Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda QMİ-nin sədr müavini Qəmər Cavadlının təqdimatında “Bioetika və din” mövzusunda seminar keçirilib
27 Fevral, 2020
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi (QMİ) sədrinin müavini Qəmər Cavadlının təqdimatında “Bioetika və din” mövzusunda seminar təşkil olunub.
Seminarda çıxış edən Aİİ-nin rektoru Ceyhun Məmmədov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, mövzu barədə fikirlərini bölüşüb. Qeyd edib ki, Qəmər xanım Cavadlının bu mövzuda qələmə aldığı “İslam və bioetika” kitabı xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Q.Cavadlının geniş araşdırmalar sayəsində ərsəyə gətirdiyi bu elmi əsər dinin bioetika problemlərinə münasibətini tarixi, fəlsəfi və ictimai aspektlərdən tədqiq edir. C.Məmmədov daha sonra vurğulayıb ki, belə tədbirlərin keçirilməsi gənclərimizin maariflənməsi və biliklərinin artırılması baxımından xüsusi önəm daşıyır.
QMİ sədrinin müavini Qəmər Cavadlı “Bioetika və din” mövzusunda ətraflı çıxış edib. Bildirib ki, bioetikaya olan maraq, hər şeydən əvvəl, müasir cəmiyyətdə yeni texnologiyaların və tibbi vasitələrin insanlar üzərində sınaqdan keçirilməsinə yönəlik qlobal ictimai marağın göstəricisidir. Bioetikanın fəlsəfi fikrin yeni başlanğıc nöqtəsini təşkil etdiyini vurğulayan Q.Cavadlı onun formalaşması və inkişafının, ümumilikdə, ənənəvi etika ilə tibbi etikanın transformasiyası ilə bağlı olduğunu qeyd edib.
Sədr müavini bioetikaya olan marağın ciddi hüquqi və mənəvi tənzimlənmə tələb edən bir sıra problemləri gündəmə gətirdiyini, eləcə də dini dünyagörüşü və milli-mənəvi mentaliteti özündə ehtiva etdiyini, müxtəlif dinlərdə bu məsələyə fərqli baxışların olduğunu bildirib.
Q. Cavadlı məruzəsində qloballaşan dünyada elm və din arasında tarazlığın yaradılması, tibbi-bioloji nailiyyətlərin fövqündə dini mentalitetin və əxlaqın qorunub saxlanılması problemlərinə də münasibət bildirib.

В Азербайджанском Институте Теологии прошел семинар на тему «Биоэтика и религия», презентованный зампредседателя УМК Гамар Джавадлы
27 Февраль, 2020
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) прошел семинар на тему «Биоэтика и религия», презентованный заместителем председателя Управления мусульман Кавказа (УМК) Гамар Джавадлы.
Поприветствовав участников мероприятия, ректор АИТ Джейхун Мамедов, поделился мыслями о теме. Он отметил, что особое значение по данной теме имеет книга «Ислам и биоэтика», автором которой является Гамар ханум Джавадлы. Эта научная работа, ставшая возможной, благодаря обширным исследованиям Г.Джавадлы, рассматривает исторический, философский и общественный аспекты отношения религии к биоэтике. Дж. Мамедов далее подчеркнул, что такие мероприятия имеют особое значение с точки зрения просвещения молодежи и расширения их знаний.
Заместитель председателя УМК Гамар Джавадлы выступила с подробным докладом на тему «Биоэтика и религия». Она отметила, что интерес к биоэтике является, прежде всего, показателем глобального общественного интереса к испытаниям новых технологий и медицинских устройств на людях в современном обществе. Подчеркнув, что биоэтика представляет собой новую отправную точку для философской мысли, Г. Джавадли сказала, что ее становление и развитие в целом связаны с трансформацией традиционной этики и медицинской этики.
Заместитель председателя отметила, что интерес к биоэтике создает ряд проблем, требующих серьезного правового и нравственного регулирования, а также включает в себя религиозное мировоззрение и национально-нравственный менталитет, разные религии по-разному смотрят на этот вопрос.
В своем докладе Г. Джавадли также высказала мнение о создании баланса между наукой и религией в глобализирующемся мире, защите и сохранении религиозного менталитета и морали в контексте медико-биологических достижений.