Aİİ-də “Heydər Əliyev və Azərbaycan tarixi” VI ümumrespublika bilik yarışında iştirak edən tələbələrlə görüş keçirilib
13 Noyabr, 2019
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 12 noyabr 2019-cu il tarixdə Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən “Heydər Əliyev və Azərbaycan tarixi” VI ümumrespublika bilik yarışında iştirak edən tələbələrlə görüş keçirilib.
Aİİ rektoru bildirib ki, 2014-cü ildən etibarən hər il həyata keçirilən layihə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinin öyrənilməsi, Ulu Öndərin irsinin yaşadılması və gənclər arasında təbliği, eyni zamanda, gənc nəslin elmə, maarifləndirici yarışlara marağının artırılması məqsədi daşıyır. Builki yarışın 12 Noyabr - Konstitusiya Gününün qeyd olunduğu tarixdə keçirildiyini vurğulayan rektor bildirib ki, Ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə hazırlanan müstəqil Azərbaycan Respublikasının ilk Konstitusiyasının qəbul olunması 1995-ci ilin məhz bu gününə təsadüf edir.
Ceyhun Məmmədov ölkəmizdə dövlət gənclər siyasətinin formalaşdırılmasının ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu, hazırda Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb.
Gənclərin hər bir xalqın, dövlətin gələcəyi olduğunu vurğulayan rektor onlara öz tövsiyələrini verib. Bildirib ki, belə yarışlar gələcəkdə bilikli və bacarıqlı mütəxəssislər kimi fəaliyyət göstərməyinizə, öz karyeranızda uğur qazanmağınıza kömək edəcək.
Rektor tələbələri İnstitutun ictimai və sosial həyatında yaxından iştirak etməyə, ali məktəbdə fəaliyyət göstərən Tələbə Gənclər Təşkilatının işində, ölkədə həyata keçirilən könüllülük fəaliyyətində aktiv olmağa, yerli və beynəlxalq tədbirlərdə Azərbaycanı layiqincə təmsil etməyə səsləyib.

AIT held a meeting with the participants of the 6th Republic Knowledge Competition on Heydar Aliyev and Azerbaijani History
13 November, 2019
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) held a meeting with the students participating in the 6th Republic Knowledge Competition on Heydar Aliyev and Azerbaijani History held at the Heydar Aliyev Center on November 12, 2019.
AIT rector noted that the project, which has been implemented since 2014, aims to study national leader Heydar Aliyev’s life and activity, his heritage and promotion of the youth as well as increase the interest of young people in science and education. Noting that this year’s competition coincided with the celebration of the 12th of November, the Constitution Day, the Rector said that the first Constitution of the independent Republic of Azerbaijan, prepared under the leadership of national leader Heydar Aliyev, coincides with the same day of 1995.
Jeyhun Mammadov said that the formation of the state-youth policy in our country is connected with the name of national leader Heydar Aliyev and is successfully continued as one of the main directions of Azerbaijani state policy under the leadership of President Ilham Aliyev.
Emphasizing that young people are the future of each nation and state, the Rector gave his recommendations to students. He noted that such competitions will help students to work as educated and competent specialists in the future and succeed in their career.
The Rector called on students to actively participate in the social life of the Institute, in the activity of the Student Youth Organization, volunteer activities in the country and represent Azerbaijan at local and international events.