Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun prorektoru beynəlxalq konfransda iştirak edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mirniyaz Mürsəlov “Pandemiya şəraitində insan, iqtisadiyyat, cəmiyyət: regional, qlobal və federal aspektlər” mövzusunda təşkil olunan XV beynəlxalq elmi-praktik konfransda iştirak edib.
Beynəlxalq elmi-praktik konfrans “ZOOM” proqramı üzərindən onlayn formada keçirilib.
Qafqaz Xalqları Dostluğu İnstitutu, Avrasiya Alimlər Klubu və Beynəlxalq Pedaqoji Akademiyanın birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan konfransda dünyanın müxtəlif ali təhsil müəssisələri və qurumlarından olan alimlərin məruzələri dinlənilib.
Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mirniyaz Mürsəlov beynəlxalq konfransda “Gənclərin formalaşmasında dinin rolu” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
M.Mürsəlov çıxışında gənclərin formalaşmasında dinin rolu haqqında ətraflı danışaraq, dindarlaşmanın artdığı bir dövrdə din tədrisinin xüsusi önəmini vurğulayıb. Radikal və ekstremizmdən uzaq bir mühitin qurulmasının və bu istiqamətdə gənclərin maariflənməsinin önəmini diqqətə çatdırıb. Ölkəmizdə din təhsili sahəsində aparılan işləri vurğulayan prorektor Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda tədris və təlim-tərbiyə prosesində məzhəblərüstü prinsiplərin gözlənildiyini bildirib.
Konfrans müxtəlif ölkələrin universitetlərini təmsil edən alimlərin məruzələri ilə öz işini davam etdirib.

Mirniyaz Mursalov, Vice-Rector for Science and Innovations of Azerbaijan Institute of Theology (AIT) attended in the 15th International Scientific-Practical Conference "Man, Economy, Society: Regional, Global and Federal Aspects in the period of Pandemic".
The conference was held through the ZOOM program.
The conference was co-organized by the Caucasus Peoples' Friendship Institute, the Eurasian Scientists Club and the International Pedagogical Academy and attended by scholars from various universities and institutions around the world.
Mirniyaz Mursalov, Vice-Rector for Science and Innovations, spoke on "The role of religion in the formation of youth."
M. Mursalov mentioned the role of religion in the formation of youth, emphasizing the special significance of religious education. He stressed the importance of creating an environment free of radicalism and extremism and educating young people in this direction. Emphasizing the work carried out in the field of religious education in our country, the vice-rector said that supranational principles are expected in the process of teaching and education at Azerbaijan Institute of Theology.
The conference continued with presentations by scholars representing universities from different countries.