Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda QMİ-nin sədr müavini Qəmər Cavadlının təqdimatında “Bioetika və din” mövzusunda seminar keçirilib
27 Fevral, 2020
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi (QMİ) sədrinin müavini Qəmər Cavadlının təqdimatında “Bioetika və din” mövzusunda seminar təşkil olunub.
Seminarda çıxış edən Aİİ-nin rektoru Ceyhun Məmmədov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, mövzu barədə fikirlərini bölüşüb. Qeyd edib ki, Qəmər xanım Cavadlının bu mövzuda qələmə aldığı “İslam və bioetika” kitabı xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Q.Cavadlının geniş araşdırmalar sayəsində ərsəyə gətirdiyi bu elmi əsər dinin bioetika problemlərinə münasibətini tarixi, fəlsəfi və ictimai aspektlərdən tədqiq edir. C.Məmmədov daha sonra vurğulayıb ki, belə tədbirlərin keçirilməsi gənclərimizin maariflənməsi və biliklərinin artırılması baxımından xüsusi önəm daşıyır.
QMİ sədrinin müavini Qəmər Cavadlı “Bioetika və din” mövzusunda ətraflı çıxış edib. Bildirib ki, bioetikaya olan maraq, hər şeydən əvvəl, müasir cəmiyyətdə yeni texnologiyaların və tibbi vasitələrin insanlar üzərində sınaqdan keçirilməsinə yönəlik qlobal ictimai marağın göstəricisidir. Bioetikanın fəlsəfi fikrin yeni başlanğıc nöqtəsini təşkil etdiyini vurğulayan Q.Cavadlı onun formalaşması və inkişafının, ümumilikdə, ənənəvi etika ilə tibbi etikanın transformasiyası ilə bağlı olduğunu qeyd edib.
Sədr müavini bioetikaya olan marağın ciddi hüquqi və mənəvi tənzimlənmə tələb edən bir sıra problemləri gündəmə gətirdiyini, eləcə də dini dünyagörüşü və milli-mənəvi mentaliteti özündə ehtiva etdiyini, müxtəlif dinlərdə bu məsələyə fərqli baxışların olduğunu bildirib.
Q. Cavadlı məruzəsində qloballaşan dünyada elm və din arasında tarazlığın yaradılması, tibbi-bioloji nailiyyətlərin fövqündə dini mentalitetin və əxlaqın qorunub saxlanılması problemlərinə də münasibət bildirib.

AIT holds a seminar on Bioethics and Religion with the participation of CMO Deputy Chair Gamar Javadli
27 February, 2020
Azerbaijan Institute of Theology held a seminar on Bioethics and Religion with the participation of Gamar Javadli, Deputy Chair of the Caucasian Muslims Office (CMO).
Welcoming the participants, AIT rector Jeyhun Mammadov shared his thoughts on the topic. He noted that Gamar Javadli’s Islam and Bioethics has particular sigificance. Developed through extensive research, the work examines the religious attitude to bioethics from the historical, philosophical and social aspects. J.Mammadov further emphasized that such events are of particular importance in terms of educating the youth.
Gamar Javadli, Deputy Chair of the CMO, delivered a speech on Bioethics and Religion. She said that in modern societies, interest in bioethics is an indication of global public interest to experiment new technologies and medical resources on human beings. Stressing that bioethics constitutes a new starting point for philosophical thought, G.Javadli noted that its development is associated with the transformation of traditional and medical ethics.
The Deputy Chair said that interest in bioethics raised several problems requiring serious legal and moral regulation. At the same time, it involves religious outlook and national-moral mentality and different views of religions on the issue.
G.Javadli also addressed the problems of creating a balance between science and religion in a globalized world, preserving religious mentality and morality in the context of medical and biological achievements.