Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclasda ali təhsil müəssisəsinin ümumi fəaliyyəti və pandemiya dövründə tədrisin məsafədən təşkili müzakirə olunub.
«ZOOM» proqramı vasitəsilə keçirilən iclasda İnstitut Elmi Şurasının üzvləri iştirak ediblər.
Aİİ rektoru Aqil Şirinov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, 2020/2021-ci tədris ili yaz semestri dərslərinin məsafədən təşkilinin uğurla davam etdiyini vurğulayıb.
Aİİ-nin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru Mübariz Camalov pandemiya dövründə yaz semestrində tədrisin təşkili, keyfiyyəti və səmərəliliyindən bəhs edib. M.Camalov tədris prosesində qarşıya çıxan problemlər barədə danışıb.
Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Mirniyaz Mürsəlov “İlahiyyat nəşrləri” adı altında ötən dövr ərzində ali təhsil müəssisəsinin müəllim və əməkdaşlarının əməyi sayəsində dərc olunan kitablardan danışıb. O, magistratura və doktorantura səviyyələrinə qəbulla bağlı məsələlərə də toxunub, həmçinin İnstitutun kitabxanası və onun fəaliyyəti barədə məlumat verib.
Aİİ İlahiyyat fakültəsinin dekanı Elnurə Əzizova yaz semestrində dərslərin məsafədən təşkili, tələbələrin dərsə davamiyyəti, kəmiyyət və keyfiyyət göstəricilərindən bəhs edib. Tələbələrin pandemiya dövründə asudə vaxtlarının təşkili çərçivəsində dekanlığın təşkil etdiyi “Rəhbərlik proqramı” çərçivəsində keçirdiyi vebinarlar barədə məlumat verib.
İnstitutun Tədris şöbəsinin müdiri Zərifə Əliyeva yaz semestri ərizndə tədrisin təşkili, qarşıya çıxan problemlər barədə danışıb.
Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Fidan Yusifova magistrant və doktorantların elmi konfranslarda iştirakına toxunaraq, yekun dövlət attestasiyasına hazırlıqla bağlı məlumat verib.
Daha sonra Dillər və ictimai fənlər kafedrasının müdiri İlkin Əlimuradov çıxış edib. Kafedra müdiri keçən semestrin göstəricilərinə toxunub, ərəb dili üzrə təşkil olunan kurslar barədə məlumat verib.
Tələbə Elmi Cəmiyyətinin sədri Məmmədəli Babaşlı iclas iştirakçılarını salamladıqdan sonra, TEC-in fəaliyyəti, tələbələrlə mütəmadi keçirilən vebinarlar barədə ətraflı məlumat verib.

Academic Council of Azerbaijan Institute of Theology (AIT) held its next meeting. The meeting discussed the general activities of the Institute and the organization of distance learning during the pandemic.
The meeting was organized on the Zoom and was attended by the members of the Institute Academic Council.
Welcoming the participants, AIT rector Agil Shirinov noted that the spring semester classes of the 2020/2021 academic year continues successfully.
Mubariz Jamalov, Vice-Rector for Academic Affairs and Learning Technologies, spoke about the organization, quality and efficiency of teaching in the spring semester during the pandemic. M.Jamalov discussed the problems encountered in the educational process.
Mirniyaz Mursalov, Vice-Rector for Science and Innovations, mentioned the books published under the title "Theological Publications" thanks to the work of teachers and staff of the university. He also emphasized the admission to master's and doctoral levels and gave information about the activity of the Institute library.
Elnura Azizova, Dean of the Faculty of Theology, informed the participants about the organization of distance learning in the spring semester, student attendance, quantity and quality indicators. She stressed that Dean’s office held webinars within the framework of the "Leadership Program" for the organization of students’ leisure time during the pandemic.
Zarifa Aliyeva, Head of the department of Academic Affairs, mentioned the organization of education in the spring semester and the existing problems.
Fidan Yusifova, Head of the department of Graduate Studies, spoke about the participation of master's and doctoral students in scientific conferences and mentioned the preparations for the final attestation.
Ilkin Alimuradov, Head of the department of Languages and Social Sciences, shared the results of the last semester and informed the participants about the courses organized in Arabic.