinin cəmiyyət üçün vacibliyini vurğulayaraq, İnstitutun din sahəsində mütəxəssis yetişdirməsinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin İctimai-Siyasi Proqramlar Departamentinin direktoru Anar Yusifoğlu Aİİ-nin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib və cəmiyyət üçün dəyərli mütəxəssis yetişdirən bu ali təhsil ocağına uğurlar arzu edib.
Modern.az saytının rəhbəri Elşad Eyvazlı və “525-ci qəzet”in müxbiri Sevinc Qarayeva iclas iştirakçılarının dəyərli fikirlərinə qoşularaq, Aİİ-yə gələcək fəaliyyətində müvəffəqiyyətlər diləyib.
Məlumat üçün bildirək ki, İctimai Nəzarət Şurasının əsas məqsədi Aİİ-nin fəaliyyətinə ictimai nəzarətin həyata keçirilməsi, İnstitut ilə ictimaiyyət arasında səmərəli qarşılıqlı əlaqələrin təşkili, aşkarlığın və şəffaflığın təmin olunması, əməkdaşların və təhsil alanların hüquqlarının müdafiəsi və fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi üçün təkliflərin verilməsindən ibarətdir.

Public Supervisory Board under the leadership of Azerbaijan Institute of Theology (AIT) held its online meeting.
The meeting was held on Zoom and was attended by all board members.
Welcoming the participants, AIT rector Agil Shirinov noted that the educational process was postponed in all educational institutions to prevent the spread of coronavirus (COVID-19) in the Republic of Azerbaijan. He stressed that the current teaching process at AIT was initially conducted in the form of video lessons and later continued as online classes via Microsoft Teams in accordance with the recommendation of the Ministry of Education. Speaking about the advantages of the Microsoft Teams platform, the Rector noted that students who could not join classes remotely had the opportunity to use the program later.
The Rector then announced the decisions of the Academic Council on the rules of the exams and mentioned students’ participation, success and quality in the summer exam session.
Noting that the summer season coincides with a period of pandemic and special quarantine, the rector said that the Institute plans motivational trainings, competitions and contests as well as online courses are planned for students.
Professor Shahlar Asgarov, a member of the AIT Supervisory Board, said AIT is a scientific center that continues the centuries-old traditions of Islamic culture and gave his valuable recommendations on the process of education and training.
Educational expert Nadir Israfilov spoke about the advantage of online lessons as a new experience in our education during the pandemic.
MP Arzu Nagiyev stressed that AIT benefited from the experience of several world universities. Emphasizing the examples of distance education conducted by Western universities, he expressed appreciation about the use of best practices by the Institute.
Vugar Rahimzadeh, Editor-in-Chief of the newspaper Iki Sahil, noted that AIT has gained prestige in the country's socio-political life in a short period of time, and spoke highly of the publication of AIT staff’s articles in the world's leading academic journals.
Alimammad Nuriyev, Head of the Foundation for Constitutional Studies and a member of the Joint Human Rights Group, mentioned the significance of AIT for society and stressed the relevance of training religious specialists.
Anar Yusifoglu, Director of the Public-Political Programs Department of the Public Television and Radio Broadcasting Company, praised the activities of AIT and wished success to the Institute in the preparation of valuable specialists for the society.
Elshad Eyvazli, Head of Modern.az, and Sevinj Garayeva, Correspondent of the newspaper 525th, joined the valuable opinions of the participants and wished AIT success in its future activities.
The establishment of the Public Supervisory Board aims to control the activities of AIT, organize effective interaction between the Institute and the public, ensure transparency, protect the rights of academic staff and students as well as provide suggestions for the improvement of the performance.