Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rəhbərliyi yanında İctimai Nəzarət Şurasının onlayn iclası keçirilib
08 İyul, 2020
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rəhbərliyi yanında İctimai Nəzarət Şurasının onlayn iclası keçirilib.
“ZOOM” proqramı vasitəsilə keçirilən iclasda bütün Şura üzvləri iştirak ediblər.
Onlayn iclasda çıxış edən Aİİ-nin rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov tədbir iştirakçılarını salamladıqdan sonra bildirib ki, Azərbaycan Respublikası ərazisində koronavirus (COVID-19) xəstəliyinin yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə ölkə ərazisində yerləşən bütün təhsil müəssisələrində tədris, təlim-tərbiyə prosesi təxirə salınıb. O qeyd edib ki, Aİİ-də cari tədris prosesi ilkin olaraq videodərslər formasında, daha sonra isə Təhsil Nazirliyinin tövsiyəsinə uyğun olaraq onlayn şəkildə “Microsoft Teams” platforması üzərindən keçirilib. Rektor “Microsoft Teams” platformasının üstünlüklərindən danışaraq qeyd edib ki, məsafədən dərslərə qoşula bilməyən tələbələrin daha sonra proqramdan istifadə etmək imkanları olub.
Aİİ rəhbəri daha sonra imtahanların keçirilmə qaydası ilə bağlı Elmi Şuranın qərarlarını açıqlayaraq, yay imtahan sessiyası ərzində tələbələrin imtahanlarda iştirak, müvəffəqiyyət və keyfiyyət göstəricilərini diqqətə çatdırıb.
Yay mövsümünün pandemiya və xüsusi karantin dövrünə təsadüf etdiyini nəzərə çatdıran rektor tələbələr üçün bu müddətdə motivasiya xarakterli təlimlərin, yarış və müsabiqələrin, həmçinin onlayn kursların təşkilinin nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.
Nəzarət Şurasının üzvü – təhsil üzrə ekspert, professor Şahlar Əsgərov Aİİ-ni çoxəsirlik İslam mədəniyyətinin ənənələrini davam etdirən elm ocağı adlandıraraq, təhsil, təlim-tərbiyə prosesinə dair öz dəyərli tövsiyələrini verib.
Təhsil üzrə ekspert Nadir İsrafilov görüş iştirakçılarını salamlayaraq, pandemiya dövründə onlayn dərslərin təhsilimizə qazandırdığı təcrübədən geniş bəhs edib.
Millət vəkili Arzu Nağıyev çıxışında Aİİ-nin bir sıra dünya universitetlərinin təcrübəsindən yararlandığını önə çəkib. Qərb universitetlərinin apardığı distant təhsil nümunələrini diqqətə çatdıraraq, ali təhsil ocağının öncül təcrübələrdən istifadəsini yüksək qiymətləndirib.
“İki sahil” qəzetinin Baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə Aİİ-nin qısa zaman ərzində ölkənin ictimai-siyasi həyatında nüfuz qazandığını vurğulayaraq, əməkdaşlarının məqalələrinin humanitar sahədə dünyanın nüfuzlu jurnallarında dərc olunmasını yüksək qiymətləndirib.
Konstitusiya Araşdırmaları Fondunun rəhbəri, İnsan Haqları Birgə Qrupun üzvü Əliməmməd Nuriyev isə Aİİ-nin yaradılmasının və fəaliyyətinin cəmiyyət üçün vacibliyini vurğulayaraq, İnstitutun din sahəsində mütəxəssis yetişdirməsinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin İctimai-Siyasi Proqramlar Departamentinin direktoru Anar Yusifoğlu Aİİ-nin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib və cəmiyyət üçün dəyərli mütəxəssis yetişdirən bu ali təhsil ocağına uğurlar arzu edib.
Modern.az saytının rəhbəri Elşad Eyvazlı və “525-ci qəzet”in müxbiri Sevinc Qarayeva iclas iştirakçılarının dəyərli fikirlərinə qoşularaq, Aİİ-yə gələcək fəaliyyətində müvəffəqiyyətlər diləyib.
Məlumat üçün bildirək ki, İctimai Nəzarət Şurasının əsas məqsədi Aİİ-nin fəaliyyətinə ictimai nəzarətin həyata keçirilməsi, İnstitut ilə ictimaiyyət arasında səmərəli qarşılıqlı əlaqələrin təşkili, aşkarlığın və şəffaflığın təmin olunması, əməkdaşların və təhsil alanların hüquqlarının müdafiəsi və fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi üçün təkliflərin verilməsindən ibarətdir.

Состоялось онлайн заседание Совета общественного контроля при руководстве Азербайджанского института теологии
08 Июль, 2020
Состоялось онлайн-заседание Совета общественного контроля при руководстве Азербайджанского института теологии (АИТ).
В заседании, прошедшем посредством программы "ZOOM", приняли участие все члены Совета.
Выступая на онлайн-заседании, ректор АИТ, доктор философии по теологии Агиль Ширинов, поприветствовав участников мероприятия, отметил, что в целях предотвращения распространения коронавирусной болезни (COVID-19) на территории Азербайджанской Республики учебный процесс был приостановлен во всех учебных заведениях, расположенных на территории страны. Он отметил, что текущий учебный процесс в АИТ первоначально проходил в формате видеоуроков, а затем по рекомендации Министерства образования через онлайн-платформу "Microsoft Teams". Говоря о преимуществах платформы "Microsoft Teams", ректор отметил, что у студентов, которые не могли дистанционно подключиться к урокам, была возможность воспользоваться программой позже.
Затем руководитель АИТ, разъяснив решения Ученого совета о порядке проведения экзаменов, довел до сведения студентов показатели участия в экзаменах, успеваемости и качества в ходе летней экзаменационной сессии.
Отметив, что летний сезон пришелся на период пандемии и особого карантина, ректор подчеркнул, что для студентов предусмотрена организация тренингов, соревнований и конкурсов мотивационного характера, а также онлайн-курсов.
Член Совета общественного контроля - эксперт по образованию, профессор Шахлар Аскеров назвал АИТ очагом науки, продолжающим многовековые традиции исламской культуры, и дал ценные рекомендации по образовательному и учебно-воспитательному процессу.
Поприветствовав участников встречи, эксперт по образованию Надир Исрафилов подробно рассказал об опыте проведения онлайн-уроков в период пандемии.
В своем выступлении депутат Арзу Нагиев отметил, что АИТ пользуется опытом ряда мировых университетов. Доведя до внимания примеры дистанционного обучения в западных университетах, он высоко оценил использование учебным заведением передового опыта.
Главный редактор газеты "Ики сахил" Вугар Рагимзаде, отметив, что АИТ за короткое время приобрел авторитет в общественно-политической жизни страны, высоко оценил публикацию статей, написанных сотрудниками института, в зарубежных журналах, занимающих престижное место в гуманитарной сфере.
Глава Фонда конституционных исследований, член Совместной группы по правам человека Алимамед Нуриев подчеркнул важность создания и деятельности АИТ для общества и подчеркнул важность подготовки специалистов в области религии.
Директор департамента социальных и политических программ Общественной телерадиокомпании Анар Юсифоглу высоко оценил деятельность АИТ и пожелал успехов учебному заведению, воспитывающему ценных для общества специалистов.
Руководитель сайта Modern.az Эльшад Эйвазлы и корреспондент "525-джи газет" Севиндж Гараева, присоединившись к мнениям участников заседания, пожелали АИТ успехов в дальнейшей деятельности.
Для информации отметим, что основной целью Совета общественного контроля является осуществление общественного контроля за деятельностью АИТ, организация эффективного взаимодействия между институтом и общественностью, обеспечение прозрачности и открытости, выдвижение предложений по защите прав сотрудников и обучающихся, а также улучшению их деятельности.