Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) bakalavriat və magistratura səviyyələri üzrə payız semestrinin qış imtahan sessiyası başlayıb. Dörd həftə davam edəcək sessiya təsdiq edilmiş imtahan cədvəlinə uyğun olaraq, “Microsoft Teams” platforması üzərindən onlayn, əsasən, şifahi, ehtiyac olduğu təqdirdə isə yazılı formada həyata keçirilir.
Ali tədris müəssisəsində xüsusi karantin rejiminin tələblərini və məsafədən tədrisin reallıqları nəzərə alınaraq, imtahan sessiyasında tələbələrin bilik və bacarıqlarını göstərmələri üçün lazımi şərait yaradılıb.
Qeyd edək ki, COVID-19 infeksiyasının yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının ərazisində fəaliyyət göstərən bütün təhsil müəssisələrində tədris, təlim-tərbiyə prosesi 2 noyabr 2020-ci il tarixdən etibarən distant formada keçirilir. Aİİ-də cari tədris prosesi Təhsil Nazirliyinin tövsiyəsinə uyğun olaraq onlayn şəkildə “Microsoft Teams” platforması üzərindən təşkil edilib. Tələbələrin imtahanlarda daha fəal iştirak etmələri üçün güzəştlər tətbiq olunur.
İmtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi, sualların tərtibi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin tam təmin olunması, sessiyanın gedişi zamanı imtahanların nəticəsindən yarana biləcək narazılıqların araşdırılması və həll edilməsi məqsədilə ali təhsil müəssisəsində Qərargah və onun nəzdində Apellyasiya Komissiyası yaradılıb. Qərargah mövcud şəraitə uyğun olaraq məsafədən onlayn şəkildə fəaliyyət göstərəcək. Daxil olan elektron müraciətlər, şikayətlər qısa müddətdə çevik şəkildə araşdırılacaq və lazımi tədbirlər görüləcək.

В Азербайджанском институте теологии стартовала зимняя экзаменационная сессия
В Азербайджанском институте теологии (АИТ) стартовала зимняя экзаменационная сессия осеннего семестра по уровням бакалавриата и магистратуры. Сессия, которая продлится четыре недели, проходит в соответствии с графиком экзаменов на платформе Microsoft Teams в режиме онлайн, в устном, а в случае необходимости письменном формате.
Учитывая требования особого карантинного режима и реалии дистанционного образования, в высшем учебном заведении созданы необходимые условия для демонстрации студентами своих знаний и навыков в экзаменационной сессии.
Отметим, что с целью предотвращения распространения инфекции COVID-19 во всех образовательных учреждениях, действующих в Азербайджанской Республике, учебно-воспитательный процесс был приостановлен с 2 ноября 2020 года. Текущий образовательный процесс в АИТ организован на платформе Microsoft Teams в режиме онлайн в соответствии с рекомендациями Министерства образования. Для более активного участия студентов на экзаменах применяются льготы.
В целях организации экзаменационной сессии в соответствии с действующими правилами, обеспечения полной прозрачности и объективности при составлении вопросов и оценке знаний студентов, расследования и решения разногласий, связанных с результатами экзаменов, в ходе сессии, в АИТ создан Штаб и Апелляционная комиссия в ее ведении. Штаб будет функционировать в режиме онлайн в связи с текущей ситуацией. Поступившие электронные обращения и жалобы будут оперативно расследованы, в связи с ними будут приняты необходимые меры.